A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Porodilište u Podgorici
06/02/2013
10:50 am
ivana l
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 50
Member Since:
12/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
981sp_Permalink sp_Print

Ja mislim da je najvaznije ne generalizovati stvari. Uvjek je bilo i bice raznih slucajeva, od cega oni zavise od dr. naseg organizma ili jednostavno trenutka, necemo nikad znati. 

Ja sam svoje prvo dijete dojila i dohranjivala, je ruopste nisam imala mlijeka prvih pet dana, ali ni kapi, uz redovno masiranje i unos tecnosti kao i njegovo sisanje na prazno krenulo je i poceo je fino dojiti. I sta sam trebala tih prvih pet dana da mu dajem nego dohranu. Nije bilo nikakvih problema iako se hranio i na cuclu i na dojku prihvatao je oboje samo da ruca. Bilo mi je vazno da unese majcino mlijeko pa makar i jednom dnevno. I nekako smo uspijeli pola godine.

Sto se epidurala tice, naravno da postoji bojazan kada trebate nesto prvi put da probate, i uvjek je strah kako ce ga organizam prihvatiti, kao i totalnu anesteziju koja isto tako ima nuspojava pa se opet primjenjuje u slucajevima cr.

Najvaznije je imati povjerenja u dr i u sebe. Ko ce ga znati sta bilo koju od nas sjutra i na samom porodjaju ceka. Ostaje nam da se nadamo da ce sve biti ok, sto vam svakoj zelim i da sto prije dodjete kuci sa svojim zdravim bebicama.

A sad pitanje za vas visestruke porodilje. Je li u vasem slucaju vazilo pravilo, ako je trudnoca sama po sebi bila tesko izdrzljiva i fizicki i psihicki mora li to znaciti da ce i sam porodjaj biti tezi. Naime,sa prvom trudnocom nisam imala ama nikakvih bolova tokom trudnoce, prenijela sam ga 16 dana i porodila se prirodno bez indukcije i dr pomagala. A sada mi je termin za 4 dana ali se osjecam uzasno, sto od bolova u ledjima i kukovima, trnjenja ruku uvece, nespavanja, neraspolozenja i ostalog.

veliki pozdrav 

06/02/2013
11:02 am
Avatar
Maja P
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
982sp_Permalink sp_Print

Upravo sam ja ta koja ne generalizuje! Dijelim licno svoje iskustvo. Ja sam za epidural, ja sam ok sa adaptiranim mlijekom, moje dijete pije cajeve i nema grceve. Dijelim svoje iskustvo, koje je vise nego pozitivno. Vas niko ne sili na bilo sto od ovoga:) Ali ako se moje misljenje razlikuje od vaseg, ne znaci da je pogresno. 

Kristina, uporedjivati pusenje i davanje vode?? Stvarno?! I mislim da je prilicno bezobrazno sa Vase strane komentarisanje (uz podsmijeh!) da moje dijete napreduje bolje od ostalih, jer je par prvih dana zivota dohranjivano. Nego ajde. Kao sto rekoh, najbitnije je da je ona napredna, zdrava i da je ne muce grcevi, a komentare ovog tipa cu iskulirati.

Prica o dohrani opet vuce za sobom odgovor na jos jedan post – moje dijete je dohranjivano, jer nije mlijeko odmah krenulo kod mene. Pije caj i vodu iz flasice a sisa super, kao sto vec napisah. Tako da se dijete svako (kao sto vi napisaste) ne navikne odmah na flasicu i moze nakon toga normalno da doji. Dakle, ja ne generalizujem. Pisem iskljucivo o svom i iskustvu svog djeteta.

 

I za kraj, u Njemackoj dje zivim, postoji X nacina za olaksavanje porodjaja majkama – epidural je jedan od njih. Majke posebno moraju da kazu ukoliko zele da se porode prorodno bez epidurala. A sto bi rekla jedna od dr sa Klinike na kojoj sam vodila trudnocu u Njemackoj – ” Ovo je 21. vijek! Koja zena zeli da se poradja kao krava?” Grubo jeste, i nije moje misljenje, ali mislim da dovoljno pokazuje kako u savremenim drustvima i razvijenim zemljama gledaju na epidural i druge “olaksice” prilikom poradjanja.

