A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Porodilište u Podgorici
06/04/2012
10:31 am
Nikolina
Guest
Guests
601sp_Permalink sp_Print

to su te promjene nove  -mada treba jos da se radi i da se zadrzi ovakav tempo mislim na njih tamo –  da ne bude ono znate upocetku da se svi pridrzavaju dok se nestisa situacija …

 

neka se jave sve nove porodilje sa svojim utiskom pa cemo vidjeti Smile

06/04/2012
10:38 am
macence
Guest
Guests
602sp_Permalink sp_Print

Prijatno iznenadjena…

Da bi oni tamo odrzali taj tempo i nastavili sa napretkom ni mi ne smijemo posustati. Zato, pisite, optuzujte, zalite se… svi zajedno. Ako ih je samo od toga frka (ne od toga sto krse Hipokratovu zakletvu, od krivicnog gonjenja ili gubitka posla), onda da navalimo. Predlazem svima da se ako ikako mogu kad budu u bilo kakvoj komunikaciji sa bilo kojom institucijom kazu (nekako provuku) da su clanovi naseg udruzenja ili da su bliski sa nama ili vec nesto.Wink

06/04/2012
10:50 am
Kristina M
Guest
Guests
603sp_Permalink sp_Print

Provjerih jutros ne nose plocice ni na jos nekim odjeljenjima. Moram odmah da im pisem da pitam zasto.

06/04/2012
11:46 am
vanjamik
Guest
Guests
604sp_Permalink sp_Print

Kristina said
Provjerih jutros ne nose plocice ni na jos nekim odjeljenjima. Moram odmah da im pisem da pitam zasto.

Ako se ne varam, Zakon koji obavezuje da se te plocice sa imenom nose, stupio je na snagu 1.januara prosle godine. Treba provjeriti. 

06/04/2012
12:09 pm
Kristina M
Guest
Guests
605sp_Permalink sp_Print

Nijesu oni do sad postovali zakon. Nama je Mijovic na posljednjem sastanku rekao da ce poceti da ih nose za sedam dana od tada, ali je proslo puno vise

06/04/2012
12:45 pm
dara
Guest
Guests
606sp_Permalink sp_Print

Drage moje,

 

Evo i ja vec neko vrijeme pratim vase postove sa uglavnom nemilim iskustvima. Ni moje nije mnogo bolje. Sjecam se i uzasno hladne sobe u decembru mjesecu, a ne daju da ti donese neko grijalicu od kuce, sjecam se i onih neljubaznih “brijacica” i nacmorenosti POJEDINIH sestara (ja zaista ne mogu generalizovati, jer je bilo i ljubaznih, narocito doticna sestra Ljubica), itd. Ni sa jednim dr-om nisam imala lose iskustvo, mada s njima imamo kontakt samo na viziti!

