Radionice koje ženama vraćaju snagu i nježnost prema sebi

U organizaciji udruženja Roditelji, a u saradnji sa Ministarstvom socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, pokrenute su grupne psihološke radionice namijenjene ženama. Ovaj besplatan vid podrške biće dostupan i narednih mjeseci. Pod stručnim vođenjem psihološkinje Nikoline Boljević, ove interaktivne radionice pružaju podršku, razumijevanje i prostor za ozdravljenje – kroz dijalog, kreativni izraz i zajedništvo.

Boljević ističe da promjene kod učesnica postaju vidljive već nakon nekoliko susreta.

“Promjene su u početku suptilne, ali izuzetno značajne. Kako vrijeme odmiče, žene počinju da se otvaraju, glasnije izražavaju misli, potrebe i osjećanja. Primjećujem kako se postepeno mijenja način na koji govore o sebi- sa više uvažavanja, nježnosti i samopouzdanja. Često se kroz kreativni izraz oslobađa ono što je teško reći riječima, i to donosi vidljivo olakšanje i pomak”, kaže Boljević.

Ono što izdvaja ovu vrstu podrške je, prema njenim riječima, stvaranje sigurnog prostora u kojem su žene prihvaćene bez osude.

“Taj osjećaj pripadnosti i zajedništva često predstavlja prvi korak, koji je veoma značajan za svaku ženu.  Takođe, kombinacija psihološkog rada i kreativnih tehnika pomaže da se pokrene proces unutrašnje promjene na više nivoa – emotivnom, mentalnom i tjelesnom”, objašnjava Boljević.

Da ovi susreti ostavljaju dubok trag, svjedoče i same učesnice.

“Iskustvo bih opisala kao neočekivano prijatno i oslobađajuće od misli i problema sa kojima se nosim. Posebno mi znači saznanje da me neko razumije i da nisam jedina koja ima problem. Kreativne tehnike mi pomažu da se brže oslobodim negativnih emocija sa kojima se inače nosim. Nakon primijenjenih tehnika se osjećam rasterećeno, čak i fizički, jer sam primijetila da mi određene tegobe i tjeskobe popuštaju. Imam više volje, snage i lakoće da izrazim ono o čemu obično ćutim”, kaže jedna od polaznica.

Poručuje da je mnogo lakše nositi se sa izazovima i problemima kada razgovarate o njima, pred osobama koje vas neće osuđivati.

“Psihološkinja koja vodi radionicu čini sve da se osjećamo opušteno i da umanji naš stres i nelagodnost”, kaže ova polaznica.

Sa tim je saglasna i njena sugrađanka, koja je već nekoliko sedmica dio ove grupe podrške.

“Biti dio nečega što će promijeniti živote naših neopisivo hrabrih žena na bolje je neprocjenjivo iskustvo. Uz stručno vođenje i podržavajuće okruženje, izraziti sebe, svoje misli i emocije je ljekovito i oslobađajuće. Svaka radionica je priča za sebe, a iz svakog susreta odlazim nježnija prema sebi i drugima, zahvalnija i spremnija”, smatra ona.

Ističe da je svaka radionica priča za sebe, a autentičnost i pečat daju joj, kako smatra, žene koje donose svoje priče, izazove, vještine i snagu prevazilaženja životnih izazova.

“U tome i jeste ljepota ovakvih susreta. Svakog, bez izuzetka! Teme se nižu naizgled spontano, nenametljivo, a tako snažno uz sjajno vođenje mentora do jednog, svakim danom, smislenijeg života. Sa svakog susreta odlazim za nijansu plemenitija, čistija, zahvalnija, nježnija prema sebi i drugima i spremnija”, navodi jedna od polaznica.

Teme koje se obrađuju na radionicama pažljivo su birane: samopouzdanje, postavljanje granica, izražavanje emocija, kontakt sa sobom.

“Koristim i psihološke modele rada sa ženama na prevazilažnenju nekih traumatskih iskustava, ali uvijek sa prostorom za kreativnost – kroz crtanje, pisanje, pokret. Pratim i ritam grupe i prema tome prilagođavam dinamiku”, navodi Boljević.

Rad sa grupom, kako ističe, izazovan je jer svaka žena nosi svoju priču i dinamiku, ali je ujedno i jako inspirativan.

„Trudim se da budem prisutna, da osluškujem potrebe grupe i svake učesnice. Balansiram između strukture i fleksibilnosti, kako bi svaka radionica bila prilika za autentičan doživljaj i rast“.

Svima onima koji razmišljaju da li da se pridruže ovoj grupi, Boljević poručuje da treba da znaju da je potpuno u redu da osjećaju strah, nesigurnost ili da ne znaju šta da očekuju.

“Ne moraš da budeš “spremna”, dovoljno je da dođeš – ostalo ćemo zajedno”, poručuje Boljević.

Radionice psihološke podrške dio su projekta “Osnaživanje žena i djece žrtava nasilja” i održavaju se jednom sedmično, utorkom od 18 časova.

Zainteresovane se mogu prijaviti putem e-maila [email protected] ili na broj telefona 020 511 983.

SOS linija baner

Leave a Reply