06/02/2013
11:25 am
ivana l
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 50
Member Since:
12/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
983sp_Permalink sp_Print

majap moje snahe iz njemacke su mi pricale njihova iskustva sa porodjaja, i svaki put pomislim boze blago njima, da je meni barem da je muz pored mene majka, sestra, drugarica da bar sa nekim progovorim, da mi doda kap vode, i bolovi bi mi lakse pali. 

Nego nam ostaje da se nadamo da ce nase kcerke imati privilegiju da se bar istusiraju nakon klistira a o drugim privilegijama necu ni da govorim. 

06/02/2013
11:46 am
Avatar
lara92
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 415
Member Since:
27/08/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
984sp_Permalink sp_Print

Plasiti se epidurala je najveca glupost na svijetu!

Majap, posto si ovako pocela svoj post, meni se cini da je to ipak generalizovanje, da ne kazem i uvreda. Neko je glup jer se plasi epidurala?  Da banalizujem, hocemo li reci da je neko glup jer se plasi paukova, pa ipak ga taj pauk moze ugristi, da je glup jer se plasi zemljotresa i bjezi iz zgrade kad god i pomisli na zemljotres, pa se to ipak moze deseti, iako je mala mogucnost, i slicno. Ja se ne bojim toga, ali ne mogu i ne zelim reci da je to glupo. Ja sam rekla da je mene licno strah epidurala i nabrojala neke od razloga, sto ne znaci da sam ja protivnik epidurala, i da ga mozda necu i svojoj cerki sjutra savjetovati, ko to zna. Mozda sam se, po nekima, porodila “kao krava”, ali ne bih dala taj osjecaj ni za sta na svijetu. Priroda je htjela da se tako poradjamo, priroda nam je namijenila porodjajne muke, i ne vidim nista lose u tome ako neko zeli da iskusi ono sto je prirodno. Uostalom, ne moze me niko ubijediti da za bebu nije najbolji upravo prirodni porodjaj, kao sto je dojenje prirodno i jedino pravo za bebu.

Nemam zelju da vidim gospodina Mrdovica, ne sumnjam da je strucan, ali mi je dovoljno to sto propusti dogovoreni porodjaj da bi pio kafu u Delti, i onda kada se to javno kaze, dodje da se svadja sa Kristinom na porodjajnom stolu.

Znate li koliko je slucajeva da su majke dale flasicu i beba vise nije htjela da sisa, lakse joj je, i to smo ja mislim i naglasile, vasi slucajevi su rijetki. I ja nisam imala mlijeka nakon prvog porodjaja, mucila sam se, izmlazivala u prazno, i mlijeko je doslo, a moje dijete dohranu nije dobilo. Tada nisam imala toliko informacija, ali sam osjecala da tako treba, da je jedino tako ispravno. Sada, kada sam procitala sve sto sam procitala o dojenju, jasno mi je da sam prateci osjecaj uradila najbolje za svoje dijete. Sa drugim sam imala mnogo problema, ali isto tako nisam poklekla pod pritiskom, samo da bi mi bilo lakse, vaznije mi ono sto je dobro za moje dijete, pa neka to znaci i slusanje pridika i razmisljanje da li ili nije gladan i brojne neprospavane noci…

Ni moja djeca nisu imala grceve, a nisu pila ni vodu ni caj, tako da to nema veze jedno sa drugim.

06/02/2013
11:53 am
Avatar
lara92
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 415
Member Since:
27/08/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
985sp_Permalink sp_Print

A sad pitanje za vas visestruke porodilje. Je li u vasem slucaju vazilo pravilo, ako je trudnoca sama po sebi bila tesko izdrzljiva i fizicki i psihicki mora li to znaciti da ce i sam porodjaj biti tezi. Naime,sa prvom trudnocom nisam imala ama nikakvih bolova tokom trudnoce, prenijela sam ga 16 dana i porodila se prirodno bez indukcije i dr pomagala. A sada mi je termin za 4 dana ali se osjecam uzasno, sto od bolova u ledjima i kukovima, trnjenja ruku uvece, nespavanja, neraspolozenja i ostalog.

Matija, u mom slucaju to nije imalo veze jedno sa drugim. Prva trudnoca mi je bila prelaka u svakom smislu, a porodjaj prilicno tezak, narocito zbog krupne bebe. Druga trudnoca mi je po svemu teze pala, nisam imala nekih vecih problema, ali ti bolovi u kukovima, ledjima, trnjenje, nespavanje, sve me pratilo, narocito na kraju. a porodjaj je bio prelak, kontrakcije jesu bile jace, ali je sam cin bio mnogo laksi.