U svakom slucaju, ovo ne pisem radi mog proslog iskustva, ne ponovilo se, nego radi necega sto me sada kopka. Kao sto mozete pretpostaviti, svakakve glasine kruze, pa izmedju ostalog i da je sve ovo jedan paket hajke protiv prosle nacelnice, jer su namjere da se prosla garnitura smjeni i dovede nova navodno pocele i prije pisanja na ovom portalu. Ja naravno vjerujem u ono sto ja zelim da vjerujem, ne zelim da stajem u njenu zastitu , jer ne poznajem je uopste, niti sam imala iskustva sa njom kao strucnjakom. Medjutim, bojim se da je prerano davati komentare da se sve sad nesto na bolje promijenilo kad je dosla nova nacelnica. Nije se promijenilo sigurno zbog toga, nego zbog glasa koje ste podigle vi i to bi se desilo ma ko da je nacelnik tamo. Dalje, ne mozemo kriviti tamnosnje “nize” rukovodioce zbog onakvih duseka, hrane, kreveta. Nista od toga ocito ne zavisi od njih, nego od glavnog menadzmenta KCCG, opsteg budzeta, Ministarstva, itd. Od kada pricaju o novoj ginekoloskoj klinici? Ja sam to culla jos prije neku godinu, pa nista. Na onom i onakvom prostoru ne mogu obezbijediti ni boksove za porodilje, ni baby friendly program niti bilo sta. Ja zaista ne ocekujem ni od jedne sestre da kupuje klozetsku solju ili dasku iz svog dzepa, a za to sigurno nije kriva ni dr Raspopovic ni dr Crnogorac, vec glavni menadzment. Ja se iskreno bojim da ce sve ostati samo na smjeni odredjenih ljudi koju je nova garnitura postavila u skladu sa svojim preferencama, te da ce nekoliko dana i mozda jos neki duze, koristiti asepsole, cistije krpe i plocice, a da ce onda sve i dalje ostati kako jeste: spuzve, ono sto nazivaju hranom, strokava posteljina itd. Zivi bili pa vidjeli. Ja se u dubini nadam da tako nece biti, ali negdje opet imam bojazan da ce mozda sve bas tako da se okonca. Narocito zato sto mislim da su, ako su vec htjeli promjene na bolje, mogli dovesti mnogo bolje ljude kao zamjenu od ovih koje su doveli. Koliko ja osluskujem iskustva ljudi, nemaju bog zna mnogo ljepsih rijeci ni za dr Crnogorac u odnosu na dr Raspopovic, a mislim i da novoimenovana glavna sestra nema i nije imala nikakve veze sa ginekologijom, itd. Nesto mi to sve ne mirise bas kako treba. Zasto recimo nisu upravo shodno brojnim pohvalama postavili pomenutu sestru Ljubicu na to mjesto, naravno ukoliko ima zadovoljavajuce druge kvalifikacije ili nekog drugog sa GAKa ko je imao mnogo pohvala? Zna se dobro kako se garniture smjenjuju, te da to nije po kvalitetu ili nekvalitetu rada vec po drugim kriterijumima. U svakom slucaju, ja cu se zadovoljiti i sa povecanom ljubaznoscu sestara i sa malo vecom higijenom, pa cu lakse tako podnijeti i onu hranu i strokavu posteljinu, ali voljela bih zaista da promjene budu mnogo vece od toga i mnogo ISKRENIJE, a ne da nam zamazuju oci. Po meni, glavni krivci su glavni menadzment KCCGa i samo Ministarstvo, koji su dozvolili onakvo stanje. Jos je gore ako kazu da nisu znali da je takvo stanje u ustanovi za koju su nadlezni! 

P.S. Za one koje ne znaju: Pravo na izbor ljekara/ginekologa koji ce vas poradjati imate vec sada po Zakonu o pravima pacijenata ili kako se vec zove (clan 6). Niko nije mogao niti smio donijeti nikakav interni propis u KCCGu koji se kosi sa vazecim Zakonom. Interni propisi ne smiju biti u koliziji sa vazecim Zakonom.

06/04/2012
1:28 pm
Kristina M
Guest
Guests
607sp_Permalink sp_Print

Pravo na izbor ginekologa imamo ali u Domovima zdravlja, i to onih doktora koji nam prate trudnocu ali ne i onih koji nas poradjaju, njih ne moze da biramo uspravo po Zakonu. taj dio i jeste zabranjen zakonom i odluka menadzmenta ko zna kojeg ranije je u skladu sa zakonom.

Sto se tice promjena, mi ni ne mislimo da su ove male promjene koje su do sada primijecene, mada za ovo kratko vrijeme od mjesec i po, zasluga dr Crnogorac. Ustvari mi ni ne mislimo da bilo kakve personalne promjene treba nas odje da interesuju i  tako je bilo od pocetka. Je lidikrektorica Raspopovic koja je deset godina sejdejela i tako sve to tamo dopustala, ili je dr Crnogorac koja je isto toliko bila nacelnica porodilista.. Ili neki deseti doktor kojem bi vjerovatno polovina nas nasla manu a druga polovina branila.. Nasa briga nije to, nasa je briga da se tamo neke stvari promijene, a mogu da se promijene jedino na ovaj nacin. zato necemo ni dozvoliti da prodje pola godine i da se o tome niti vise pise niti javno prica. Upravo je to sustina. Bice barem na ovom forumu barem oprodilja koje ce tamo boraviti i revnosno nas o tome obavijestiti a mi cemo kao udruzenje i portal gurati malo po malo pa dokle stignemo, svi zajedno. A medju nama je dosta novinara tako da cemo vala pisati i pisati, to uvijek mozemo

