A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Epiduralna anestezija
20/01/2012
8:41 pm
Maja
Guest
Guests

Mislim da je ta varijanta sa 300 e bila postenija jer se tada znalo kome idu pare I bilo je vise motiva da se odradi epidural…ovako ne samo da je pitanje da li ce anesteziolog biti prisutan vec I da li ce ginekolog htjeti da odradi jer,valjda,ne rade svi epidural….meni su rekli da najvise iskustva imaju gin. Raicevic I anest. Zan M….inace,doktorica iz KBC-a je mojoj drugarici rekla da ona ne podrzava epidural jer je beba od njega izmucena?? A moja dr misli suprotno…nedavno sam slusala dr-a iz Bg-a koji kaze da oni 80 % svih porodjaja rade uz epidural jer pacijentkinjama objasne PREDNOSTI epidurala….zato mislim da je ovako razlicit stav doktora iz Pg-a nedopustiv I da Bolnica treba da zauzme zvanican stav a ne da ovako izludjuju pacijente jer ja sad najbolje da zavrsim medicinu pa da sama zakljucim sta je epidural…cak mi je koleginica ispricala kako se nedavno porodila epiduralno (prezadovoljna je kako je sve proteklo) ali sjutra ujutro u viziti je bio stariji doctor koji je,posto je ona rekla da je porodjaj bio epiduralni,promijenio facu I ton:e pa zovite sad vaseg doktora da vidi sta je napravio! Ona se istraumirala,zvala dr-a koji je dosao I rekao da je sve u redu,u cemu je problem?i bilo je sve u redu,ona je odmah izasla,sve je normalno….

Kristina,u Bolnici I ministarstvu sve ovo vec znaju I prelaze preko svega ali evo I ovakvi forumi su neka vrsta dokaza,sve I da smo izmilsile pola,opet imaju dokaz ili povod za konkretnim promjenama….a sto se tice predloga za kutije za donaciju Bolnici,ja sam to isto rekla,dajte da svaka zena ostavi 1 euro,skupilo bi se da se napr stavi svjetlo u WC,ako nista drugo…… 

p.s. ne znam koliko je ovoliko negativnih iskustava dobro slusati pred porodjaj,mozda bi trebale malo veseliju pricu Laugh

20/01/2012
9:47 pm
Kristina M
Guest
Guests

A nije vjeruj mi bilo bolje, jer ja ni sa takvim nacinom odnosno dogovorom nijesam dobila drugi put epidural:) To ti je tako kad ukupno imas osam anesteizologa u cijelom Klinickom, sto ih je nekoliko proslo obuku ali sad nece da rade (zbog toga sto su neki imali povlasceni polozaj i radili sami toliko dugo jer im je moglo biti, i zato sto na primjer oni na odjeljenju anesteziologije imaju svoje smjene, a ako im se zadesi da im dodje zena koja hoce epidural u nastavku odnosno u drugoj smjeni, oni odrade i prvu i drugu i sjutra opet moraju doci na posao, jer ne mogu da dobiju slobodan dan, jer ih je malo…..). osam anesteziloga u cijelom Klinickom centru!!!! Za sve intervencije! Umjesto da porodiliste ima svoje anesteziologe koji rade samo to i da se konacno rijesi problem.

Sto se epidurala tice, ja sam imala savrseno iskustvo i svakome bih ga preporucila, kao sto sam vec pisala o tome. Samo jednom sam imala tu srecu da ga koristim, i samo mi je na primjer ta beba (ako pricamo o mucenju beba ili iscpljivanju) bila normalne boje, nije bila ljubicasta i tome slicno. Porodjaj je prosao savrseno, rodila sam je iz dva,tri napona, nista me nije boljelo, uzivala sam dok sam se porodjala. 

Bice da je cijeli svijet lud sto koristi epidural a mi smo jedini pametni. Mi inace volimo tako da pametujemo, i u sve se razumijemo.  