06/02/2013
12:34 pm
Avatar
Maja P
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
986sp_Permalink sp_Print

matija, i ja se tome nadam:)

Lara92, napisala sam vec da sam mozda upotrijebila grubu rijec kad sam napisala da je “glup”, ali nerealan po meni jeste.

 

Ne znam je li do cajeva i vode, ali cini mi se da nesto dobro radim cim je moje dijete ok, tako da necu nista mijenjati:) 

 

Za dr Mrdovica ja licno imam samo rijeci hvale.

 

A i moja se prababa porodila ispred Manastira Moraca dok je donosila so iz Kotora pjeske, pa sad ne vidim potrebu da se tako poradjam. Vremena se mijenjaju. :)  

06/02/2013
12:43 pm
ana1
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 22
Member Since:
28/02/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
987sp_Permalink sp_Print

lara92 said

A sad pitanje za vas visestruke porodilje. Je li u vasem slucaju vazilo pravilo, ako je trudnoca sama po sebi bila tesko izdrzljiva i fizicki i psihicki mora li to znaciti da ce i sam porodjaj biti tezi. Naime,sa prvom trudnocom nisam imala ama nikakvih bolova tokom trudnoce, prenijela sam ga 16 dana i porodila se prirodno bez indukcije i dr pomagala. A sada mi je termin za 4 dana ali se osjecam uzasno, sto od bolova u ledjima i kukovima, trnjenja ruku uvece, nespavanja, neraspolozenja i ostalog.

Matija, u mom slucaju to nije imalo veze jedno sa drugim. Prva trudnoca mi je bila prelaka u svakom smislu, a porodjaj prilicno tezak, narocito zbog krupne bebe. Druga trudnoca mi je po svemu teze pala, nisam imala nekih vecih problema, ali ti bolovi u kukovima, ledjima, trnjenje, nespavanje, sve me pratilo, narocito na kraju. a porodjaj je bio prelak, kontrakcije jesu bile jace, ali je sam cin bio mnogo laksi.

I meni isto tako, ali bas isto…Wink

http://ticker.7910.org/an1cA6wag2B0610MjcwZHw3OTc1MTA5MGRhfEFsZWtzYQ.gif
http://www.ticker.7910.org/as1cEWbNw1z0010MTE5ZGx6fDAwMDI1MGR8U29maWph.gif

06/02/2013
12:44 pm
Avatar
lara92
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 415
Member Since:
27/08/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
988sp_Permalink sp_Print

Naravno da treba ici u korak s vremenom, i ja sam za to, ali kada je u pitanju porodjaj, epidural olaksava zeni, a ne bebi, a meni je beba prioritet. Ako ja smatram da bi epidural i mrvicicu mogao naskoditi mojoj bebi, onda ne vidim da stoji sa tim poredjenje sa teglenjem soli iz Kotora.

06/02/2013
12:51 pm
Avatar
Maja P
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
989sp_Permalink sp_Print

Ok;)

06/02/2013
12:54 pm
Budimka G
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 386
Member Since:
01/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
990sp_Permalink sp_Print

