A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Porodilište u Podgorici
06/02/2013
1:45 pm
Avatar
Maja P
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1001sp_Permalink sp_Print

Ja sam, izgleda, dr Mrdovicu simpaticna nesto bila. Meni je dosao cim su ga zvali:) I naravno da cu da branim sve koji su ucestvovali u mom porodjaju, jer su svi do jednog bili sjajni! 

Nego, zelim vam svima da svaki porodjaj protekne u najboljem redu i da su djeca ziva i zdrava, pa kako god ih hranile, radjale, podizale:) 

 

To bi bilo to od mene.

Pozdravi! ;)

06/02/2013
1:49 pm
andjica
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/02/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1002sp_Permalink sp_Print

Moje misljenje je kad je u pitanju porodjaj strah ne moze biti ni glup ni nerealan. 

Zena se prvo plasi bola pri porodjaju (koji nije ni malo ni glup ni naivan),pa onda odluci na epidural,pa se onda plasi uboda u kicmu (opet nije svejedno),pa se onda plasi da od epidurala beba moze biti vise uspavana od ostalih,pa se plasi skodi li joj to nesto,pa se onda plasi bola kad prodje anestezija,pa kad krene mlijeko pogotovo prvorotki,krene i temp.i razne dodatne pojave,pa se i tu plasi.Kad  sam se ja porodila na cr.beba je 7 dana u boxu bila na adaptiranom,a ja uvucene bradavice i sanse nije bilo da je htio da doji ,sve smo preko pumpice radili,tek sa drugim djetetom sam shvatila da sam dosta pogrijesila da je to moglo i drugacije. 

I onda kad vidim kako je Kristina pomogla pojedinim forumasicama oko dojenja bude mi krivo sto sam radila pogresno i slusala savjete babica koje nisu majke.

I stalno sam se i plasila i bojala i bila u nedoumici,i mijenjala misljenja,i pored svega toga imam dvoje zdrave djece a pogotovo drugoj bebi dajem i pruzam sve sto procitam ovdje da je dobro i da je zdravo,a to da prvim nisam znala.

06/02/2013
1:59 pm
Kristina M
Guest
Guests
1003sp_Permalink sp_Print

Samo bih da dodam (pustite Mrdovica on je u cijeloj prici nebitan)  da nema potrebe praviti bauk od epidurala, i porodjaja sa epiduralom. Jeste kod nas komplikovano odraditi posao ali epidural je zaista jedna od boljih stvari koja moze porodilju da utrefi.OPet kazem, kod nas se cesto desavaju neke situacije koje komplikuju zivot trudnice i roditelja kad je u pitanu dogovaranje epidurala sto moze i da zakomplikuje sami porodjaj, pa je mozda zbog toga  negativno misljenje vise zastupljeno. Vec sam nedje ranije pisala – epidural je nesto najpljepse sto sam dozivjela kad sam radjala cerku, i zao mi je sto nijesam imala priliku da ih sve rodim na taj nacin.

06/02/2013
2:17 pm
neda
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 253
Member Since:
22/06/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1004sp_Permalink sp_Print

prvi porodjaj mi je bio kad sam imala 24 god,zaista se nisam bojala,ozda je razlo moja rana samostalnost,pa kad se ne bojis zivota i nepoznatog,neces se ni bojati ni porodjaja,moja filozofija.nisam puno pazena i razmazena,vec naucena da savladam svaki strah kako moram,da treba da se izborim sa svime i da sve stoicki podnesem.bio to fizicki bol kao sto je to slucaj sa porodjajem,ili psihicki.o porodjaju nisma puno raymisljala,niti pricala o njemu.nisam se puno raspitivala,namerno jer sto vise to radis jos vise te vuce da znas,pa se onda bojis,preispitujes siptome,zaista stresno.bolje onda biti u neznanju!prvi carski je uradila dr.globarevic,sveje brzo proslo,kad sam dosla u bolnicu dr,zaboravih mu ime,seicu se,zakazao mi casrski za sutradan,jer je mali bio karlicno okrenut,a prvi porodjaj,nisu hteli da me muce.sam je dr tako rekao,trazila nista nisam.bez straha sam otisla na carski,vise se moj muz brinuo nego.kad sam bila na stolu sestra koa mi je merial pritisak je rekla da opustenije trudnicu na carskom nije videla,potpuno sam bila opustena.

