A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Epiduralna anestezija
25/05/2012
2:17 pm
Ivina mama
Guest
Guests

marijank said
macence,i jeste smijesno kada se pitas sta me tamo ceka.bas na TLC pratim onu emisiju “porodiliste” i kada covjek vidi sve to dodje mu da place.

kada gledam tu emisiju,svaki put kada se rodi neka beba ja placem,znaci 4-5 puta po emisiji.mm kaze da sam skroz blesavaLaugh.

kod nas samo gledaju za sta da ti uzmu pare,i bas me interesuje kome idu pare od epidurala. 


Pratim i ja tu emisiju na TLC, pratila sam je i za vreme trudnoce, ali tu se radi o privatnim porodilistima, gde je svaka babica podobro placena da se pred kamera smeska, drzi za ruku porodilju, mazi, tetosi, donosi hranu i sl…Svaka od njih dobije sobu samo za sebe u koju moze da dovede koga i koliko njih hoce. Mogu da biraju koja od njih ce ih pregledati…mislim to je meni super ali…koliko para toliko i muzike a tako je i ovde nazalost. 

A i ja se rasplacem svaki put kao da svoj porodjaj prozivljavam Laugh 

I kome god da idu pare od epidurala ne zalim ni cent, svaki dan blagosiljam ginekologa i anesteziologa koji  mi je prikljucio infuziju Laugh

25/05/2012
2:30 pm
Ivina mama
Guest
Guests

Ana PG said
Mislim da doktori ne znaju sta da preporuce u vezi sa epiduralom jer su kontroverze oko njega velike. Postoji puno istrazivanja koja govore njemu u prilog, ali i onih drugih, koja se pre svega odnose na izlucivanje jednog dela ‘kaina’, tj anestezije preko majcine krvi i kroz placentu na bebu. Ali, cak ni efekti ove kolicine anestezije na bebu nisu sa sigurnoscu utvrdjeni i tu postoje razne tvrdnje, pa kome verovatiConfused

Inace, ja nisam nesto protiv epidurala, vise mi smeta sto se svaki porodjaj u KBC zavrsi indukcijom, koja je dokazano stetna.

Kontroverze su ranije postojale, kada se tek pojavio i tada su dr imali podeljeno misljenje. Ispocetka se davao intravenozno i pretpostavljam da su otkrili da je taj nacin stetan za bebu, ali ovako kako se sada u svetu (a i kod nas) radi, u kicmeni stub, u epiduralni prostor, nema nikakvog stetnog uticaja na bebu jer ne ulazi u krv pa samim tim ne moze doci do bebe…Sve ovo pricam iz svog iskustva jer sam se tako i porodila u februaru, beba je dobila ocenu 10, oglasila se odmah, zmirkala okolo itd znaci daleko od stetnog Laugh

25/05/2012
2:46 pm
Ivina mama
Guest
Guests

Ana PG said
Mislim da doktori ne znaju sta da preporuce u vezi sa epiduralom jer su kontroverze oko njega velike. Postoji puno istrazivanja koja govore njemu u prilog, ali i onih drugih, koja se pre svega odnose na izlucivanje jednog dela ‘kaina’, tj anestezije preko majcine krvi i kroz placentu na bebu. Ali, cak ni efekti ove kolicine anestezije na bebu nisu sa sigurnoscu utvrdjeni i tu postoje razne tvrdnje, pa kome verovatiConfused

Inace, ja nisam nesto protiv epidurala, vise mi smeta sto se svaki porodjaj u KBC zavrsi indukcijom, koja je dokazano stetna.

Pretpostavljam da u nekim slucajevima mora biti uradjena..U danima posle navršene 40. nedelje, na primer, jer dolazi do starenja posteljice – takozvana  patnja ploda. Posteljica posle 40 nedelja delimično gubi sposobnost prenošenja krvi, time plod dobija manje hranljivih materija i kiseonika, pa počinje da stagnira. Ne znam jeste li cule ranije ali ginekolog odmah primeti zelenkastu plodovu vodu..Ako se beba redovno prati, Ctg, Uz, ne vidim zasto porodjaj ne bi bio indukovan ako ce se trudinica osecati opustenije ako zna da ce je njen dr poroditi, koji ima uvid u njenu trudnocu od pocetka. Meni je makar bilo lakse, nisam gatala ko ce biti u smeni taj dan…cim beba napuni 37 nedelja spremna je za spoljasni svet to je jedino sigurno…Nemam ja nista ni protiv spontanog pocetka porodjaja, naravno ako se redovno prati bas zbog ove price na pocetku.