25/01/2012
10:43 pm
alba
Guest
Guests

Ja sam se prvi put porodila s periduralom i svakome bih to preporucila, posebno poslije iskustva drugog porodjaja kada nijesam imala priliku da koristim anesteziju. Mada, ne mogu reci ni da su tada bolovi bili nesto posebno nepodnosljivi (kod mene to izgleda ide prilicno lagano- bolovi ravni jakim menstrualnim), vec vise neprijatni. Ja sam, doduse, mozda pomalo specifican slucaj jer je prvi porodjaj bio izuzetno lagan i kratak za prvorotku, dok je drugi trajao duze, uprkos indukciji. U svakom slucaju, peridural je prava stvar- ja sam bila opustenija, sigurnija, vedrija.

U barskom porodilistu peridural rade dvije ljekarke. Ova koja je meni radila je sjajna zena. Vrlo pristupacna i prijatna. Ispratila je porodjaj i cijelo vrijeme bila izvrsna podrska. Cak se poslije ponudila da fotografise bebu i snimila je kad su ga mjerili i povijali. .

Da li cete castiti ili ne, ostaje na vama. Ja jesam ali samo zato sto je ona bila zaista sjajna. A ona prilikom razgovora uoci porodjaj nijednim migom nije nagovijestila da trazi neku nadoknadu.

I da, porodjaj se dogovara. Da li cete cekati da sve krene svojim tokom, kao ja, ili zakazati ostaje na vama. U prvom slucaju vam se moze desiti da ansteziolog ne dodje. Ljekarka koja je meni radila ne dolazi ako porodjaj pocne izmedju 01 i 06h ili ako nije u gradu. Kada je trebalo da rodim kcerkicu ona nije bila tu, pa me povezala s drugom anestezioloskinjom koja, izmedju redova citano, nije bila voljna da dolazi po noci, te ja tako ostadoh prepustena bolovima.

25/01/2012
11:46 pm
Lara
Guest
Guests
Moja se zaova poradjala tri puta.Prvi put  je u KBC i bila je toliko izmucena i ona i beba.Drugi put je na Cetinje i tamo je bila zadovoljna poradjala ju je dr Lopicic.

A treci put se odlucila ovdje zbog epidurala.

 Kostala je  150eura i da moras da platis na portirnicu prvo i da tek onda ides na porodjaj.Dr Raicevic i Zan to rade.Ali je cekala Zana punih 45 minuta da dodje,mada nije imala jake bolove i mogla je da trpi i da je prezadovoljna sa epiduralom,porodjaj je trajao svega 15 minuta.

Ja sam u petom mjesecu trudnoce ali zbog operacije koju sam imala ne mogu da imam epidural.Toliko mi je vec frka oko porodjaja iako ima dosta do juna.

Mene u dom zdravlja vodi dr Boljevic,a privatno dr Uskokovic.

01/02/2012
9:45 pm
Maja
Guest
Guests

Laro,da li znas kako se tvoja zaova dogovorila za epidural?da li je kontaktirala samo dr Raicevica ili obojicu?privatno ili u bolnici?

04/02/2012
2:11 pm
Lara
Guest
Guests

Isla je privatno kod Raicevica i sa njim se dogovorila.

05/02/2012
6:12 pm
Cekalica
Guest
Guests

Znaci, kako sam zakljucila u razgovoru s prijateljicom juce, najpametnije je psihicki se pripremiti da nema epidurala, pa ako ga odrade osjecacemo se ljepse… I pored redovne uplate i posebnih “dogovora”. Da nije tuzno, bilo bi smijesno…

18/03/2012
12:04 am
lucidna
Guest
Guests

Procitah vasa iskustva pa evo da napisem i moje.

Imala sam patoloski strah od porodjaja i od pocetka pricala da cu carski (svjesna svih rizika), dr nije htio ni da cuje. Kad se priblizio termin i vidio da ne odustajem rekao je da pristaje i na epidural (za koji mi je na pocetku rekao da nece ni da cuje). Zakazao mi je razgovor sa anesteziologom, objasnio mi je sve prednosti epidurala i objasnio proceduru.

Sjutradan ujutro (posle razgovora) neplanirano i malo prije termina krene beba. Anesteziolog je stigao u rekordnom roku. Ja nemam dovoljno rijeci da zahvalim tom covjeku. Meni je porodjaj bio jedno predivno iskustvo. Uzivala sam.

