Omogućiti da se sva djeca vrate u škole

UNICEF CG/Duško Miljanić

UNICEF, Britanska ambasada, Prosvjetna zajednica i udruženje Roditelji apelovali su danas da se u Crnoj Gori omogući da se sva djeca vrate u škole i da im se pruži kvalitetno obrazovanje i podrška koji su im neophodni za učenje i razvoj. Oni u zajedničkom saopštenju podsjećaju da nije dovoljno da škole ponovo otvore svoja vrata u septembru.

Neophodno je, kako navode, da škole svima pruže bezbjedno okruženje, kao i da podrže nastavnike da procijene i nadoknade gubitak đaka u učenju i da digitalnu tehnologiju efektnije koriste u nastavi. Neophodnim smatraju da škole podrže socijalni i emocionalni razvoj djece i promovišu mentalno zdravlje učenika i nastavnika. Najbolji način da se sve to postigne je kroz zajedničke napore i konsultacije svih zainteresovanih strana, prije svega nastavnika, učenika, roditelja i lokalnih zajednica.

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander istakao je da UNICEF vjeruje da su otvorene škole u najboljem interesu djece i cijelog društva. Svoj djeci je to potrebno zbog učenja, razvoja i mentalnog zdravlja. Podaci o bezbjednosti učenja u učionicama su mnogobrojni, a dostupnost vakcina nastavnicima, roditeljima i starijim članovima porodice sada još više ide u prilog otvorenim školama, navodi on.

“Kako bi se odgovorilo na sve ove izazove, sada je važnije nego ikada da se organizuju kontinuirane konsultacije sa svim zainteresovnim stranama u cilju pružanja podrške obrazovnom sistemu da efektno odgovori na potrebe sve djece, a posebno one koja su najranjivija, poput djece sa smetnjama u razvoju, djece koja žive u siromaštvu i romskih i egipćanskih učenika. UNICEF će nastaviti da pruža podršku Vladi da odgovori na ove izazove, jer vjerujemo da je kvalitetno, inkluzivno obrazovanje jedan od najvećih prioriteta Crne Gore”, poručio je Santander.

Britanska ambasadorka u Crnoj Gori Karen Medoks ukazuje da je sada izvjesno da će zatvaranje škola godinama imati uticaj na ovu generaciju djece, kao i na dugoročnu budućnost zemlje. Prema njenim riječima, ključ dugoročnog održivog ekonomskog rasta Crne Gore je njen ljudski kapital, a kako bi njegovali talente ove zemlje, njeni mladi ljudi moraju biti u mogućnosti da se vrate u svoje učionice, od osnovnih škola do univerziteta, što je prije moguće.

Udruženje Roditelji smatra da je već puno toga propušteno da se uradi na vrijeme i da se nije naučila lekcija iz prethodne godine, na osnovu koje se moglo zaključiti da se s pripremama moralo početi mnogo ranije. Do početka školske godine preostalo je manje od mjesec, a puno toga je potpuna nepoznanica i prosvjetnim radnicima i djeci i roditeljima. Nadaju se da će naredni dani biti maksimalno iskorišteni da sve bude spremno za početak škole i da će ovog puta nadležni djecu staviti na prvo mjesto.

„Ne smijemo da dozvolimo da ponovimo čak ni sličnu situaciju kao prošle godine. Djeca su puno toga izgubila i u učenju i u razvoju i kada je riječ o mentalnom zdravlju, i pitanje je može li se sve to nadoknaditi.  Epidemiološka situacija jeste nepredvidiva, ali bi donosioci odluka morali da imaju scenarije, na osnovu pređašnjeg iskustva, a da se u njihovom definisanju vode činjenicom da su djeca prioritet nad prioritetima”, kazala je Kristina Mihailović iz Udruženja Roditelji.

Ona kaže i da se roditelji pitaju da li će posljedice aktuelnih odluka u vezi s epidemiološkom situacijom posljednjih mjeseci morati da snose djeca, jer, kad dođe vrijeme da idu u školu, uslijediće zatvaranje i to prvenstveno obrazovnih ustanova. Roditelji od toga najviše strahuju, naravno, uz to da njihova djeca u školama budu bezbjedna.

Prosvjetna zajednica Crne Gore u ovom momentu zahtijeva od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta da se posveti jednom od ključnih segmenata ovog društva, prije svega pripremi nove školske godine i izgradnji nepartitokratskog obrazovnog sistema koji će moći da osmisli i realizuje kvalitetne promjene.

„Želim otvorene škole, ali i otvorene umove za zdravog pojedinca i zdravo društvo”, poručila je mr Danijela Delibašić, članica Upravnog odbora PZCG i nastavnica razredne nastave.

Prosvjetna zajednica apeluje da se budžet za prosvjetu transparentno rasporedi, da se djeci i nastavnicima u školama stvore osnovni uslovi za rad u digitalnom dobu i da se posebna pažnja posveti uvažavanju potreba siromašnih i marginalizovanih učenika, kao i učenika i nastavnika iz visokorizičnih grupa u uslovima pandemije. Prosvjetna zajednica teži ka stvaranju decentralizovanog obrazovnog sistema gdje bi resorno ministarstvo bilo otvoreno za saradnju s nastavnicima, učenicima, roditeljima, lokalnim zajednicama i školama/vrtićima, gdje bi se dozvolila autonomija škola i vrtića, gdje bi nastavnici i vaspitači bili uvaženi kao saradnici, jer su oni neposredni učesnici u nastavnom procesu, tj. realizatori iza kojih je iskustvo i iskrena želja za uspjehom. Prosvjetna zajednica Crne Gore naglašava da neće odustati od nastojanja da gradi društvo znanja.

Prema nedavnim procjenama Svjetske banke, zatvaranje škola i prekidi u učenju tokom pandemije smanjiće buduće prihode djece za 10 triliona dolara. Iz tog razloga, Svjetska banka je s UNICEF-om i UNESK-om pokrenula Misiju oporavka obrazovanja tokom 2021. koja se fokusira na tri prioriteta: vraćanje sve djece u škole, prevazilaženje gubitaka u učenju i podršku nastavnicima.  

Procedure i Izazovi Samohranog…

SOS linija baner

Leave a Reply