Konačno obezbijediti efikasniji sistem zaštite žrtava nasilja

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava danas, Centar za ženska prava je zatražio od Vlade Crne Gore da konačno obezbijedi efikasniji sistem zaštite za žrtve.

Smatraju da nadležni moraju izvršiti analizu postojećeg neefikasnog sistema za zaštitu i podršku žrtvama. Neophodno je, navode iz centra, razviti smjernice za uspostavljanje novog koordinisanog sistema koji će prava i najbolji interes žrtava smjestiti u središte svih mjera. Kako se navodi u saopštenju Centra za ženska prava, Vlada treba da obezbijedi odgovarajuće ljudske i finansijske resurse za sprovođenje svih mjera, politika i zakonodavstva usmjerenog na sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama. Potrebno je, navode, obezbijediti specijalizaciju u institucijama koje rade na sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici –  policije, tužilaštva, centara za socijalni rad, sudstva, zdravstvenih službi i sudskih vještaka.

„Treba osigurati kontinuiranu superviziju i evaluaciju rada nadležnih  institucija i utvrditi odgovornost svih koji ne postupaju u najboljem interesu žrtava. Takođe, unaprijediti zakonski okvir i usaglasiti ga sa standardima Istanbulske konvencije. Nadležni moraju osigurati političku i finansijsku podršku organizacijama civilnog društva koje vode specijalizovane servise za žene i djecu, uz poštovanje njihove autonomije i principa rada“, navodi se u saopštenju Centra, uz apel na nadležne da obezbijede i programe za socijalnu integraciju žrtava nasilja, poput socijalnog stanovanja, programa za zapošljavanje, brigu o djeci itd.

Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji označava i početak kampanje ”16 dana borbe protiv nasilja nad ženama”, iz Centra za ženska prava su podsjetili na brojne događaje koji su se dogodili u godini u kojoj ističe četvorogodišnji rok za ispunjavanje pravno obavezujućih preporuka Ekspertskog tijela za praćenje primjene Konvencije Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici – Istanbulske konvencije .

„Ubijene su dvije žene, a teško povrijeđena djevojčica i otac jedne od žrtava, u prisustvu maloljetne djece. Izostaje konkretna akcija za utvrđivanje odgovornosti nadležnih institucija koje su propustile da zaštite žrtve koje su prijavljivale prijetnje po život. Predsjednik Crne Gore je, na predlog v.d. ministra pravde ljudskih i manjinskih prava, pomilovao osuđivanog nasilnika koji grubo zloupotrebljava roditeljsko pravo i ne dozvoljava kontakt djece sa majkom koju je prethodno, u njihovom prisustvu zlostavljao“, kazali su iz Centra i dodali da se i ove godine donose presude protiv žena žrtava nasilja, a nasilnicima se ne izriču djelotvorne kazne.

Djeca su, prema ocjeni Centra, i dalje nezaštićena od seksualnih prestupnika i prinudnih brakova.

„Poslanik u Skupštini Crne Gore javno relativizuje seksualno nasilje nad ženama bez ikakve odgovornosti za javno izrečene diskriminatorne stavove. Država ne obezbjeđuje dovoljan broj  specijalizovanih servisa za žene i djecu koji su preživjeli nasilje. Nijesu ustanovljeni krizni centri za žrtve seksualnog nasilja. Romkinje, žene s invaliditetom, LBT žene, žene koje žive u ruralnim područjima trpe višestruku diskriminaciju i nemaju pristup odgovarajućim socijalnim servisima“, saopšteno je iz Centra za ženska prava.

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…

Leave a Reply