drugi put carski vene su bile razlog.dr.Sahmanovic i dr.Jovovic su radili carski,verujte mi da smo se salili na moj racun dok sam bila budna na operacionom stolu.nisam dr.znala imena kad su dolazili u vizitu sam procitala.bili su divni.ja sam se brzo oporavila,isti dan nakon carskog sam uvece vec ustala,setala po sobi,i drugog dana mi bi skinuli kateter,tj torbicuEmbarassed.

svoju dr.Cikic,divna zena,bih zvala jedino da mi je trudnoca bila kompikovana.sa obe trudnoce sam radila do zadnjeg dana,na moje insistiranje,sto mi je pomoglo da se brze oporavim,jer ja zaista nisam osetila ni tegobe do pred porodjaj,ni nakon porodjaja.da sam sedela kuci bukvalno bih skapala,pogotovu jer su se oba porodjaja desila u avgustu,sa dva dana razlike.mleko je sutradan nakon porodjaja doslo.

mislim da strah dosta usade price drugih zena kako su one prosle,neke malo preteraju u opisu,ne mislim ovde vec iz okoline.

ali kad kod zene dva porodjaja nisu ista,ne mogu ni iskustva drugih zena da znace da ce isto vama da se  desi.ali stvar je i subjektivan utisak i dozivljaj porodjaja.

sto manje se misli o porodjaju lakse padne,mislite samo o lepim trenucima koji vas cekaju nakon toga.

a reeekoh da necu da duzim i porekoh!

06/02/2013
8:17 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

majap,

ako nekad  opet sretnes njemacku doktorku mozes joj reci da ima  jos zena koje se poradjaju ,kako ona kaze, “kao krave”  (ah ti njemci zlocesti, ccc )  .evo ja sva tri puta, iako samo bar dva puta mogla  da biram. ali eto, izabrah prirodno,bogomdano, i ponosna sam na svaki sekund izdrzanog bola jer jedino na taj nacin nemam  ni malu sumnju da sam mogla bilo kako nastetiti bebi ili sebi. (zub i dalje popravljam sa anestezijom, jer ipak je ovo 21.vijek, ali tu je u igri samo moje tijelo pa neka bude  sta bude ;)  ) 

hvala ti na lijepim zeljama i pozdrav i tebi ! 

 

evo vam jedan zanimljiv tekst : 

http://astronomija.co.rs/blog-…..pasti.html

gdje ste ono stale?  

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

06/02/2013
8:46 pm
Cekalica N
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 333
Member Since:
05/04/2011
sp_UserOfflineSmall Offline
1006sp_Permalink sp_Print

Mamika, obozavam te! :-)

"Anyone who lives within their means suffers from a lack of imagination."

06/02/2013
11:00 pm
Avatar
Maja P
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1007sp_Permalink sp_Print

mamika, pozdrav i za Vas;) Prenijecu doktorki da se kod nas jos uvijek svjesno poradjaju “bogomdano”. :) I zanimljiv tekst o trolu. Drago mi je da ste svoja nova iskustva i saznanja o forumima podijelili sa nama:) Iako je off topic, ali evo ja necu zamjeriti:) Pozdrav.

12/02/2013
4:17 pm
ivana l
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 50
Member Since:
12/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1008sp_Permalink sp_Print

Drage mame, kakva su vam iskustva sa vaginaletama koje ubrzavaju porodjaj. Juce mi je bio termin i dr kaze ako za nedelju dana ne bude nista da idem da mi stave tu vaginaleticu? Pa eto ako imate neka iskustva sa tim maloo me uputite.

