Ispred Urgentnog centra Kliničkoog centra Crne Gore prije dvije noći porodila se trudnica u sedmom mjesecu trudnoće, čiju su bebu spasili ljekari u uslovima velike hladoće, koja je dodatno prijetila da ugrozi život djeteta.
Porođaj je započeo u automobilu ispred Urgentnog centra, a brzina i stručnost tima bile su ključne za spašavanje života, objavila je TV Vijesti čiju su novinari danas razgovarali sa doktorkom Jelenom Šaletić, koja je te večeri bila dio tima. Te noći, u Urgentnom centru dežuralo je pet ljekara, ali u spasavanju života djeteta uključio se čitav tim – od ljekara do medicinskih sestara.
Doktorka Šalezić je radila u hirurškoj ambulanti kada se ispred Urgentnog centra začuo panični poziv za pomoć.
“Kada smo izašli, žena se već porađala u automobilu. Porođaj je većim dijelom bio završen, ali prava borba tek je slijedila – borba za život bebe rođene prije vremena, u noći kada su temperature bile jako niske, što je dodatno ugrozilo stanje djeteta”, prisjeća se doktorka Šaletić.
Nakon što su procienili stanje bebe, shvatili su da je potrebna kardio-pulmonalna reanimacija.
“To je bio najteži dio – držati u rukama život koji traje tek nekoliko minuta i pokušati ga održati. Ogroman je to izazov i stres”, priča kaže doktorka i i dodaje da posebno želi da istakne sestre, koje su nosile ogroman dio posla na svojim leđima
Napori tima na kraju su urodili plodom. Beba je iz Urgentnog centra izašla sa uspostavljenim srčanim radom, a trenutak kada je čuo prvi plač ostat će duboko urezan u sjećanje svih prisutnih.
“Iako će beba trebati medicinsku podršku u narednom periodu, od samog početka pokazala je da je veliki borac. Nadamo se najboljem,” dodala je dr Šaletić.
Prema njenim riječima, nije prvi put da se žene porode ispred Urgentnog centra ili u krugu KCCG ali su to obično višerotke, odnosno rode bebe u terminu i spremnije su na sav taj stres. Majka bebe rođene prije dva dana je prvorotka što je, kako kaže, bilo drugačije i nečekivano.
Upitana kako se nosi s emocionalnim izazovima ovakvih situacija,navodi da je strašno ali i predivno kada se sve završi kako treba.
“To je čar naše profesije – mogućnost da nekom spasite život. Tokom samog rada emocije moraju biti isključene, ali kada sve prođe, suočite se sa njihovom punoćom. Posebno kada se radi o djeci, osjećaj je neopisiv”, dodaje doktorka.