Samo davanje anestezije sam osjetila kao ujed komarca (to je ona anestezija koja se daje da se ne osjeti davanje epiduralne a.). Onda sam par sati lezala, caskala sa babicama i doktorima, smijala se i gledala druge zene, sa nekima i plakala koliko su se mucile. Povremeno su mi govorili da legnem na stranu. Posle nekoliko sati dr je rekao da krece i objasnio mi sto treba da radim. Sve je bilo gotovo za 5min. Onda je krenulo usivanje i revizija, ja sam svo vrijeme opusteno caskala sa babicama i mladim doktoricama. Kad je sve bilo gotovo doktor mi je rekao:”Sve do sad nisam znao zbog cega je epiduralna dobra, sad znam da je dobra zbog revizije jer to zene podnose teze nego porodjaj”.

Dok sam lezala kasnije anesteziolog je dolazio da me posjeti, da pogleda mjesto uboda, da porazgovaramo.

E da, kad mi je dao anesteziju rekao je da mi je pogodio neki krvni sud i da ne moze da zavuce iglu onoliko koliko bi trebalo nego do pola i da se plasi hoce li do kraja biti bezbolno, tj. hoce li se u toku porodjaja izvuci ta igla, to se srecom nije desilo.

Ja se raspisah 🙂 Htjela sam da kazem da je moje iskustvo fantasticno i svakome bih preporucila epidural.

18/03/2012
8:27 am
Kristina M
Guest
Guests

Ja sam cak i spavala nekih dva sata, probudila se, i poslije toga se porodila  🙂

Ali mi je onaj osjecaj kad je krenula anestezija da djeluje bio stravican. Mada sam ja sva isprepadana od novih ljekova, pa sam samo sjedjela i cekala reakciju. Nije mi bilo svejedno kad je krenuo dio tijela da se oduzima, mada me strah kratko drzao. E da,onda krenuh da se tripujem da mi trnu neki djelovi tijela, pa sam cak i do jezika dosla. Tu mi doktor objasni da bi mi mozda sve moglo utrnuti ali jezik nikako:)

Cijeli porodjaj je tako protekao, u opstem kilavljenju od smijeha… OBOZAVAM EPIDURAL.

18/03/2012
9:03 pm
alba
Guest
Guests

Ja uopste nijesam osjetila kad je anest pocela da djeluje?? Nista nije bilo drugacije. jos nesto, meni je jaaako prijao polozaj u kom se daje anestezija (nesto ppput lotus polozaja,noge savijene u koljenima i prekrstene, trupe nagnut prema njima), tj tada uopste nijesam osjecala bolove. I to se jednostavno nastavilo kad sam dobila anest.

19/03/2012
8:07 am
lucidna
Guest
Guests

Ja sam osjetila neku toplotu u nogama, kao da mi je cirkulacija bolja (nije bas tako ali je najbize) ali nije mi trnulo nista, osjecala sam svaki dodir samo nisam osjecala bol, kao kad me boli glava pa popijem tabletu protiv bolova, sve osjecam samo ne bol (vala i ja sa poredjenjima jutros)

19/03/2012
5:54 pm
marijana
Forumaš(ica) ipo
NVO Clanstvo

Guests
Forum Posts: 132
Member Since:
08/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Kad sam se ja poradjala u cg jos nije bilo epidurala. Porodjaji su mi bili laki i bezbolni, rekla bihWink. I nisam se dvoumila oko treceg. Ali, sada kada vas citam pomislih – zasto da ne. Imam dva pitanje- ima li losih iskustava i kolike su sanse da se anesteziolog ne pojavi

19/03/2012
6:50 pm
Kristina M
Guest
Guests

Do juna su najavili da ce rijesiti taj problem, ako im je vjerovati. Sad su sanse velike, uvijek su bile, samo sto posljednje dvije godine ta usluga KC postoji i zvanicno, i napisemeno sve zene koje im plate na uplatnici obavijeste da im nije zagarantovano da ce ga dobiti! E kad bi mi ko rekao dje to ima jos…

A kako nije bilo epidurala kad si se ti drugi put poradjala? Bilo je valjda, ima ga evo osam godina. Ni tad ni dan danas nije bilo sigurno da ces dobiti epidural, nego je zavisilo od dogovora sa doktorom, bas kao i sad. Zato se i porodjaji dogovaraju, tj uskladjuju sa smjenama.

