
Biti roditelj danas je teže nego ikad i u to nema sumnje. Ipak, ponekad nismo niti svjesni koliko je tačno teško. Nova Netflixova hit serija Adolescencija pokazuje to na najbolniji mogući način.
Šest sati ujutro, radni dan, ulice puste. Specijalna policija pod punom opremom upada u jednu od kuća u nekom tipično engleskom naselju. Vriska, strah, haos. Nalaze onog koga traže, u svom krevetu, u dječjoj sobi, jer – traže njega, 13-godišnjeg dječaka. Na nišanu nekoliko dugih cijevi, on se trza iz sna, prestravljen, oni mu govore da ustane, on ustaje i kreće s njima.
Već u tom trenutku jasno je da ova serija nije ležerno „štivo“ za nedjeljno poslijepodne. I jasno je da će svakom roditelji biti mučno gledati ovu seriju. Mučno od teme – dijete i ubistvo u istoj rečenici je sasvim dovoljno. Mučno od ponašanja neke djece – i pomisli da je i to nečije dijete. Mučno od društvenih mreža – jer otkrijemo neke još nijansu mračnije stvari. Mučno od „velikih“ riječi koje koriste – djeca. Mučno od prizora maltretiranja – i pomisli što sve ne znamo o vremenu kad nismo uz svoju djecu. Mučno od spoznaje da ne možemo zaštititi djecu od svega nabrojanog – koliko god se trudili. Mučno od spoznaje – koliko je lako uništiti cijelu porodicu.
U samo nekoliko dana o Netflixovoj seriji „Adolescencija“ rečeno je baš sve. Napisani su nebrojeni hvalospjevi – tematici, glumcima, načinu snimanja… I sve potpuno opravdano. Nigdje loše kritike. Pa ipak, nije bilo lako sjesti pred ekran s jasnim ciljem: pogledati seriju. Jer govori o onom što nam se događa, o onom o čemu moramo znati sve – a najradije ne bismo znali ništa. Društvene mreže, vršnjačko nasilje, cyber bullying, potreba za popularnošću… Suluda potreba za popularnošću. I sasvim nova i drugačija generacija djece.
Ovo nije priča samo o zločinu i kazni – to je zastrašujuće realan prikaz adolescencije u savremenom društvu. Serija istražuje opasnosti internet radikalizacije, moć vršnjačkog pritiska i uticaj društvenih mreža na percepciju mladih.
Postavlja izazovne teme i pokazuje da ljubav i dobre namjere ponekad nisu dovoljne – komunikacija i razumijevanje ključni su za zaštitu mladih od negativnih uticaja.

Osim toga, Adolescence je duboko emotivno iskustvo. Dotiče se univerzalnih strahova – straha od roditeljskog neuspjeha, straha da djeca neće biti shvaćena i straha da jedan pogrešan korak može donijeti nepovratne posljedice. Serija ne osuđuje nikoga, već prikazuje društvo u kojem svi imaju ulogu u oblikovanju mladih, bilo da su toga svjesni ili ne.
Učinak serije traje i nakon posljednje epizode. Adolescence nije samo serija koju treba pogledati – to je serija koja traži razgovor. Pokreće dijalog između roditelja i djece, učitelja i učenika, stručnjaka i javnosti. U vremenu kada su mladi istovremeno hiper-povezani, ali i usamljeniji nego ikad, Adolescence nas tjera da preispitamo svijet u kojem žive.
Umjesto da se fokusira na pitanje je li dječak stvarno ubio djevojčicu ili ne, Adolescence najprije istražuje uzroke i posljedice tog strašnog ubistva dok se svi bore da shvate kako je 13-godišnji dječak mogao ubiti drugo dijete. Glavni glumac Stephen Graham otkrio je da iza Adolescencea stoji “istinita priča” i rekao da postoji epidemija među mladim dječacima širom Britanije.
“Bilo je slučajeva u kojima je mladić navodno izbo djevojčicu. Bio sam šokiran. Pomislio sam: ‘Što se događa? Što se to dešava u društvu gdje dječak izbode djevojčicu na smrt? Što je ovdje bio okidač?'”, rekao je Graham. “I onda se to dogodilo opet, i opet, i opet. Stvarno sam htio naglasiti taj problem i pitati: ‘Zašto se to danas događa? Što se događa? Kako smo došli do toga?’
Tokom istrage o tome zašto je dječak ubio svoju drugaricu iz odjeljenja detektivi moraju dešifrovati što zapravo znače internet izrazi i emotikoni, posebno u “incel” svijetu, u koji je Jamie upao. Mizogini “incel” krugovi su online zajednice koje okupljaju tzv. incele, što je skraćenica za involuntary celibate (nevoljni celibat). Riječ je o muškarcima koji tvrde da ih žene odbacuju i da zbog toga ne mogu ostvariti seksualne ili romantične odnose.
Za mnoge gledaoce Adolescence će biti prvi pravi uvod u terminologiju i emotikone koje koristi manosfera – grupa mizoginih online zajednica koje pokušavaju dječake i muškarce uvjeriti da su žene ispod njih.
24sata.hr/Jutarnji.hr/Zadovoljna.hr