25/05/2012
6:15 pm
Ana P
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 543
Member Since:
16/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Ivina mama said

Ana PG said
Mislim da doktori ne znaju sta da preporuce u vezi sa epiduralom jer su kontroverze oko njega velike. Postoji puno istrazivanja koja govore njemu u prilog, ali i onih drugih, koja se pre svega odnose na izlucivanje jednog dela ‘kaina’, tj anestezije preko majcine krvi i kroz placentu na bebu. Ali, cak ni efekti ove kolicine anestezije na bebu nisu sa sigurnoscu utvrdjeni i tu postoje razne tvrdnje, pa kome verovatiConfused

Inace, ja nisam nesto protiv epidurala, vise mi smeta sto se svaki porodjaj u KBC zavrsi indukcijom, koja je dokazano stetna.

Pretpostavljam da u nekim slucajevima mora biti uradjena..U danima posle navršene 40. nedelje, na primer, jer dolazi do starenja posteljice – takozvana  patnja ploda. Posteljica posle 40 nedelja delimično gubi sposobnost prenošenja krvi, time plod dobija manje hranljivih materija i kiseonika, pa počinje da stagnira. Ne znam jeste li cule ranije ali ginekolog odmah primeti zelenkastu plodovu vodu..Ako se beba redovno prati, Ctg, Uz, ne vidim zasto porodjaj ne bi bio indukovan ako ce se trudinica osecati opustenije ako zna da ce je njen dr poroditi, koji ima uvid u njenu trudnocu od pocetka. Meni je makar bilo lakse, nisam gatala ko ce biti u smeni taj dan…cim beba napuni 37 nedelja spremna je za spoljasni svet to je jedino sigurno…Nemam ja nista ni protiv spontanog pocetka porodjaja, naravno ako se redovno prati bas zbog ove price na pocetku.

Ivina mama, naravno, indukcija i postoji kao mera koja se koristi u tacno indikovanim situacijama kada se utvrdi da postoji patanja ploda. Tada se bira da bi se sprecile dalje porodjajne komplikacije. Svetska zdravstvena organizacija je izdala smernce u kojima navodi tacno odredjene situacije kada je indukcija neophodna. Takodje, navode se i rizici koje indukcija nosi. Sve imate ovde>

http://whqlibdoc.who.int/publi…..56_eng.pdf

25/05/2012
11:39 pm
tanja53
Guest
Guests

termin 23.jun, tek sam usla u 9. ali sam nestrpljivaaaa… nego mi je beba 2-3 nedelje naprednija pa mozda bude ranije, mada kazu da to nema veze,iako je napredna moze i da predje termin…

26/05/2012
5:06 pm
Alice in Wonderland
Guest
Guests

Ivina mama said

Da li epidural skraćuje porođajno vreme?

– Prednost epidurala je da pacijentkinja ne oseća bolove, a druga velika prednost jeste što skraćuje vreme trajanja porođaja: ubrzava fazu dilatacije (otvaranja), omogućava trudnicama da se što pre porode. Porođaj od 12, 14 sati u epiduralu ne postoji. Od momenta davanja anestetika, dobro vođen porođaj može lako da se završi kroz nekoliko sati.

 

Može li skraćen porođajni tok na neki način da naškodi mami ili bebi?

– Logika govori da je, ako porođaj kraće traje, trauma bebe zbog prolaska kroz porođajni kanal manja. Naučni radovi pokazuju, pa čak i pedijatri to kažu – da su deca rođena uz epidural u daleko boljem stanju. Što kraće traje porođaj, dete se manje zadržava u porođajnom kanalu, što znači da će u boljoj opštoj kondiciji izaći na svet.

 

Epidural je kod nas još uvek novina, pa su i mišljenja podeljena. Kakva je situacija u svetu?

– U svetu se 80 do 100 odsto porođaja završava epiduralom. Ako žena ne želi epiduralni porođaj, mora da ide kod psihijatra i psihologa, da objašnjava zašto. Moje lično iskustvo govori da su pacijentkinje prezadovoljne, zato trudnicama toplo preporučujem ovu metodu kao savršenu, da u uslovima bez bola postanu majke.

preuzeto sa sajta http://www.yumama.com

 

Drage moje buduce mame epidural je nesto sto bih svima pozelela, prelepo, divno iskustvo. Ali verujem da kod nas bez dobre veze sa doktorom koji vam vodi trudnocu (i koji bi eventualno na kraju trebao da vas porodi) tesko se kome daje…Nemam nista protiv ‘dogovorenog’ porodjaja, osecala sam se mnogo opustenije, smirenije, znala sam sta me ceka, imala sam odlicnog ginekologa i sjajnu komunikacijusa njim…beba je bila pracena sve vreme, spremna da dodje na svet i drago mi je sto se to tako desilo nego da mi je pukao vodenjak pa da na putu prema bolnici panicim i razmiljam koji je dr u smeni taj dan i da li ce mi izaci u  susret ako zatrazim epidural. Mnogi dr to rade serijski tipa, ako je moja majka mogla da se porodi bez epidurala mozes i ti, i zele samo odredjene pacijentkinje da ‘maknu sa grbace’. Zato im je najlaksi izgovor: to ne valja za bebu. Epidural se daje u kicmu, a ne intravenski tako da ne moze putem krvi doci do bebe. Nazalost ovde je tako. Ne bih da se pravim veliki strucnjak, to je moje misljenje…