Losih iskustava vjerovatno ima kao i bez epidurala, a njegova najveca mana je sto uspori porodjaj, i sto zene nemaju osjecaja kad trebaju da daju napon, ali s obzirom da si viserotka ne bi trebalo da ti to bude problem.

20/03/2012
12:53 pm
branka83
Guest
Guests

Ja sam se porodila uz pomoc epiduralne prije tri godine i to je jedino pozitivno iskustvo koje vucem iz KBC-a odvratnog.. Cak sam joj dala naziv – happydural 🙂

E sad, cull sam da su u KBC-u uveli epiduralnu analgeziju kao zvanicnu uslugu.. Podju moji brat i snaha koja je trudna u KBC i pitaju dje treba da uplate i koliko, i niko ne umije da im kaze.. Obisli su cijeli KBC!! Niko ne zna!!! Na koji ziro racun da se uplati?? Niko ne zna!!! Zasto?? Osim cinjenice da su nespozobni i bezobrazni stoji i cinjenica da nisu odredili dezurnog anesteziologa ili anesteziologe samo za GAK. Zasto? Ne kapiram jer bi se epiduralna placala dodatno i pare bi isle KBC-u a ne pojedincima…

Meni je krivo sto je sada nacelnica Dr. Crnogorac jer tada kada sam ja htjela epiduralnu, jedva sam je izmolila da me pusti.. Pricala mi je kako je to lose, kako cu mozda na carski bla bla bla.. Ja sam joj rekla sve znam i mogu i sa epiduralnom na carski.. Na to smo je jedva izmolili i ja i babica i dr Lazarevic koji je pristao da me porodi. Od tog trenutka dr. Crnogorac nije htjela da zna za mene. Rekla mi je ovim rijecima: “Mozes da dobijes epiduralnu ali ja ne zelim da znam za tebe”. Provela sam 5 sati placuci i misleci hoce li me ona pushtit ili nece, pih…

05/04/2012
3:32 pm
Milica
Guest
Guests

Vidim da se dosta vas interesuje oko procedure pa evo da probam da pomognem. Ja sam pred samim porođajem i dogovorila sam sa ginekologom i anesteziologom da se porođaj radi sa epiduralom tako da imam friške informacije. Biću možda detaljna, ali verujem da ne može da škodi 😉

Dakle, prvo, istina je da se u bolnici uplaćuje 125 eura, to se plaća pri samom dolasku na porođaj. Istina je i to da uplaćeni novac ne garantuje pojavljivanje anesteziologa i da ni dinar (ni cent) od toga ne idu doktoru već taj novac ide bolnici za neke namene tipa “specijalizacija anesteziologa” ili slično. Elem, nije anesteziologu nikakva motivacija, tako da pretpostavljam da ga same kovertom ili nekim drugim pristupom morate motivisati. 125 eura se vraća ako bolnica ne obezbedi ginekologa. Ipak, to sa kovertom… zbog cele situacije i fame koje se digla nedavno oko epidurala i jednog jedinog doktora Žana Mrdovića koji je jedini stručan za ovu vrstu anestezije (od 1800 do sada urađenih, on je radio 1780), čovek više ne uzima pare, već samo radi epidurale kad je u smeni ili kad ste mu neki prijatelj, komšijin rođak, ujnina kuma itd. Zato se porođaj mora planirati zajedno sa ginekologom. Eventualno, ako osetite potrebu da ga častite, suprug može uraditi to naknadno, ali morate naći neki drugi način jer izgleda da čovek stvarno odbija da uzme pare zbog loše reputacije koju je u zadnje vreme stekao. 

