A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Porodilište u Podgorici
28/01/2012
7:50 pm
Marijachi
Guest
Guests

Kristina said:

To je bila i moja reakcija kad sam jutros vidjela tekst:) Mislim da mora da upali jer se o tome ne prica javno, to sve nekako znamo, onako interno prepricavamo ali javno se do sada nije pricalo, da ja znam.

Nedavno sam bila u Ministarstvu zdravlja i oni su veoma zainteresovani za saradnju sa udruzenjem i u tom segmentu, ali i jos nekoliko, o cemu cemo prvo morati da potpisemo memorandum o saradnji, koji pripremamo. Nadam se da cu ovih dana i do Klinickog centra odnosno kod njihovog direktora, tako da i tu ocekujemda ce pokazati zelju da se promijene mnoge stvari.

Jedan od medija ce uskoro poceti i serijal tekstova o situaciji u porodilistu i odjeljenju akuserstva, sto bi takodje trebalo da doprinese cijeloj prici znacajno.

 Kad to vec pomenuih, ima li neka od vas mozda koju sliku upecatljivih prospusta u npr wc-u, sobama ili da mozda znate neku trudnicu ili porodilju koja je ovih dana kod njih da nam to slika telefonom, kako bi cijela prica imala i “dokaze”?


Kristina said:

 Kad to vec pomenuih, ima li neka od vas mozda koju sliku upecatljivih prospusta u npr wc-u, sobama ili da mozda znate neku trudnicu ili porodilju koja je ovih dana kod njih da nam to slika telefonom, kako bi cijela prica imala i “dokaze”?

Zamisli situaciju; ja u porođajnoj sali,ponoć,sama sa babicama.Jedna od njih puši i ignorišu me skroz.Zamolim je da ugasi cigaru,a ona drsko dobacuje što nisi stavila na prijemu da ti smeta dim?Ja hvatam mobilni i slikam je.A onda se tresem oda straha,da li će me povrijediti ili ko zna šta uraditi..Zar ne misliš da je tako?

Ja sam se žalila na babice kad dođe dr u vizitu,pa su trčale kao lude..

28/01/2012
9:20 pm
Kristina M
Guest
Guests

Ne mislim na takve situacije naravno, nego na primjer ona kupatila, sobe, wc u koji se ide prije odlaska u salu….

29/01/2012
2:32 pm
bubica
Guest
Guests

hoces porodiljsku veceru?Laugh

parce hleba,kupus salata i komadina PARIZERA!

krevet na kom sam spavala od dva parceta nekakvog sundjera

i naravno krvavi carsav ispod mene,(krv nije moja da se zna…).

 

poslacu ti sve ,ne brini Smile

29/01/2012
2:40 pm
Kristina M
Guest
Guests

🙂 Mda nije smijesno, ali ajde.

30/01/2012
8:15 pm
Tijana
Guest
Guests

stižem im ja ovih dana tamo, pa ću pokušati nešto uslikati 🙂

30/01/2012
9:30 pm
Maja
Guest
Guests

Tijana,posto kazes da brzo stizes u porodiliste,a i meni se blizi termin,reci mi-ko ti prati trudnocu,kako si planirala da se porodis?

30/01/2012
11:01 pm
Tijana
Guest
Guests

Majo, prati me dr Suzana Uskoković, već treću trudnoću. Nažalost ne radi više u DZ, samo privatno.

Porođaj planiram prirodnim putem, nijesam se dogovarala sa nekim od ljekara, prosto kad krene odlazim u porodilište…

Možda sam malo nekonvencionalna za današnje trendove 🙂

Termin mi je 14.02. a tebi?

30/01/2012
11:36 pm
mirjana
Guest
Guests

Tri puta sam se porodila prirodnim putem i danas razmišljam da bih opet isto postupila.Prvi je bio težak jer je prvi, drugi zbog psihe, straha, inače najbrži i lagan , a treći teži od drugog  ali kratko je trajalo. Samo sam primjetila da stomak jako boli poslije trećeg porodjaja, to su mi kasnije potvrdile još neke mame, nešto kao kontrakcije, baš nelagodno i bolno.

Tako da glasam za prirodni porođaj i NEKONVENCIONALNOSTLaugh

31/01/2012
12:04 am
Lara
Guest
Guests

Koje negativne komentare slusam mene dodje da idem na Cetinje,kazu mnogo su bolji tamo uslovi i osoblje citavo.

