Kako razbuditi pospanu bebu

sisaispavaPIŠE: Ana Vujnović, članica Udruženja Roditelji

Sigurno vam se nekad neka majka pohvalila kako njena beba od prvog dana spava cijelu noć. Onda druge majke čije se bebe bude na svakih sat, dva misle da njihove bebe sigurno ne dobijaju dovoljno mlijeka čim ne spavaju tako dugo. Ustvari, situacija je upravo suprotna. Novorođenčad (tu se podrazumijevaju bebe do dvije-tri sedmice) često umiju da prespavaju podoje, pa majke pomisle da s obziom da beba spava, mora da je sita i zadovoljna. I tu ulazimo u začarani krug: novorođenče koje ne dobija dovoljno mlijeka je slabo i spava radije nego da plačom traži hranu.

Neki od razloga zašto su novorođenčad pospana u prvim sedmicama nakon rođenja i zašto ih je teško razbuditi su: novorođenačka žutica, nedovoljan unos mlijeka često izazvan nepravilnim položajem na dojci, previše stimulacije svijetlom i zvucima, medikamenti koje je majka primala tokom porođaja, infekcija…

Novorođenčad moraju da sisaju minimum 8 puta tokom 24 sata, a sve češće od toga je i bolje, kako bi se uspostavila adekvatna proizvodnja mlijeka u dojkama. To znači da pospano novorođenče treba buditi da sisa svaka dva do tri sata, sa dozvoljenom pauzom od najviše četiri sata tokom noći. Važno je napomenuti da vrijeme koje novorođenče provede na dojci nije nužno i pokazatelj da je dovoljno sisalo. Ako novorođenče na primjer sisa jedan-dva minuta, a onda ostatak podoja drijema na dojci, neće uzeti dovoljno mlijeka. Novorođenčad moraju aktivno da sisaju bar 10-15 minuta, kako bi bili sigurni da su dobili dovoljnu količinu mlijeka i da su došli do onog masnijeg koje je posljednje “na dnu”.

Evo nekoliko savjeta kako razbuditi pospano novorođenče (pokušajte ove tehnike čim primjetite da je beba zadrijemala na dojci i da pravi sve duže pauze u sisanju):

–          Promjenite dojku. Ovakvo okretanje sa dojke na dojku možete raditi svaki put kad primjetite da je beba prestala da vuče;

–          Podignite je da podrigne, tako što ćete je prebaciti preko koljena i nježno masirati po leđima;

–          Presvucite bebu;

–          Izmuzite par kapi mlijeka i tako prislonite dojku na bebina usta;

–          Udahnite duboko, jer nekad i podizanje i spuštanje vašeg grudnog koša može podstaći bebu da ponovo počne da sisa;

–          Masirajte dojku od periferije ka areoli sve dok beba ponovo ne počne da vuče;

–          Masirajte bebine dlanove ili stopala;

–          Pokvasite bebino lice navlaženom pelenicom;

–          Pokušajte kontakt koža na kožu. Skinite bebu i stavite je na svoje grudi.

Zapamtite da se vrijeme između podoja računa od početka prvog do početka drugog podoja. Vaša pospana beba će već posle nekoliko sedmica početi sama da se budi, jer svaka zdrava beba neće dozvoliti sebi da prespava obrok i to će vam sigurno dobro staviti do znanja. Tada više neće biti važno da li je beba sisala prije sat ili prije četiri sata, da li je sisala pola sata ili pet minuta, sve dok je broj mokrih pelena odgovarajući i dok beba dobija na težini.

Procedure i Izazovi Samohranog…

SOS linija baner

Comments

Leave a Reply