Dakle, procedura je sledeća:

Kad uđete u 9.mesec recite svom ginekologu da želite porođaj sa epiduralom i on će vam dati uput da uradite nalaze – velike i male koagulante. Onda kontaktirate Žana Mrdovića (ja sam do njegovog broja došla na školi za trudnice gde sam ga i upoznala i imala priliku da slušam o epiduralu) i dogovorite se sa njim kad da dođete u bolnicu da vam pregleda kičmu i pogleda nalaze. Čovek je potpuno ok, stručni profesionalac, objasniće vam sve što pitate. Pregled traje 15tak minuta sa sve razgovorom i dogovorom oko dolaska. Pitajte ga slobodno kad je tu i kako da se dogovorite oko dolaska. Doduše reći će vam isto što i ja u narednim redovima 🙂

E sad ginekologu recite da ste bile kod anesteziologa i da sad treba sa njim da se dogovorite. On pred sami termin može da planira porođaj. Ako ste otvorene, ako ste u terminu ili imate blage kontrakcije i vaš ginekolog ustanovi da ste spremene i vi i beba za razdvajanje (što je po meni najbitnije!), predložiće da dođete u njegovu smenu i da se napravi taj kako je to moj doktor nazvao “paramedicinski ugođaj” i da se porodite uz svog ginekologa i epiduralnu anesteziju. Znam… nisam ni ja za ovu varijantu da se dete tera nazor napolje, ali opet, može da se desi da i pored toga što ste čekale termin ne dobijete bolove pa se opet porađate uz indukciju. Drugog načina da vam neko garantuje da ćete dobiti epidural i biti sa svojim ginekologom na porođaju jednostavno i nažalost u ovoj našoj zaostaloj bolnici, još uvek nema! Uostalom, nema ni toalet papira pa kako da očekujemo da neke veće stvari budu regulisane…

Eto to je to, ako imate pitanja ili ako nisam nešto pojasnila, navalite, raspoložena sam da odgovorim dok sam još internet-aktivna, dok ne stigne beba…

PS. čujem (neproverena informacija) da je nova načelnica Dr Crnogorac, pokrenula pitanje stalnog anesteziologa u porodilištu i da će valjda i to uskoro biti rešeno!? Aj da im verujemo…

Škole za trudnice svima toplo preporučujem, dobijate apsolutno sve potrebne informacije i divnu pozitivnu energiju ostalih trudnica…

05/04/2012
4:25 pm
Cekalica
Guest
Guests

Moj ginekolog ne radi u KBC-u, a bih epidural…

05/04/2012
4:30 pm
Kristina M
Guest
Guests

Do juna ce biti regulisan epdiral, tako je barem najavljeno, i tako su nama rekli na sastanku sa direktorom Klinickog tj on nas je s informisao:)

06/04/2012
7:45 am
Kristina M
Guest
Guests

Auuu Milice sto mi napravi 🙂 Dakle za osam godina je uradjeno 1800 epidurala, a samo se posljednjih godinu dvije placa Klinickom odnosno zna se dje idu pare. Vise od pola miliona eura je neka gruba cifra koja je dakle uzeta, a kazem ti do prije par godina se placao 300 eura i to ne klinickom centru. Zamisli sta je sve moglo da se kupi od opreme za porodiliste…

06/04/2012
8:43 am
vanjamik
Guest
Guests

Kristina said
Auuu Milice sto mi napravi 🙂 Dakle za osam godina je uradjeno 1800 epidurala, a samo se posljednjih godinu dvije placa Klinickom odnosno zna se dje idu pare. Vise od pola miliona eura je neka gruba cifra koja je dakle uzeta…

Uf, uf, uf!!! A zamisli sta su sve kupili ti neki sebi za te pare!

06/04/2012
11:19 am
Kristina M
Guest
Guests

Ti isti sto sad narodu i pacijentima pricaju price da se ne zna kuda pare idu… Neka se ne zna, idu na racun klinickog centra koji uostalom placa tu anesteziju i katetar i sve sto teba za epidural, a pet punih godina je Klinicki sve to obezbjedjivao i od epidurala prihodovao NISTA. Sramota jos patetisu

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
24 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

SOS linija baner