Sto se tice menadzmenta. Jeste zalosno ali mi njih ne moze kriviti, jer su i oni dosli prije par mjeseci. odnosno novi direktor. I zbog toga se ja ipak nedje nadam, iako ne znam kako covjek radi a nijesam ni mogla do sada znati, da ce on iskorititi priliku da kada je vec dosao na to novo mjesto da uvede i neke novine, ne samo fizicke (adaptacija od maja) nego i ove koje se odnose na odnos pacijenta i zaposlenih u zdravstvu. medicinsko osoblje niko nije ni krivio zbog kreveta, higijene, hrane ali jeste zbog odnosa POJEDINIH, ne svih. E ti takvi kojih tamo ima, prolaze nekaznjeno godinama i rade tako kako rade jer ih je neko pustio. I to je stvarno zastidje. Jer stzoti put kazem – mene kao pacijenta ne intersuju njihove plate, njihovi problemi na poslu, ja nijesam njihov poslodavac, ja placam njihove plate svaki mjesec, i koristim jedino to kao uslugu zdravstvenog sistema, sve ostalo placam i cascavam ih. A sve to jer je drzava tako odlucila i odredila. I zasto da ih ja trpim. NECU i tacka, pa da su mi iz oci ispali

Ministarstvo je znalo vjerovatno za puno toga sta se desava i njihova je odgovornost najveca tu price nema.

na price odnosno na gluposti sta ko prica u vezi sa cijelom inicijativom najbilje bi bilo da ni ne obracamo paznju, jer stvarno ima nevjerovatnih. osim toga da je sve ovo djelo dr Crnogorac, sto je vrhunska ili jedna od najvecih nebuloza koje sam ranije cula,ti isti zaposleni u GAK-u lupaju da je sve ovo moje djelo da bih izboksovala da me moja dr poradja koja btw uopste ne radi u KC (tj da bi mogli dolaziti doktori van KC da rade porodjaje), zatim da sam takodje sve ovo ja smislila da bih ovoga puta dobila epiduralnu anesteziju jer su me prosli put ispalili najblaze receno (samo cu ti reci npr da ovoga puta ni ne smijem da koristim epidural ali neka su zdravo i neka ih neka laju kad sve svoje propuste pravdaju ovajkvih stavrima vazda), da ce na racun ovih prica nase uduruzenje da uzme pare od donato…. Ma gomila idiotizama, i stvarno se na to ne treba obazirati

07/04/2012
8:26 pm
Kristina M
Guest
Guests
08/04/2012
11:07 am
bubica
Guest
Guests
609sp_Permalink sp_Print

psi laju-karavani prolaze…

To kako ce koga postavljati za nacelnike,glavne sestre i ostalo nije nas problem. Nas problem je da taj koji dodje na odredjeno mesto,obavlja svoju funkciju onako kako valja i treba(jedino tako je ispravno!!!).

E,sad,sto oni traze opravdanja u svakakvim glupostima,a nece da sagledaju da problemi stvarno postoje je njihov manjak inteligencije i malogradjanstine! Pa mogu sto puta da budu fakultetski obrazovani,osnovnu kulturu i covekoljublje-ne nose iz kuce,a to se ne uci u skolama.

banalizovacu stvari- da postoji pekara u gradu,gde svi kupuju hleb,pa da kad podjete po taj hleb,vam neko opali samracinu,nazove vas kozom,baci ga na pod,da vam pola-a ne ceo,uvali vam od pre tri dana(neko dobije i svez),pekari ne peru ruke dok ga mese,pekara puna miseva,mrava,prljava…Vi bi prestali da tu kupujete hleb! Ali,ako je to JEDINA pekara? I taj hleb je vama NEOPHODAN! sta onda??? A,pri tom vlasnik pekare,nalazi svakakva opravdanja i govori kako narod laze i kako je sve bajno…Pa,neko bi se nasao i zapalio pekaru…

A sa porodilistem su stvari MNOGO delikatnije,osetljivije,neophodnije,nezamenljive,pa samim tim i logicno treba da budu MNOGO normalnije,od ovoga sada! Samo to se trazi-NORMALNI,LJUDSKI USLOVI,samo toliko…

