
Članovi tima Savjetovališta za roditelje, cetinjskog Doma zdravlja, tokom protekle godine, od osnivanja, obišli su više od 300 porodica iz tog grada i ukupno 370 djece uzrasta do šest godina. Ustanovili su da 26 djece od tog broja ima potrebu za dodatnom podrškom, a najčešći problemi odnose se na i razvoj govora, usmjeravanje pažnje i koncentracije, emocionalne i probleme u ponašanju i kašnjenje u razvoju socijalnih vještina.
Kako je saopšteno iz Savjetovališta za roditelja, kroz pažljivo osmišljene skrinig upitnike prilagođene konkretnoj razvojnoj dobi, opservaciju djece, intervjue sa roditeljima i individualne posjete roditelja u savjetovalištu, dobili su jasniju sliku o specifičnosti razvoja svakog djeteta, njegovim ličnim, kao i porodičnim potrebama, ograničenjima i mogućnostima.
U prethodnom periodu roditelji su, kako navode u Savjetovalištu, bili u prilici da dobiju stručnu podršku, pravovremenu edukaciju i informacije o tome da li i koje segmente razvoja djeteta je potrebno dodatno stimulisati i na koji način, kao i usmjerenje daljim uslugama neophodnim za njihov optimalan razvoj.
“Kako bi djeca sa razvojnim rizicima, teškoćama i smetnjama u razvoju, kao i psihičkim problemima i njihove porodice, mogla da postignu najbolje rezultate u ublažavanju posljedica istih, izuzetno im je važna pravovremena, cjelovita i zajednička podrška različitih pružalaca usluga – pedijatara, psihologa, logopeda, defektologa, fizijatara i drugih stručnjaka u domovima zdravlja, vaspitača i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama, te zaposlenih u ustanovama dječije i socijalne zaštite”, naveli su iz Savjetovališta za roditelja.
Dom zdravlja Cetinje će nastaviti kontinuirano praćenje razvoja djece na ranom uzrastu i osnaživanje porodičnog sistema, kroz redovne posjete stručnjaka iz timova porodicama, pravljenje planova individualnog praćenja djece u razvojnom riziku, te kroz usluge individualnog psihološkog savjetovanja i edukacije roditelja.
“Nastavićemo da putem društvenih medija dijelimo korisne materijale, informišemo i edukujemo širu zajednicu o načinima očuvanja i podsticanja psihofizičkog zdravlja djece, načinima na koje ih mogu podržati u ostvarivanju punih potencijala, srećnom i ispunjenom odrastanju”, naveli su iz Savjetovališta.
Oni su podsjetili da je, prema izvještaju analize stanja u oblasti intervencija u ranom djetinjstvu u Crnoj Gori, broj djece uzrasta od 0 do 6 godina kojoj su potrebne usluge rane intervencije (na godišnjem nivou) kreće se izmedju 10 – 15% (između 3700 i 5500 djece). Prema istoj analizi samo 31 – 46% djece kojoj su potrebne usluge rane intevencije je identifikovano i dobija te usluge. (Podaci izveštaja zajedničkog programa Unicef-a Crna Gora i Evropske unije).
“U Crnoj Gori ne postoji nacionalni univerzalni sistem za sistematski skrining i redovni razvojni skrining, kojim bi se osigurala identifikacija djece u riziku, sa kašnjenjem ili smetnjama u razvoju, kao ni jedinstveni sistem brzog i efektivnog upućivanja na osnovne usluge rane intervencije. Takođe ne postoji ni univerzalni sistem praćenja djece u stanju rizika, sa razvojnim kašnjenjem, blažim smetnjama u razvoju, problemima u ponašanju i potrebama u oblasti mentalnog zdravlja. U nedostatku ovih usluga Dom zdravlja Cetinje je prije godinu dana pokrenuo servis pod nazivom Savjetovalište za roditelje”, naveli su iz Savjetovališta cetinjskog Doma zdravlja, u čijem timu su psihološkinja Marija Perišić i medicinske sestre Vesna Vulaš i Nikoleta Roganović.