12/02/2013
9:24 pm
Kristina M
Guest
Guests
1009sp_Permalink sp_Print

Pripreme te za porodjaj, klasicno (klizma, brijanje, mjerenja…) odes na sto, ljekar ti stavi vaginaletu, sto dublje i onda cekas bolove. Krecu slabi mentrualni, a onda se sve vise pojacavaju. Meni su porodjajni bolovi poslije vaginaleta krenuli u toku drugog porodjaja poslije ravno 7 sati (poslije su mi dali indukciju), a treci put za tri sata e sve bilo gotovo

13/02/2013
8:38 am
Cekalica N
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 333
Member Since:
05/04/2011
sp_UserOfflineSmall Offline
1010sp_Permalink sp_Print

Moje iskustvo s tim vaginaletama je sjajno! :-) Porodila se dva, dva ipo sata nakon sto sam ih dobila (prvi porodjaj ako to ima neke veze). Krenuli su prvo “lagani” menstrualni bolovi, a onda i “pravi”… Ne znam da li sa brzinom reagovanja na njih ima veze i to sto sam u porodiliste stigla otvorena 5 prstiju.

Ukratko, sigurna sam da ce sve biti super! Srecno! :-)

"Anyone who lives within their means suffers from a lack of imagination."

14/02/2013
9:29 am
ivana l
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 50
Member Since:
12/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1011sp_Permalink sp_Print

Zahvaljujem na odgovorima, nadam se da nece bit preduga agonija bolova, prvi put sam se porodila za 8h, bez ikakvih pomagala.

15/02/2013
4:39 pm
druskan
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 46
Member Since:
03/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1012sp_Permalink sp_Print

Evo, da i ja podijelim svoje iskustvo sa vama, dragi forumaši/ce! :) Porodila sam se 30.01. u 19:38 u KBC-u i dobila crnpurastog namrgođenog Savu :) , 3650 grama, 55 cm. Iako prilično skeptična prema osoblju KBC-a, što zbog iskustva žena sa foruma, što zbog toga što sam po rođenju Nikšićanka i ne poznajem nikoga tamo, pošla sam na porođaj uplašena.

Prvo, ogromnu zahvalnost za svih 9 mjeseci i, naročito, za dan porođaja dugujem neprevaziđenoj dr Suzani Uskoković. Kad prvorotka 101 % vjeruje svom ljekaru, onda najbitniji dio porođaja uradi sama. Ja sam, na njenu preporuku, većinu kontrakcija proživjela kući i poslije posljednjeg pregleda kod nje, u KBC sam pošla otvorena 8 cm.

U KBC-u su me dočekali dežurni ljekar, dr Maja Djurović i sjajna babica Danijela, čije prezime ne znam. Ni da mi je neko od rodbine bio tu, ne bi se tako ponio prema meni. Glavni dio posla završila je babica – doktorica je bila tu više kao verbalna podrška (ona mi je probušila vodenjak i razgovarala je sa mnom bodreći me), dok me je babica upućivala u sve detalje, učila kako da dišem, kako da dajem napone, vlažila mi lice i usne gazom natopljenom hladnom vodom. Uz indukciju i malu pomoć još nekolicine mlađih žena (babice ili sestre, nijesam sigurna) koje su mi u određenom trenu pritiskale stomak ispod dijafragme, porodila sam se uz 4 napona, Mali Sava zaplakao, dali mi da se “ponjušimo”, kasnije mi ga stavili na grudi, a onda iznijeli da ga vide suprug i zaova koji su čekali ispred sale.

Dva sata su me, uz stalno obilaženje, zadržali u prostoriji blizu sale (dodali mi telefon da se javim familiji i prijateljima), a onda su me povezli na odjeljenje.

E, sestre na odjeljenju su druga priča. Mrzovoljne, nezadovoljne svojim poslom, ljute što ne možeš ustati nakon epiziotomije, nego treba one da ti isperu ranu – ne naiđoh na nekog koga bih okarakterisala kao ljubaznog. Srećom, cimerke, Dragana, Dijana i Sandra bile su odlične, tako da su ta tri dana brzo prošla.

Izdvajam, Maju, sestru iz “boksa” i ljubaznu i finu dr Gogu Globarević, koja je našla za shodno da me pomazi, utješi i objasni mi da nije ništa strašno kad ti bebu ne donesu na podoj zato što gubi na težini – meni je u tom trenutku to izgledao kao smak svijeta.

