Kroz podršku ljekarima i medicinskom osoblju do bolje zdravstvene zaštite žena i djece

Foto: Međunarodni klub žena u Crnoj Gori

Ljekari i medicinsko osoblje iz više bolnica, koji brinu o zdravlju trudnica, porodilja i djece, mogli bi u narednom periodu, zahvaljujući Međunarodnom klubu žena u Crnoj Gori, dodatno unaprijediti svoja znanja, kao i uslove za rad. Bolja zdravstvena zaštita za žene i djecu cilj je i narednih projekata ove organizacije, a biće to nastavak saradnje koju je Međunarodni klub žena realizovao prošle godine sa bjelopoljskom Opštom bolnicom i Ambasadom Češke.

“Prethodna godina za Međunarodni klub žena u Crnoj Gori bila je veoma značajna, posebno zbog uspešne saradnje sa Opštom bolnicom u Bijelom Polju i češkom Ambasadom. Naš projekat radne posjete bolnice u Brnu, saradnja sa ginekologima, pedijatrima, medicinskih sestara i učenica Medicinske škole, doprinijela je razmeni znanja i iskustava, a utisci su bili veoma pozitivni. Ljekari iz Češke su razmijenili dragocene informacije sa nasim ljekarima o najboljim praksama u oblasti zdravstvene zaštite za zene i bebe, sami proces porodjaja i znacaj babica(midwife’s)”, kazala je Enisa Đokaj, PR Međunarodnog kluba žena u Crnoj Gori.

Pored studijske posjete, zaposleni u bjelopoljskoj Opštoj bolnici dobili su od Ambasade Češke i Međunarodnog kluba žena i donaciju u vrijednosti od preko 20 hiljada eura. Riječ je o ginekološkoj stolici sa kolposkopom češkog brenda Linet.

Namjeravaju, kako navodi, da nastave i prošire saradnju, ne samo sa Opštom bolnicom u Bijelom Polju, već i sa drugim bolnicama i opštinama u Crnoj Gori.

“Naš cilj je da poboljšamo uslove zdravstvene zaštite za žene i djecu i obezbijedimo dodatne resurse i podršku za medicinsko osoblje, kako bismo unapredili kvalitet usluga koje se pružaju ženama. Takođe, planiramo raditi više na mentalnom zdravlju žena i djece u 2025. godini”, ističe Đokaj.

Kako je najavila, u toku je i izrada projekta za očuvanje kulturnog bogatstva, u saradnji sa prvom damom Crne Gore Milenom Milatović i Ministarstvom kulture.

Tokom prethodne godine, Međunarodni klub žena bio je aktivan u brojnim humanitarnim i društvenim inicijativama.

“Jedna od najistaknutijih aktivnosti svakako je bila organizacija Donatorskog večeri za podršku djeci sa smetnjama u razvoju, koja se održala u vili Gorica, u saradnji sa Ženskim klubom Skupštine Crne Gore i uz podršku UNICEF-a. Ovaj događaj je samo jedan od mnogih na kojima je naš klub aktivno učestvovao i za jedan dan prikupio oko 170 hilada eura, pružajući podršku ranjivim grupama i promovirajući inkluzivnost i solidarnost u društvu”, ističe Đokaj.

Foto: Međunarodni klub žena u Crnoj Gori

U godini za nama, pored tradicionalnog Diplomatskog humanitarnog bazara, njihove aktivnosti obuhvatile su niz edukativnih, kulturnih i društvenih događaja.

“Organizovane su konferencije sa UNHCRm, podrzali smo nekoliko osnovnih skola na teritoriju Crne Gore, kao i centre za zaštitu životinja. Ponosni smo na dugoročne projekte podrške ženama u lokalnim zajednicama, gde smo omogućili edukaciju, obuke i osnaživanje žena kroz različite inicijative”, kazala je Đokaj.

Izazove na koje nailaze tokom realizacije projekata uspješno savladavaju.

“Jedan od najvećih izazova s kojima se susrećemo je logistika- koordinacija sa velikim brojem partnera, sponzora i organizacija može biti zahtevna, naročito kada se organizuju veliki događaji ili distribucija pomoći. Takođe, izazov predstavlja i prilagođavanje specifičnim potrebama različitih grupa kojima pružamo pomoć, jer se one često menjaju i zahtevaju brze reakcije. Ali Međunarodni klub žena u Crnoj Gori ima sjajnu ekipu i članice borda se zaista trude da sve bude sjajno organizovano”, zaključuje Đokaj.

SOS linija baner

Leave a Reply