Svima zelim sve najbolje i drzim vam palceve da sve prodje kako treba! :))) :****

Slazem se da je epidural najbolja moguca stvar koja postoji, ali nije tacno da dug porodjaj sa epiduralom ne postoji… Ja sam se poradjala 11 sati iako sam dobila epidural. Nije tacno da ubrzava otvaranje – barem u mom slucaju nije bilo tako, ja sam se za 10 sati otvorila sedam prstiju, i to uz konstantno pojacavanje indukcije… Ipak, u mom slucaju je kako mi je dr rekao epidural bio taj koji me je spasio carskog reza – ne bi mogli “na suvo” da mi rade to sto su mi radili kako bih se otvorila… Tako da ziveo epidural!!! Cool

26/05/2012
6:16 pm
Kristina M
Guest
Guests

Epidural usposrava otvaranje, zato ste svo vrijeme prikljucene na indukciju. To je jedna od njegovih mana, kad doktori govore o ZA i PROTIV

26/05/2012
6:37 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

moja sestra je 12 sati bila pod epiduralom prilikom porodjaja koji je na kraju zavrsen carskim rezom…tako da nema crno-bijelo…

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

26/05/2012
6:58 pm
Ivina mama
Guest
Guests

Moguce je da usporava kontrakcije, mada to nije bio slucaj sa mnom, svakih sat vremena sam se otvarala koliko je dovoljno i bili su zadovoljni kako sve tece…primili su me u 19h u 02:35 je stigla beba 🙂 cega sam se sve nagledala za to vreme, uf…sanjala sam cak i danima posle toga sve…kao isterivace djavola da sam slusala…taman kad se konacno porode i ja placem sa njima od srece, ali onda ide usivanje….Cry Ne bih da zastrasujem buduce mame, svako drugacije reaguje na bol a ja ne mogu da trpim ni glavobolju…Embarassed

Smesna mi je bila jedna scena kada su neposredno pred moj porodjaj doveli zenu koja je trebala da se porodi posle mene, i ja sam iz 3 puta guranja bez glasa rodila Ivu, a ona nije imala pojma da sam primila epidural, pridigla se i sve govori BRAVO, BRAVO, SVAKA CAST….:)))

26/05/2012
7:40 pm
alba
Guest
Guests

Moj je porodjaj poceo prirodno, dobila epidural, sve zavrseno za ukupno 2 i po h. Indukciju mi nijesu ukljucivali. Drugi porodjaj takodje poceo prirodno, bez epidurala, trajao oko 4h, sa indukcijom. Dakle, zaista nema crnog ili bijelog.
Moram da dodam da bez epidurala nije neppdnosljivo ali je ipak ljepse i lakse s njim. Ja sam bila opustenija i nije me bilo strah. Drugi put sam bila uplasena.

06/07/2012
8:52 pm
Sneguljica
Guest
Guests

Zdravo 🙂

u 7 sam mjesecu trudnoce i planiram se poroditi na CT, znate li rade li tamo epidural? da li se to placa i koliko?

Thanks! 🙂

07/07/2012
8:33 am
Kristina M
Guest
Guests

da ja znam nema tamo epdurala:(

11/07/2012
2:52 pm
tanja53
Guest
Guests

i ja mislim da nema na ct…

eto i ja sam primila epidural ali mi nije pomogao pri radjanju bebe jer je bila visoko i velika pa su mi valjda smanjili dozu, ali ipak ne znam kako bi bez epidurala, jer da ga nisam primila onda bi me one kontrakcije izmucile i ne bih imala snage, ne znam ni ovako kako sam izdrzala te napone… a i pomoglo mi je kod sivenja, tada su mi opet pojacali dozu pa mi je bilo lakse… 

19/08/2012
10:14 am
Sneguljica
Guest
Guests

Prvi put se poradjam i bas imam dilemu izmedju prirodnog i epiduranog porodjaja..citam i slusam razlicita iskustva uglavnom majki koje su se drugi , treci put poradjale sa epiduralom.

Kakvo je iskustvo prvorotki sa epiduralom?