Zbuckale ste svasta nesto u ovu temu… Ja evo ocekujem svaki dan da rodim drugo dijete. Potpuno drugacija trudnoca od prve. Prva bila super, ali se zavrsila prije vremena i prilicno dramaticno … sa happyend-om. Tada sam mastala o prirodnom porodjaju u NK da bi MM prisustvovao, ali eto sve se brzo desilo i to na hitan carski u PG. Nidje nista znala nisam, ali taj stah i tih par minuta kada je porodjaj stao ne zelim nikome. Sad ceznem za carskim, nisam dogovorila nista, vidjecemo, necu da planiram jer sam se uvjerila da od toga samo mogu sijede da dobijem. Stoga sam protiv epidurala jer ni pod indukcijom i na porodjajnom stolu potpuno otvorena nisam bas puno mogla da iskontrolisem situaciju, a cini mi se da tek sa epiduralom ne bih imala kontrole.
Dojenje – posto je bio carski, u bolnici je moj mali bio hranjen skoro 7 dana adaptiranim i veoma slabo napredovao. Mnogo kasnije sam u pokusaju da mu dam adaptirano vidjela da je alergican. Nakon tih 7 dana sam ga pocela dojiti i to je trajalo do njegovih 8 mjeseci – predivno iskustvo. Imao je nevidjene grceve 4 mjeseca, a probala sam i da mu dam nesto i da mu ne dam… sve nekako po savjetima, ali vidim da sam pogrijesila sto mu nisam non-stop davala da siki. To planiram sa ovim, pa cemo vala vidjeti. O dojenju nisam puno znala, mene mama nije dojila ni dana, ali sam prosto instiktivno to zeljela i uspjela.
Maticne celije – veoma racionalna po prirodi i sa profesionalnom deformacijom da gledam dugorocno moje razmisljanje je ovako: za nekih 12 godina moj sin oboli, mi zivimo u CG, zdravstveni sistem je napredovao (ne moze vala nazadovati), ALI da li je toliko napredovao da se MC mogu upotrijebiti, u kojoj situaciji, znaju li to iskoristiti nasi doktori, ako odemo vani da se lijecimo, hocu li ja imati tada para za tu ekskurziju…
Majap, nemoj nam pametovati iz Njemacke… svi cemo mi mnogo lakse da se prilagodimo ako Njemacka dodje odje, ali nece, bar ne uskoro! Prije mjesec sam lezala na patologiji trudnoce i zamalo nisam taban razrezala na ispucali “pod” od tusa… sta Njemci zaboga preporucuju u tom slucaju?!
Pusenje – pusim i ja i to evo sad! Volim ovo malo u meni vise od zivota svoga, ali sam bila batalila, pa sam onda imala herpes zoster (uzasno bolno iskustvo), pa gripu sa 10-dnevnim prejakim kasljem, pa sam smrsala (ukupno u trudnoci dobila 8kg), a nikog da nam skuva i opere i rasiri ves…. ponavljam imam i malenog od skoro 4 godinice… Sta treba, da crknem?! Radim ono sto je dobro i za moju djecu i za mene jer sta ce djeci nezadovoljna i stresna majka koja ce da crkne za par godina? I, da, bliza sam 40-toj godini nego 30-toj i srecna i presrecna!!!!

06/02/2013
12:59 pm
Budimka G
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 386
Member Since:
01/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
991sp_Permalink sp_Print

i da dodam da se za 5 mjeseci gasi firma u kojoj radim, ostajem bez plate u sred porodiljskog, podstanari smo…
ja nemam uklj/isklj dugmence na koje mogu da ignorisem i ove “propratne sitnice” i da se prepustima blagodetima i preporukama samozvanih strucnjaka kojima kad se digne curak ti smatras da imas srece!
Pitanje oko tog cuvenog Mrdovica, koliko si mu para susnula da bi dosao????

06/02/2013
1:09 pm
Kristina M
Guest
Guests
992sp_Permalink sp_Print

MajaP bas ti hvala, vidim da imas odlican nivo vaspitanja. Samo te molim da pogleda pravila ponasanja na forumu i da ne vrijedas. Ako procitas moj post malo bolje i da na njega ne gledas kao napad na tebe i tvoje misljenje shvatices da nikakvog podsmijeha nije bilo, samo sam ti rekla da je to tako sa bebama na formuli, ne razmijem sto tu ima uvrjedljivo. A drago mi je da tvoje dijete dobro napreduje, boze sto moram da pojasnjavam… 

I cini mi se da sam naglasila da se pusenje i voda i cajevi ne mogu uporediti, nego sam samo htjela da ti ukazem na neke situacije, ali izgubih volju na precac. Vidim da sve najbolje znas, izvini sto prokomentarisah bilo sto

06/02/2013
1:09 pm
Avatar
Maja P
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
993sp_Permalink sp_Print

O jada ovoga! Da sam znala da je ovoliki stepen frustracije na forumu, ne bih se prikljucivala:) Ukoliko se ne slazete, ok, ali valjda kao dugogodisnji korisnik interneta i servisa koji se nude, kapirala sam da je forum mjesto je ljudi iznose svoja misljenja i nijesu nuzno saglasni:) 

 

Elem, Mrdovicu nijesam “susnula” ni centa. Covjek je dosao kad ga je moja dr zvala. Taj negativan stav prema osoblju u KBC-u mozda doprinosi i ostalim negativnostima prilikom porodjaja. Otkud znam;)

 

I ja ne pametujem iz Njemacke. Porodila sam se u PG, isto dje i sve vi. Samo se opustite. Ljepsi ce vam zivot biti;) 