Eto. Tako i toliko od mene. Drage majke, naročito, prvorotke, ne brinite, ne razmišljajte o porođaju – sve je individualno, a kad se nadaš najboljem ta dobra energija mora se nakako vratiti.

 

 

23/02/2013
12:26 pm
Kristina M
Guest
Guests
1013sp_Permalink sp_Print

Ovih dana su nas obavijestili pojedini roditelji da na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra nedostaje BCZ vakcina i da im je objašnjeno da su deficitarne i u domovima zdravlja. Čekamo odgovore nadležnih koji trebaju da to potvrde ili demantuju i javljamo kada dobijemo informacije

23/02/2013
6:39 pm
sonia007
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 184
Member Since:
23/02/2013
sp_UserOfflineSmall Offline
1014sp_Permalink sp_Print

Porodila sam se prije sedam nedjelja i moje iskustvo u Klinickom je uglavnom pozitivno. Sto se tice same porodjajne sale i odnosa babica i ljekara, sve je proteklo onako kako sam i zamisljala iako je porodjaj bio malo tezi (beba krupnija, skoro 4 kg, pupcanik oko vrata, i rukica uz vrat, veliki rez popucao grlic itd.), a napominjem da sam prvorotka. Sto se tice kasnijeg tretmana, stekla sam utisak da je osoblje dosta neljubazno, odnosno dosta “zvanicno i poslovno” zbog velike prenatrpanosti poslom, uslovi su nikakvi, porodilja previse i jednostavno se nema dovoljno vremena da se posveti svakoj. Ja licno sam tek drugi dan vidjela bebicu jer sam lezala na odjelj.patologije, jer nije bilo mjesta na porodiljskom. Sve u svemu lijepo iskustvo. Sve i kontrakcije i porodjaj i sivenje (skoro 1 h trajalo) mi je lako palo u odnosu na period poslije, odnosno oporavka, zarastanja rane, problemi sa dojenjem, koji su konacno prestali i grcevi kod bebice koja je znala da place i po 7 sati.

23/02/2013
9:17 pm
ivana l
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 50
Member Since:
12/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1015sp_Permalink sp_Print

Kristina, ja sam se porodila 17tog, vakcine nije bilo u bolnici ali smo upuceni u dom zdravlja kod radio stanice jer nam  je najblizi. Beba je juce primila vakcinu i kolikoo sam shvatila, one se daju zadnjeg petka u mjesecu.

Stvarno sramoa da u bolnici nemaju nego moras sa bebicom starom nekoliko dana da ides po domovima zdravlja. Ali ko nas sta pita sta nam se dopada ili ne.

24/02/2013
8:48 pm
Kristina M
Guest
Guests
1016sp_Permalink sp_Print

E ne znam, stvar no mi nijesu jasne neke stvari

25/02/2013
3:26 pm
Budimka G
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 386
Member Since:
01/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1017sp_Permalink sp_Print

Mi smo evo prije 11 dana izasli iz porodilista, a bili tamo nesto malo vise od 48 sati. Prvo da kazem da smo dobili vakcinu, a cuh jutros od prijateljice koja se juce porodila da nemaju febricet da joj daju, a meni su takodje dali… izgleda da je sve to stvar lude srece, kao uostalom sve u nasem ludom sistemu…

Ja i iz prvog iskustva nosim lijep utisak sa akuserstva. Tako je bilo i ovaj put. Prvi put sam bila punih 14 dana, sada dva dana. Sestre su bile preljubazne, Danijela me vodila na tusiranje odmah nakon par sati cim sam mogla da ustanem, obilazile su me… ja sam setajuci hodnicima vidjela da je uvijek makar jedna od njih pored neke od porodilja. Sve nose plocice sa imenima. Medjutim, babice iz box-a su druga prica. Jedino Maca (pravo ime Slavica) je tokom podoja isla hodnikom i vikala “treba li pomoc” i uskakala dje su je zvale zene. Ostale su bile bas neljubazne i osorne. Srecom ja ovaj put niti jednom nisam otisla do box-a da se raspitam za bebu jer su mi ga donosila na svaki podoj, sto nije bio slucaj sa prvim… jedino sam otisla jedno vece da zamolim da ga iznesu na ono staklo (“zid placa”) kad mu je dosao brat da ga vidi… moram vam reci da smo i ta babica, mm i ja plakali od te scene.