31/01/2012
12:14 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

ni za majku, ni za bebu nema nista bolje od prirodnog poroda!  podrazumjeva se da mislim na zdrave trudnice, i uredne trudnoce…

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

31/01/2012
9:21 am
Maja
Guest
Guests

mozemo li da definisemo “prirodan” porodjaj?”:) s obzirom da planiram prirodan ali uz epidural,posto od prvog “prirodnog” (prije tri godine) jos imam traume,pa sam pomislila da nema jos neko zainteresovan za epidural da mi da neke informacije kome da se javim i sl…inace,nisam vise sigurna sta je najbolje za majku i dijete,s obzirom da sam ja poslije  mog prirodnog (zdrava i uredna trudnoca) 40 dana sjedjela na slaufu zbog rane i hemoroida a beba bila izvucena vakumom i sa obmotanom pupcanom vrpcom (srecom,bez posljedica) dok se moja drugarica poslije carskog oporavila poslije par dana a beba od pocetka bila super….tako da ne bih rekla da je nesto pitanje trenda vec normalnog razvoja drustva 🙂 ti ces bas brzo Tijana,meni je termin 11.mart:)brojim dane….

31/01/2012
10:34 am
mirjana
Guest
Guests

Hemoroidi i rana od reza nikog nisu mimoišli, pa makar u nekom obliku.Konkretno, poslije prvog porođaja nisam mogla da sjedim tri mjeseca.. pa sam se ipak odlučila na još dvoje djece …. Mislim, da generalno, ne treba mnogo slušati tuđa iskustva, jer smo svaka različite…. Treba odagnati strah i misliti pozitivno, kao o nečemu što će vas poslije najviše radovati….. Dođeš, vidiš, obaviš i vratiš se kući s bebom…..Laugh

31/01/2012
11:18 am
Kristina M
Guest
Guests

Nikad mi nece biti jasno zasto neko misli da porodjaj uz epidural nije prirodan. Sto sam ja odlukom da cu ga koristiti, promijenila u samom toku porodjaja. Ama bas nista. Sve je bilo isto samo sto je moj dozivljaj bio drugaciji. Radjanje bebe je najljepse nesto sto sam ikada osjetila, i mislim da se sa tim nista ne moze porediti, jos kad je zena srecna u toku cijelog porodjaja, onda je zaista sve savrseno. Inace ne mislim, kao ni za jos puno stvari,  da smo mi u CG u pravu kad pravimo filozofiju i bauk oko eidurala, kad ga cijeli svijet, razvijeni koristi. Drugo je to kako je epidural kod nas regulisan i kako se daje odnosno kako se porodjaji dogovaraju, pa se ne ceka na pocetak bolova i da se stvari same od sebe pokrenu kako bi trebalo, nego zbog nedostatka anesteziologa, mora se zena odnosno njena beba uskladjivati sa smjenama. E to je suludost i zbog toga se znaju neki problemi javiti. A da porodiliste ima svog anesteziologa, sve mi bilo drugacije. Zena dobije bolove, sve krene kako je priroda osmislila, dobije epidural i uziva. Bukvalno uziva.

 

Sto se hemorioida tice, uglavnom ih svaka zena poslije porodjaja ima, em zbog slabe probave odnosno sporih crijeva, a em zbog odlaska u toalet koji i nije bas neko drazenso iskustvo jos ako se porodila uz epiziotomiju. ja sam svaki put kupovala cepice prva dva dana da bih koristila nakon izlaska iz bolnice, da bi mi sve nekako lakse opalo i da bi strah bio manji.

31/01/2012
11:42 am
alba
Guest
Guests

porodjaj s epiduralom se i zvanicno tretira kao prirodan. ni ja, kao ni kristina, ne vidim nikakvu razliku osim sto se mucite s bolovima kad ga ne koristite. rizici koje moze da nosi anestezija nijesu nista veci od rizika samog porodjaja.
sto se rana i hemoroida tice ja sam bila nagrdjena u prvoj trudnoci. w2 i po mjeseca nijesam mogla da sjedim a problem s hemoroidima se sredio tek poslije t5 mjeseci. ajgore mi je bilo sto sam mislila da mi se desava nesto sto se nikome desilo nije. tek su poslije zene pocele da mi govore x”jes, znas, i meni je takox”. nase je zene valjda strah ili sramota da se pozale, jer, zaboga, zena nije zena ako odmah ne preuzme sve obaveze na sebe i stoicki podnese sve muke. valjda zato mnoge i odbijaju epiduraln- valjda, ako ga upotrijebe vise nece bit prave zene.

31/01/2012
11:42 am
alba
Guest
Guests

porodjaj s epiduralom se i zvanicno tretira kao prirodan. ni ja, kao ni kristina, ne vidim nikakvu razliku osim sto se mucite s bolovima kad ga ne koristite. rizici koje moze da nosi anestezija nijesu nista veci od rizika samog porodjaja.
sto se rana i hemoroida tice ja sam bila nagrdjena u prvoj trudnoci. w2 i po mjeseca nijesam mogla da sjedim a problem s hemoroidima se sredio tek poslije t5 mjeseci. ajgore mi je bilo sto sam mislila da mi se desava nesto sto se nikome desilo nije. tek su poslije zene pocele da mi govore x”jes, znas, i meni je takox”. nase je zene valjda strah ili sramota da se pozale, jer, zaboga, zena nije zena ako odmah ne preuzme sve obaveze na sebe i stoicki podnese sve muke. valjda zato mnoge i odbijaju epiduraln- valjda, ako ga upotrijebe vise nece bit prave zene.

