Kako djecu naučiti da čuvaju stvari?

pravilaNeka  djeca nosiće odjeću dok je prerastu i nakon toga će još izgledati kao nova, drugi će obući nove pantalone i vratiti se kući s rupom na koljenu. Jedni će uredno slagati svoje igračke i pažljivo ih čuvati u posebnim kutijama, drugi će nakon kratkog vremena već izgubiti neke dijelove.

Na neke mališane se roditelji mogu osloniti da im pomognu u poslovima po kući, a drugom se neće usuditi dati čašu u ruke da je ne razbije. Roditelji urednih i pažljivih će naravno biti sretne, a one kojima je došlo nestašno i razbarušeno dijete stalno će se pitati gdje su pogriješile. Ponekad će djeca odrastati bez poštovanja za stvari koje ga okružuju jer ih uzimaju zdravo za gotovo i čini im se, pogotovo manjima, da se stvari same pojavljuju u kući.

Naučiti djecu poštovanju i vrjednovanju, ističu psiholozi, vrlo je važna životna lekcija jer će nam stvari trajati onoliko koliko smo pažljivi pri njihovom korištenju. Da biste u kući stvorili opuštenu atmosferu i osjećaj sigurnosti morate naučiti dijete da se odgovorno služi stvarima po kući. A kako i dijete vjerovatno ima svoje omiljene predmete, igračke ili nešto drugo, počnite od toga. Najvažnije je, ističu stručnjaci i iskusniji roditelji, postaviti jasna porodična pravila o tome da se stvari nakon korištenja vrate na svoje mjesto.

Bio da je riječ o knjizi, peškiru kaputu ili nečem četvrtom važno je odložiti stvari na odgovarajući način i na za to predviđeno mjesto. Ako se ne poštuje “kućni red” dogovorite sankcije. Takođe pri svakoj upotrebi treba upozoriti djecu da pažljivo koriste stvari, na primjer, da polako okreću stranice knjige koju čitaju i da ne savijaju njihove krajeve. Ako imate klavir u kući, naučite dijete koliko čvrsto da pritiska tipke. Bojice različitih vrsta odmah nakon upotrebe složite u kutijice tako da ne ostanu na dohvat malih ručica.

Tako ćete istovremeno postići više željnih ciljeva: osim navikavanja na urednost i stvaranja navike da se pribor pospremi odmah nakon upotrebe, bojice će se očuvati i duže trajati, a poštedjećete sebe i mališane iskušenja da postanu kreativni po zidovima i po namještaju, što im često padne na pamet kad, na primjer, spaze bojicu među igračkama. Pokažite im sopstvenim primjerom kako se čuvaju stvari, jer je to najmoćniji način učenja. Ako redovno spremate svoju odjeću, vjerovatno će i vaše dijete u nekom trenutku početi to da radi, ili ako sami poslije jela imate običaj da uzmete svoj tanjir i stavite ga u sudoper, i dijete će poželjeti da učiniti isto.

Za manju djecu nabavite krpice i peruške kako bi čistili stan zajedno s vama i pokažite im kako se pažljivo brišu pojedini predmeti po kući. Starijoj djeci pak odredite obveze koje moraju poštovati. Ako si ne možete pomoći kad vidite svog potomka kako nespretno pere suđe, ne gurajte ga u stranu uz riječi da će sve porazbijati nego izađite iz kuhinje da ga ne gledate i odlučite odšutjeti čak i ako nešto razbije. Neće se naučiti ako sam ne radi.

Također ako su vam mališani skloni razbiti čašu ili tanjir, manjima možete dati plastični pribor za jelo dok ne steknu samopouzdanje, a starijima nemojte stalno prigovarati zbog nespretnosti jer će vam povjerovati i postati još nesigurniji pa će posljedica toga biti da ćete ili sve raditi za njih ili će dijete postati nesigurno. Takođe je osjetljivo pitanje kako i kada naučiti dijete da se služi nožem. Pokažite mu kako to vi činite. Naučite ga postupku rezanja koji će biti siguran i za njega i za okruženje jer jako mnogo oštećenja u kuhinji nastaje upravo zbog nepažljiva korištenja i odlaganja noževa.

I jako je važno za učenje odgovornom odnosu prema predmetima pohvaliti dijete kad je dobro obavilo svoje obveze i kad ste uočili da pažljivo barata  predmetima.

Izvor: Super Mila

SOS linija baner

Leave a Reply