Roditelji od juče više nisu u obavezi da doznake za porodiljsko i roditeljsko odsustvo uzimaju od ljekara u domovima zdravlja, već je sva procedura oko refundacije naknada zarada sada obaveza poslodavaca. Zahtjeve podnose preko portala porodiljsko.gov.me, a već prvog dana, kako je saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, registrovan je 61 poslodavac.
“Portal pruža poslodavcima modernizovan i digitalizovan sistem za podnošenje zahtjeva za refundaciju naknada zarada. Već prvog dana rada zabilježen je značajan interes, sa registrovanim 61 poslodavcem, među kojima su i oni sa najvećim brojem zahtjeva za refundacije, što potvrđuje potrebu i važnost ovog rješenja”, navodi se u saopštenju.
Ključne prednosti portala su, kako su pojasnili, mogućnost podnošenja zahtjeva online, praćenje statusa predmeta i digitalno preuzimanje rješenja, čime se izbjegava potreba za fizičkim dolaskom u institucije. Na ovaj način, administrativni procesi su znatno ubrzani, dok su troškovi i vrijeme poslodavaca značajno smanjeni.
“Uvođenjem ovog portala, poslovno okruženje dobilo je moderan alat koji olakšava svakodnevne aktivnosti poslodavaca. Digitalizacija procedura ne samo da doprinosi efikasnosti, već i podiže nivo transparentnosti i dostupnosti usluga, što su korisnici već prvog dana prepoznali kao značajnu prednost”, saopštili su iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.
Osim olakšica za poslodavce, digitalizacija ovih usluga predstavlja veliku prednost i za porodilje, koje su svakog mjeseca morale da po doznake odlaze u Dom zdravlja. Kako je ranije saopšteno iz resora socijalnog staranja, dok digitalizacija u zdravstvu ne bude potpuna, poslodavci će jedino i dalje od zaposlenih pribavljati potvrdu za osnovno rješenje, odnosno porodilja će morati da im dostavi izvještaj izabranog ginekologa o obavljenom porođaju.
“U prosjeku 2.519 porodilja i očeva iz privatnog sektora i državnih kompanija, ne računajući javnu upravu, dobija refundaciju svakog mjeseca. Okvirno, ova nova e-usluga poslodavcima će skratiti vrijeme potrebno za ostvarivanje prava na refundaciju sa sadašnjih više od 40 sati na samo par sati”, istakli su ranije iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.