06/02/2013
1:18 pm
Avatar
Maja P
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 16
Member Since:
26/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
994sp_Permalink sp_Print

Ne vidim da vrijedjam. Nije mi ni namjera, ni manir.Ne znam sve najbolje, daleko od toga, zato sam i otvorila nalog na forumu i postala clan ovog Udruzenja. Dijelila sam svoje misljenje i iskustvo i glupo mi vise da ponavljam, jer je sve napisano u mojim komentarima od ranije. Mozda je greska to sto sam pisala u neformalnom tonu, kakav koristim sa svojim prijateljima, prilikom konstatacije da je “strah od epidurala najveca glupost”, a s namjerom da kazem da je po mom misljenju strah nerealan. I to je to od mene. Pozdrav:)

06/02/2013
1:19 pm
singa
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 33
Member Since:
19/09/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
995sp_Permalink sp_Print

I ja da se ubacim sto se tice gd Mrdovica, i mi smo ga zvali , naravno nije se pojavio Frown

06/02/2013
1:25 pm
ana1
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 22
Member Since:
28/02/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
996sp_Permalink sp_Print

macence said

Pusenje – pusim i ja i to evo sad! Volim ovo malo u meni vise od zivota svoga, ali sam bila batalila, pa sam onda imala herpes zoster (uzasno bolno iskustvo), pa gripu sa 10-dnevnim prejakim kasljem, pa sam smrsala (ukupno u trudnoci dobila 8kg), a nikog da nam skuva i opere i rasiri ves…. ponavljam imam i malenog od skoro 4 godinice… Sta treba, da crknem?! Radim ono sto je dobro i za moju djecu i za mene jer sta ce djeci nezadovoljna i stresna majka koja ce da crkne za par godina? I, da, bliza sam 40-toj godini nego 30-toj i srecna i presrecna!!!!

ovo si bas dobro rekla…Smile

http://ticker.7910.org/an1cA6wag2B0610MjcwZHw3OTc1MTA5MGRhfEFsZWtzYQ.gif
http://www.ticker.7910.org/as1cEWbNw1z0010MTE5ZGx6fDAwMDI1MGR8U29maWph.gif

06/02/2013
1:29 pm
Budimka G
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 386
Member Since:
01/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
997sp_Permalink sp_Print

Nismo mi isfrustrirane od foruma, odje “izdusujemo” jer i mi pomalo znamo da koristimo internet… upravo zato i cudi od nekog iskusnog forumasa da generalizuje i osudjuje necije ponasanje i misljenje.
U CG zivot nimalo nije lak i meni ste vi postale najbolje drugarice jer nemam vremena ni zivaca da se druzim radi druzenja, a cilj mi je da nesto naucim i malo se zabavim u vezi sa temama koje me trenutno najvise okupiraju – djeca.
Nemoj braniti Mrdovica, a jos manje sve dr i porodiliste, navuci ces bijes veeeelikog broja zena

06/02/2013
1:31 pm
neda
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 253
Member Since:
22/06/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
998sp_Permalink sp_Print

drugacija iskustva,drugaciji zivoti,drugaciji standardi,htenja i mogucnosti.dobro je da smo drugaciji,ali pritome jednaki!

06/02/2013
1:36 pm
Avatar
lara92
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 415
Member Since:
27/08/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
999sp_Permalink sp_Print

Sustina foruma jeste razmjena misljenja i iskustava. Ali ako neko pocne razgovor sa 3 napada na ostale clanove po razlicitim temama u jednom postu, ne priznajuci pri tom tudje misljenje, a pri tom ima i vrlo uvredljiv ton, mislim da se to ne moze shvatiti bas kao obicna razmjena stavova. I uz sve to, mi odreagujemo sasvim korektno, a dobijemo uvrede.

Jedno sam sigurna, Macence bez problema ces naci novi posao i to odlican :-)

06/02/2013
1:36 pm
Ena
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 11
Member Since:
10/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1000sp_Permalink sp_Print

Djevojke, zakazala sam danas, poranila jedno sedam dana, sa kontrolom, jer mi se bas stomak zateze.. I pocela sam da panicim. Kada legnem nista ne boli, cim ustanem, kao loptica je… Mozda nije nista strasno, ali nemam vise zivaca da sjedim kuci i razmisljam sta mi je. Javicu vam se

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
7 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

Procedure i Izazovi Samohranog…

Procedure i Izazovi Samohranog…