Uslovi na akuserstvu se uopste nisu promijenili za ove skoro 4 godine, samo je logicno gore jer je zub vremena ucinio svoje.

PorodilisteConfusedhm, sta da kazem… lici mi na ratnu bolnicu.. oni funkcionisu izgleda dosta dobro,ali sve je nekako na hodniku i 2-3 prostorije, kao neki malo veci stan… znaci UZAS! Ne kazem da je meni bilo sto tamo falilo, ali sramno je dje radjamo djecu i u kakvim uslovima rade oni koji nam u tome pomazu!!! Kako oni (mislim na doktore, babice, sestre, cistacice… svo osoblje) pristaju na to ja ne mogu da razumijem!

25/02/2013
5:52 pm
druskan
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 46
Member Since:
03/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1018sp_Permalink sp_Print

Potpisujem 90% ovoga što je Mačence rekla. Ipak, moramo biti svjesni jedne stvari – i mi, kao pacijenti, smo – čast izuzecima – nedovoljno civilizovani, nepristojni i nemarni. Da pojasnim. U porodilištu sam boravila krajem januara i vidjela sam da higijeničarke ne mogu da stignu da čiste koliko gomila žena može da uneredi – od krvavih uložaka po podu toaleta, do pikavaca u lavabou i nezaobilaznog začepljenja wc šolje (sam đavo zna šta ubace unutra). Koju god porodilju sretneš na hodniku, uredna je, u čistoj spavaćici, nosi maramice i toalet papir – a onda, kad je van domašaja tuđeg oka, uđe u toalet i ponaša se kao kamiondžija u wc-u seoske birtije.

U sobi u kojoj sam ja bila (317, čini mi se) bile su polomljene kvake na PVC bravariji (koja nije stara) i zgužvani venecijaneri – teško da je to uradio neko od osoblja ili neko sa ulice – žao mi je reći, ali to smo uradili mi – mi, koji u svojoj kući vodimo računa o mrvici hljeba što nehotično završi na tepihu, a u bolnici, koja je svačija i ničija, ponašamo se kao krajnja bagra.

Biće potrebno mnooogo vremena da mi, kao društvo, dosegnemo nivo razvoja koji tako bahato umišljamo da već posjedujemo.

25/02/2013
9:38 pm
mamagaga
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 247
Member Since:
15/12/2011
sp_UserOfflineSmall Offline
1019sp_Permalink sp_Print

vezano za vakcinu nas su i prije 4 godine i sad slali u DZ zadnjeg petka u mjesecu da je primimo..

26/02/2013
9:21 am
ivana l
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 50
Member Since:
12/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1020sp_Permalink sp_Print

macence ja sam imala tu srecu da lezim na porodjajno oba dana jer nije bilo mjesta na drugom odjeljenju,nisu nam mnogo udarale babice na trag, jer je tih dana bas bilo dosta porodjaja, ali su bile ok korektne prema nama cak i kad smo izlazile da setamo dok su druge zene lezale i napinjale se :)

jedini je problem bio sto tamo nije bilo muzilice, pa sam zamalo dobila upalu, ali me je jedna babica dobro izmasrala i problem je bio rijesen, ali babice iz boksova dok sam im se zalila i molila za pomoc jedino su dosle stisle mi bradavicu i rekle imas ti mlijeka kao da ja to ne znam, presmijesno.

Febricet sam trazila i jedna sestra je rekla oces kako da ne, ali me druga mlada Alisa se zove cula i donijela mi.

Sto se samog porodjaja tice dr Haliti je bio u smjeni i dr Terzic, bili su korektni i nasmijani. Sve je proteklou najboljem redu.

 

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
10 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…