08/04/2012
12:03 pm
dara
Guest
Guests
610sp_Permalink sp_Print

Prvo, zelim da istaknem da je moje iskustvo sigurno medju losijim ako ne i najlosije, ali iz emotivnih i drugih razloga nisam u stanju da pisem o tome. Dakle, ni NAJMANJE ne zelim da brankm nekoga ili umanjujem neciju odgovornost. Smatram da smjena koju su napravili vrijedja inteligenciju, najblaze receno, te da je definitivno cio ovaj momenat iskoristen da nova garnitura dovede svoje ljude. Pa zaboga to je jasno, jer to nije jedina kadrovska promjena koja se tamo medavno dogodila. S druge strane, slazem se u potpunosti da nas briga ko je na celu, bec da treba da mas interesuju iskljucivo promjene na bolje i to ne bilo kakve nego radikalne i u smislu infrastrukture i u smislu covjecnosti. Kristina, nemoj me pogresno shvatiti, ali meni se vise kosa dize na glavi od opravdanja “novi su, skoro su dosli, stari su krivi za ovakvo stanje”. Taj direktor je za mene kriv 100% jednako kao i stari. Prvo, nije dodao s Marsa, nego je radio unutar iste ustanove i znao je dobro stanje na svakom odjeljenju i klinici, tako da mu ne treba “nekoliko mjeseci” da uvidi bilo koji problem, vec to, onaj ko iskreno zeli nesto promijeniti na bolje, moze da pocne i kroz nekoliko dana ili u vrh glave sedmica po dolasku. Ja sam UBIJEDJENA da ovaj menadzment to nije ni namjeravao da se ne pokrenu cijela ova prica od portala pa nadalje. Zato, krivim ih jednako sve. Meni bi oni svi “letili” i niko od postojecih rukovodioca klinika ili odjeljenja na kojim su prepoznati visegodisnji propusti, ne bi mi dana ostao na toj funkciji a kamoli bio unaprijedjen na vecu. Iritirana, sad vec moram reci da sam upravo ja kao hitan slucaj ostala dodatna 3h da cekam na salu, jer je dr Crnogorac dala prednost svojoj pacijentkinji koja je dosla na nogama na zakazani carski!

Daj Boze, ponavljam, da ne ostane sve na smjeni ljudi i nekoliko minornih promjena. I daj Boze da neko zbog svega bude pozvan na krivicnu odgovornost, moralnu ocigledno ni ne osjecaju, jedni je negiraju, drugi se zaboga nalaze iznenadjeni i u cudu da je to zaista tako (i novi i stari, i nacelnice i direktori i ministar). To opet vrijedja inteligenciju!

Sto se tice Zakona, provjereno, imamo pravo na to. Pogledajte Clan 6, prvi paragraf se odnosi na primarnu zdravstvenu zastiti (DZ), a drugi na sekundarnu (OB) i tercijarnu (KCCG) i fino pise da imamo pravo na izbor dr-a specijalista i na ta dva nivoa ako amo upuceni tamo. Doduse, pise “u skladu sa kadrovskim mogucnostima” ustanove, ali to se odnosi na cinjenicu da doticni ginekolog ili drugi specijalista nije u mogucnosti odgovoriti na nas izbor jer je recimo zauzet drugom operacijom ili je van zemlje i sl, ali nikako nema osnova niti vas moze sprijeciti da ga “dobijete” ako postoji obostrana volja tj. vas zahtjev i njegova spremnost da dodje. Kristina, ovo je 100% tako i interni propis je bio u KOLIZIJI sa vazecim Zakonom. Za Clan 6 provjerite i sa Ministarstvon i sa pravnom sluzbom KCCGa i isto ce vam potvrditi. Ako vam je neko drugacije protumacio taj Clan, obmanuo vas je, mada jasan je sam po sebi, niko ne treba da vam ga tumaci, mada sam ja to upravo trazila i dobila upravo potvrdu da je ovako kako sam vam iznijela!

Pozdrav uz NAJISKRENIJE zelje i nade da ce se zaista nesto promijeniti.

P. S. Apropo clanka vezanog za eventualnu pomoc UNICEFa, mozdabi trebalo pokusati privuci i paznju drugih (UNDP, SVJETSKA ZDRAVSTVENA ORGANIZACIJA, UNHCR, AMBASADE, itd. – svi oni imaju kancelarije ovdje, a nedavno sam na B92 gledala dokumentarac sa ispovijestima porodilja u Srbiji koje su imale takodje grozna islustva i vidjeh na kraju da je to realizovano uz podrsku USAID-a i mnogih drugih spomzora…)

08/04/2012
12:14 pm
dara
Guest
Guests
611sp_Permalink sp_Print

… i izvinite na slovnim greskama u prethodnom postu, kucam poruke pod “nezgodnim” okolnostima 😉

08/04/2012
12:50 pm
Kristina M
Guest
Guests
612sp_Permalink sp_Print

e to cu onda ba da vidim jer je to bruka. mada ima tu neka caka sigirno, nesto su mi nedje davno objasnjavali jer se to ne slaze sa dijelom u zakonu koji se odnosi na odgoorost.. ali provjericemo sa pravnicima. Inace smo mislili da potrazimo i pomoc donatora za jedan projekat koji bi predvidjao pravno savjetovaliste za zene i roditelje koji su imali problema kao pacijenti na tom odjeljenju, pa bismo taman to u okvoru toga i detaljno sagledali i trazili da se mijenja odnosno postuje

