Sindikat prosvjete: Zakonom zaštititi prosvjetne radnike od nasilja

Sindikat prosvjete Crne Gore pozdravio je odluku kolektiva OŠ “Oktoih” iz Podgorice da nedvosmisleno stane u odbranu ličnog i profesionalnog dostojanstva svog kolege koji je, osim što je pretrpio verbalno nasilje tokom školskih vannastavnih aktivnosti, izložen i najgrubljim uvredama i prijetnjama na društvenim mrežama i informativnim portalima.

Zahtijevaju konkretnu zaštitu za prosvjetne radnike u Krivičnom zakonu, da svaki napad na prosvjetnog radnika tokom vaspitno-obrazovnog rada bude okvalifikovan kao djelo koje se goni po službenoj dužnosti.

U saopštenju navode da osuđuju svaki oblik nasilja, kako u društvu, tako i u obrazovnom sistemu Crne Gore.

„Kao što osuđujemo sve oblike vršnjačkog nasilja, kao i nasilja nastavnika nad učenicima, ne možemo prihvatiti da nastavnici budu poligon iživljavanja bilo koga, pa tako ni neodgovornih učenika ili roditelja. Svako nasilje i prijetnje upućene jednom prosvjetnom radniku su napad na sve prosvjetne radnike u Crnoj Gori. Sami prosvjetni radnici rijetko govore o nasilju koje trpe u školi. Razlozi za to su mnogobrojni, od straha do neke vrste stida i nemoći što se mire sa takvom situacijom”, stoji u saopštenju Sindikata.

Naglašavaju da ne postoji tačna evidencija koliko je prosvjetnih radnika bilo izloženo prijetnjama i fizičkom nasilju.

Kako ističu, zvanično uputstvo školama o postupanjima u slučaju pojave nasilja Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta ne prepoznaje ovu vrstu nasilja.

„Dijelimo osjećaj da su prosvjetni radnici prepušteni na milost i nemilost bahatoj djeci, kao i uvredama i fizičkim nasrtajima nesavjesnih roditelja“, naglašavaju u saopštenju.

Sindikat prosvjete je pozvao nadležne institucije da preduzmu mjere zaštite od nasilja, kao i NVO, medije i cjelokupno društvo da pomognu da se prosvjetnim radnicima omogući da rade u dostojanstvenim uslovima.

„Tražimo od Ministarstva prosvjete da, u slučajevima nasilja nad nastavnicima, stane iza prosvjetnih radnika i da ih tako i psihološki i pravno podrži. Tražimo da u protokole o prevenciji nasilja u školama uđe i Zaštita zaposlenih. Precizno propisane kazne za određene oblike nasilničkog postupanja prema zaposlenima u školi jedan su od načina za prevenciju nasilja. Zahtijevamo konkretnu zaštitu za prosvjetne radnike u Krivičnom zakonu, da svaki napad na prosvjetnog radnika tokom vaspitno-obrazovnog rada bude okvalifikovan kao djelo koje se goni po službenoj dužnosti. Ako želimo kvalitetniji obrazovni sistem, prvo moramo ostvariti uslove reda, mira i poštovanja! Bez tog osnovog preduslova za rad i učenika i nastavnika, nikakva reforma neće nam donijeti željeni rezultat”, naglašavaju u Sindikatu.

Kako dodaju zahtijevaju da prosvjetni radnici svoj posao obavljaju u sigurnom okruženju i da budu zakonski i sistemski zaštićeni od uzmeniravanja i nasilja na radnom mjestu.

Izvor: Dnevne

Procedure i Izazovi Samohranog…

SOS linija baner

Leave a Reply