
Predlog izmjena Zakona o radu, kojim će biti uvedeno očinskog odsustva u trajanju od deset dana nakon rođenja bebe, programom rada Vlade Crne Gore planiran je za drugi kvartal ove godine. Nakon usvajanja ovog predloga, očekuje se da će se nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu naći pred poslanicima.
U međuvremenu, kako su kazali iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, nakon usaglašavanja predloga u unutrašnjim Vladinim procedurama, u narednim danima će ga proslijediti Evropskoj komisiji na davanje mišljenja.
Ove izmjene Zakona o radu predstavljene su javnosti još u martu prošle godine, kada je održana i javna rasprava. Kako je tada najavljeno, programom Vlade Crne Gore bilo je planirano konačno utvrđivanje i usvajanje ovog predloga u četvrtom kvartalu 2024.
“Osnovni ciljevi koji će se postići donošenjem izmjena i dopuna Zakona o radu, jesu uspostavljanje ravnoteže između privatnog i poslovnog života zaposlenih roditelja i pružatelja njege s jedne strane, transparentni i predvidljivi radni uslovi s druge strane, kao i fleksibilniji radni odnosi na tržištu rada kroz organizovanje rada van prostorija poslodavca”, kazali su za iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.
Oni su podsjetili da su sastavni dio predloga odredbe koje se odnose na period korišćenja očinskog odsustva u trajanju od deset dana, kao i minimalno razdolje za roditeljsko odsustvo u trajanju od dva mjeseca koje ne može biti prenijeto sa jednog na drugog roditelja.
Cilj ove mjere jeste da podstakne očeve da koriste roditeljsko odsustvo u minimalnom trajanju od dva mjeseca jer ne može biti prenijeto majci. Sa druge strane, ovom mjerom se, kako navode, olakšava ponovno uključivanje majki na tržište rada nakon porodiljskog i roditeljskog odsustva.
“Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u koji je implementirana Direktiva Evropskog parlamenta i Savjeta od 20. juna 2019. godine o ravnoteži između privatnog i poslovnog života roditelja i pružatelja njege i stavljanju van snage Direktive vijeća 2010/18/EU, Direktiva Evropskog parlamenta i Savjeta od 20. juna 2019. godine o tranparentnim i predvidivim radnim uslovima u Evropskoj uniji, kao i Okvirni sporazum o radu na daljinu iz 2001. godine, Programom rada Vlade Crne Gore za 2025. godinu planiran je za II kvartal”.
Iz Ministarstva su kazali da su u predlog zakona unijeti i određeni komentari Međunarodne organizacije rada u cilju unapređenja teksta kao i usaglašavanja sa potvrđenim međunardnim standardnima. Podsjetili su da je predlog podržan i na sjednici Socijalnog savjeta održanoj 7. februara.
“Usklađivanjem poslovnog i privatnog života takvih roditelja i pružaoca njege doprinosi se ciljevima koji se odnose na ostvarenje ravnopravnosti žena i muškaraca s obzirom na njihove mogućnosti na tržištu rada, jednako postupanje na radnom mjestu i podsticanju veće uključenosti žena na tržištu rada. U cilju podsticanja roditelja i pružaoca njege da ostanu na tržištu rada omogućiće im se, novim Zakonom o radu, da raspored rada prilagode svojim potrebama, u smislu davanja prava da zatraže fleksibilno radno vrijeme, smanjenje broja radnih sati ili da rade od kuće”, saopšteno je iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.