Sto se tice novog direktora, ne znam ga ni ko je ni sto je, ali znam sigurno da cemo pratiti njegov rad, ove prethodne nijesmo jer nijesmo tada ni postojali niti se ovim bavili.Vidjecemo sta ce da urade. E jedino sto o njemu znam je da smo bile nakon prvog sastanka na njegovo odjeljenje koje je vjeruj mi ne da nema veze sa klinickim nego se to opisati ne moze. Stvarno ga je napravio da ne mozes da povezes. dva svijeta. a rekao je da ce tako izgledati i funkcionisati GAK, pa da vidimo…

A sto se kucanja tice, vidji mene sto radim, ja sam po tom pitanju sampion u greskama 🙂

08/04/2012
12:59 pm
macence
Guest
Guests
613sp_Permalink sp_Print

Kristina said
https://www.roditelji.me/2012/0…..nju-gak-a/

Zasto nisam iznenadjena?! Ovaj UNICEF nista korisno inace nikad nije uradio.

08/04/2012
1:58 pm
dara
Guest
Guests
614sp_Permalink sp_Print

Evo ga link za Zakon:
http://www.skupstina.me/cms/si…..jenata.pdf

Obratite paznju na Clan 6, paragraf 2. Konacno, da Zakon to ne omogucava ne bi mogli ni sad da najavljuju da ce “vratiti” to MALO pravo na koje imamo!

Bitno je samo ne odustati i biti istrajan i STALNO posmatrati i objelodanjivati.

08/04/2012
2:06 pm
Marijachi
Guest
Guests
615sp_Permalink sp_Print

macence said

Kristina said
https://www.roditelji.me/2012/0…..nju-gak-a/

Zasto nisam iznenadjena?! Ovaj UNICEF nista korisno inace nikad nije uradio.

Nemoj tako.A šta je sa školom za trudnice?Sve je to njihovo djelo i meni je puno pomoglo.Uostalom nije njihova dužnost da urade.Kod koga se slivaju naši novci od zdravstva?U UNICEF?Ili u budžet?

Inače ja bih pitala da li se sjećate kad beba izađe van,jel je doktori kod nas uhvate za skočni zglob naglavačke?Baš sam negde čitala da zbog toga na našim prostorima bebe imaju problem sa kukovima.

08/04/2012
9:59 pm
Tamara 2
Guest
Guests
616sp_Permalink sp_Print

da da za zglob

09/04/2012
2:00 pm
macence
Guest
Guests
617sp_Permalink sp_Print

Daro, svaku tvoju riječ potpisujem! Naročito poziv svima na iznošenje svih činjenica i detalja u javnost jer je očigledno jedino to što može donijeti promjene.

Marijachi, drago mi je da je UNICEF bar nekome pomogao, ali i oni od nekog dobijaju novce da pomognu. Ako gledamo generalno, nama zdravstveni sistem koji plaćamo pruža nekakve usluge. UNICEF ne plaćamo, ali oni dobijaju novac da nam pomognu kao dopuna institucijama. Koliko sam ja imala prilike da vidim, oni samo daju dobre marketing kampanje i ništa više. Ja sam ih zvala da mi pomognu oko dojenja i da apelujem na dr koji preporučuju formulu, ništa mi nisu pomogli, niti prstom mrdnuli. Pitala sam čak da li mogu sa njihovim expertima da razgovaram, oni su rekli da su to sve stranci koji nisu tu i da se tu radilo samo o marketing kampanji. To je bilo sredinom 2009. god u jeku kampanje za dojenje.

09/04/2012
2:04 pm
Tajchi
Guest
Guests
618sp_Permalink sp_Print

Sjecam se kampanje, bas sam u to vrijeme, ljeto, bila u CG-u. I jesam trazila, ali, nigdje info u CG-u nisam mogla da nadjem, a neku grupu, podrsku i sl. o tome nije bilo ni rijeci.

09/04/2012
2:10 pm
macence
Guest
Guests
619sp_Permalink sp_Print

Stekla sam utisak da uopšte nisu ni angažovali stručnjake iz te oblasti, nego samo marketing stručnjake, a detalje su “skinuli” sa njihovih kampanja po americi i slično. Ma, znam ja i malo detaljnije kako i šta oni rade i muka mi je od njih. Opet, hvala ako su makar jednoj ženi i djetetu pomogli, ali to teško može promijeniti moje mišljenje.

09/04/2012
3:03 pm
Kristina M
Guest
Guests
620sp_Permalink sp_Print

machence, ziva rti je to istina

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
9 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
3 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…