15/10/2012
1:36 pm
nanape
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 5
Member Since:
20/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Ima li koga sa skorijim iskustvom u vezi epidurala u podgorickom porodilistu?

kakvo je sad stanje i procedura dobijanja epidurala?

u 33-oj sam nedelji ne znam kad je najbolje da se pocnem baviti ovim jer mi je zelja da iskusim i tu vrstu porodjaja.

15/10/2012
3:27 pm
Cekalica N
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 333
Member Since:
05/04/2011
sp_UserOfflineSmall Offline

Ja sam isla pocetkom jula, ali valjda se javi neko sa freskijim iskustvom. Sastala sam se s anesteziologom, pricao nam je o tome kako porodjaj uz epidural izgleda, popunili upitnik i ostalo je da vidimo hoce li biti u smjeni kada porodjaj krene (nisam htjela na “planirani” tj. Indukovani porodjaj da bih bila sigurna da cu zateci anesteziologa). Novac za epidural uplacujes na ziro-racun bolnice kad krenes na porodjaj. Poenta je bila da sa dr koji ti vodi trudnocu i koji radi u KBC-u vidis kada bi mogla doci na indukciju i onda to “usaglasis” s dezurstvom anesteziologa… Naravno, kako ja to nisam uradila, nisam imala ni epidural. Sad bih mozda drugacije, ali doobro, bilo je zanimljivo :-)

"Anyone who lives within their means suffers from a lack of imagination."

15/10/2012
10:31 pm
Alisa84
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 29
Member Since:
29/05/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

U 37. sam nedelji. Uradila sam nalaze i bila na razgovoru sa anesteziologom. Za koji dan sam kod ginek. Na vrijeme pricaj sa ginek. da te uputi kod anestez. Preporucuje se da se urade nalazi dvije nedelje prije termina, privatno su 7 eura. Sa njima ides kod anest. Prije tebe cu proci kroz to tako da ces imati svjeze informacije Smile Iskustva onih koje ja znam su odicna.

20/10/2012
12:43 pm
singa
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 33
Member Since:
19/09/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

33. sam nedelja cetvrte trudnoce. Imala sam tri prirodna porodjaja(bez epi) ali ovog puta cu se boriti da je dobijem.Moj dr. nije ni za ni protiv, rekao je sama da odlucim, e sad neznam samo dali svaki dr. radi porodjaj sa epi? Znam da ima samo jedan anesteziolog. I samo mi nije jasno zasto je vecina njih protiv toga, meni je moj dr. naveo da je rizik da se porodjaj zavrsi na CR ili vakumiom. Znam njih dosta koje su rodile vakumom bez epidurala i isto tako koje su zavrsile na CR. 

Alisa 84, javi se ako si zavrsila sa nalazima i sta si se dogovorila Smile

20/10/2012
12:59 pm
Avatar
lara92
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 415
Member Since:
27/08/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

singa said
33. sam nedelja cetvrte trudnoce. Imala sam tri prirodna porodjaja(bez epi) ali ovog puta cu se boriti da je dobijem.Moj dr. nije ni za ni protiv, rekao je sama da odlucim, e sad neznam samo dali svaki dr. radi porodjaj sa epi? Znam da ima samo jedan anesteziolog. I samo mi nije jasno zasto je vecina njih protiv toga, meni je moj dr. naveo da je rizik da se porodjaj zavrsi na CR ili vakumiom. Znam njih dosta koje su rodile vakumom bez epidurala i isto tako koje su zavrsile na CR. 

Alisa 84, javi se ako si zavrsila sa nalazima i sta si se dogovorila Smile

Ja

singa said
33. sam nedelja cetvrte trudnoce. Imala sam tri prirodna porodjaja(bez epi) ali ovog puta cu se boriti da je dobijem.Moj dr. nije ni za ni protiv, rekao je sama da odlucim, e sad neznam samo dali svaki dr. radi porodjaj sa epi? Znam da ima samo jedan anesteziolog. I samo mi nije jasno zasto je vecina njih protiv toga, meni je moj dr. naveo da je rizik da se porodjaj zavrsi na CR ili vakumiom. Znam njih dosta koje su rodile vakumom bez epidurala i isto tako koje su zavrsile na CR. 

Alisa 84, javi se ako si zavrsila sa nalazima i sta si se dogovorila Smile

Ja sam se porađala oba puta bez epidurala, pa ti tu ne mogu pomoći. Samo želim da ti čestitam na četvrtoj trudnoći, svaka čast! Danas je i treća rijetka. E da je više žena kao ti i Kristina… Sve najbolje, pa da probaš i sa epiduralom!

20/10/2012
1:02 pm
singa
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 33
Member Since:
19/09/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
100sp_Permalink sp_Print

Hvala ti puno Smile

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
17 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

SOS linija baner