Podrška dojenju među prioritetima Ministarstva zdravlja

Briga o zdravlju najmlađe populacije prioritet je Ministarstva zdravlja, pa je iz tog razloga, a uz podršku UNICEF-a, oformljen i Komitet za podršku dojenju čiji je cilj unapređenje zdravlja majki, novorođenčadi i odojčadi, saopšteno je na otvaranju Treninga za podršku dojenju  i ishrani novorođenčadi i odojčadi od 0-24 mjeseca.

Obuku koja je juče počela u Bečićima, uz podršku UNICEF-a, pohađaju pedijatri i pedijatrijske sestre iz primarne zdravstvene zaštite i doktori iz Instituta za javno zdravlje.

Otvarajući Trening za podršku dojenju direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja, dr Slađana Ćorić istakla je značaj majčinog mlijeka i uticaj prirodne ishrane najmlađih na njihov razvoj.  

„Majčinо mlijekо jedina je prirоdna hrana čiji sadržaj i kоličina zadоvоljava i оbezbjeđuje pravilan rast i razvоj djeteta. Takođe je poznato da majčino mlijeko smanjuje rizik оd pоjave alergijskih reakcija, kao i da dojenje štiti od mnogih bolesti i infekcija, kazala je Ćorić.

Prema njenim riječima, istraživanja su pоtvrdila značajan dоprinоs dоjenja u razvоju mоzga djeteta – inteligencije, te da djeca koja su dojena imaju bоlji psihоmоtоrni, emоciоnalni i sоcijalni razvоj.

„Kao što prvi udah nakon rođenja označava početak života, tako i prvi podoj, možemo slobodno reći, označava početak zdravlja i svih blagodeti koje dojenje donosi i za novorođenče, ali i za majku“, poručila je dr Ćorić.

Ona je kazala da su prioriteti resora zdravlja unapređenje pristupu i zdravstvenoj zaštiti od najranijeg doba, te da je s tim ciljem , a uz podršku  UNICEF-a, oformljen Komitet za podršku dojenju čiji je cilj unapređenje zdravlja majki, novorođenčadi i odojčadi.

„Zadaci Komiteta su konkretni i jasni, a vjerujem i u mjerljiv rezultat svih nas koji ćemo biti dio ovog tima, čiji je osnovni zadatak podrška zdravom okruženju, a to možemo imati samo ako obezbijedimo sigurno i zdravo odrastanje naših mališana. Podoj u prvih sat nakon rođenja, a onda i kontinuirano dojenje tokom prvih šest mjeseci, pa i do dvije godine, mogu nam garantovati ispunjenje ovih ciljeva“, istakla je Ćorić.

Komitet će, kako je pojasnila, imati i savjetodavnu funkciju, a biće zadužen i za pružanje stručne pomoći, promociju, edukaciju…

„Cilj nam je da podrška dojenju u kontinuitetu bude prisutna u porodilištima , ali i drugim zdravstvenim ustanovama, porodici, na radnom mjestu, kao i zajednici kojoj pripadamo“, kazala je Ćorić.

Direktor Doma zdravlja Podgorica, dr Danilo Jokić naglasio je značaj ovakvih edukacija, jer, kako je kazao, usavršavanje donosi zdravo radno okruženje, ali se i odgaja društvo koje vjeruje ljekarima.

On je kazao da se snaga zdravstvenog sistema ogleda u zajedništvu svih nivoa zdravstvene zaštite, te da ljekari na primarnom nivou imaju posebnu ulogu u ljekarskoj zajednici.

Trening o dojenju i ishrani novorođenčadi i odojčadi od 0-24 mjseca održava se u Bečićima. Radi se po najnovijim smjernicama i standardima SZO i UNICEFa, a pohađaće ga 26 učesnika koji će kroz proces kontinuirane medicinske edukacije dalje obučavati sve zdravstvene radnike u Crnoj Gori.

Podršku stručnom usavršavanju pružila je i prof. Aneta Pavličić Bošnjak, ekspertkinja iz Hrvatske.

Procedure i Izazovi Samohranog…

SOS linija baner

Leave a Reply