31/01/2012
2:25 pm
mirjana
Guest
Guests

Dobro , svako ima pravo na svoje misljenje, ali ga je ovdje mozda pogresno iznositi… dobija neku konotaciju koja mi se  nimalo ne dopada….

31/01/2012
2:48 pm
Dusko Mihailovic
Guest
Guests

Naravno da imaš pravo na svoje mišljenje, a ovaj forum  (i portal uopšte) defintivno nije mjesto gdje je pogrešno iznositi ga.

Očito je riječ o različitim pogledima na stvari. Ja npr, kao muškarac, jedino mogu da pretpostavljam o kakvim je bolovima riječ. Međutim, smatram da je, ako su već tehnološki i medicinski napredak donijeli blagodijeti da se taj, po mnogima, najintenzivniji bol koji čovjek može osjetiti,  neutrališe i cijelo sikustvo učini znatno prijatnijim, čak možda po malo i neodgovrno ne pružiti/iskoristiti tu mogućnost.

Tim prije što je (pri pravilnoj proceduri) cijeli postupak bezopasan i bez negativnih posljedica (već baš naprotiv) po majku i dijete.

Koliko vidim, medju vama (mamama ovdje na portalu) je baš podijeljeno mišljenje o ovome. I ja sam svoje iznio (ako smijem Confused). Gledam na to (ne izjednačavajuči proceduru, nego na nivou  principa) kao kad bi vadio zub bez anestezije, rizikujući da me okine srce od stresa i bola, a imam mogućnost da to obavim bezbolno.

31/01/2012
3:39 pm
bubica
Guest
Guests

evo ja sam se porodila prirodnim putem bez epidurala,iskreno ocekivala sam jos vece bolove tj. ocekivala sam da necu izdrzati,da cu vristati da mi urade carski… a proslo je ,izdrzalo se. boli,ubija,ali moze da se podnese.

ali sledeci put…pa nisam sigurna,jednom sam probala,prosla,izdrzala,zasto sledeci put sve to ne bih uz novine i kaficu Wink

p.s. ne u KC Podgorica,naravno…

31/01/2012
3:43 pm
Kristina M
Guest
Guests

Sto ti bi Mirjana:)Nesto si nas pogresno shvatila, definitivno. Ja tvoj post nijesam ni protumacila tako kako me ti sad natjera da da vidim:)  Salim se, stvarno si nas pogresno razumjela, ako mislis da sve ima neku losu konotaciju.

Moj iskustvo sam podijelila sa svima vama ovdje prvenstveno jer imam i jedno i drugo iskustvo, e nemam sa carskim, a drugo, jer mislim da se kod nas pravi bauk oko epiudrala bez razloga, rekla sam koji mislim da su razlozi. A to nijesam pisala zbog tvojeg komenatara i posta niti me on na to inspirisao, nego zbog price koju svakodnevno slusam, a odnosi se na ove teme.

31/01/2012
4:17 pm
Tijana
Guest
Guests

Lično, nemam nikakvog iskustva sa epiduralom. Znam sto je i kako funkcioniše i to je sve.

Sa prvim djetetom ga nije ni bilo u KC, ja sam se izuzetno brzo porodila (kao prvorotka, bez ikakvih komplikacija, bez nekih bolova, sjećam se da je bilo kao neki jači menstrualni bolovi u predjelu krsta).

Sa drugim su jedva stigli da me stave na sto i već se rodila curica 🙂 tada je bilo nešto u začetku, mada se nijesam previše interesovala. 2003, me je bilo strah da pustim nekog anesteziologa da mi dira kičmu.

Sada se evo opet nijesam interesovala. Ne zbog nekog protivljenja, već ne vidim potrebu. Naravno to je moj lični doživljaj. Nijesam imala nikada hemeroide, ali jesam problem sa epiziotomijom poslije prvog porođaja.

Moram naglasiti da sam bila izuzetno aktivna tokom sve 3 trudnoće. Evo sam tek prije par dana pošla sa posla. Fizičke aktivnosti, ukoliko su dozvoljene trudnici, mnogo doprinose lakšem i bržem porođaju, te kasnije povratku u formu.

 

Eh po pitanju nekonvencionalnosti 🙂 goste nikad ne primam do isteka 40 dana. Ne zbog običaja, jer bebice izvedoh već poslije 20 napolje, već što me moja dr naučila: KAD BEBA SPAVA, SPAVA I MAMA. Odmorite, uživajte. Sigurno imate i prečih poslova od primanja gostiju i sl. 🙂

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
7 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
2 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…