U Domu zdravlja Glavnog grada trenutno ima 5.300 slobodnih mjesta kod izabranih ljekara za odrasle, koja su na raspolaganju i djeci starijoj od 16 godina, nedavno uklonjenoj sa evidencije pedijatara.
Kako je u izjavi za Boje jutra TV Vijesti kazala Natalija Popović Petrić, pomoćnica direktora podgoričkog Doma zdravlja, u toku su i izmjene pravilnika o organizaciji i sistematizaciji rada u toj zdravstvenoj ustanovi, čime će od naredne godine obezbijediti veći broj izabranih ljekara za odrasle i dodatna mjesta za sve neregistrovane pacijente. U međuvremenu, prema navodima Popović Petrić, sva djeca koja su ostala bez izabranih pedijatra dobijaće zdravstvene usluge, na isti način kao i oni koji su registrovani.
“Sreli smo se u posljednje vrijeme sa velikim izazovima kada je u pitanju rad pedijatrijske službe Doma zdravlja Glavnog grada. Po sistematizaciji imamo 30 pedijatara. Međutim, napustila su nas četiri pedijatra-tri koja su pokrivala šest hiljada pacijenata su u penziji i prekinut je njihov ugovor o djelu na osnovu kojeg su i dalje radili, dok je jedna doktorica otišla u privatni sektor. Osam hiljada djece je tako ostalo bez izabranog pedijatra. Preostali pedijatri su se snalazili i mijenjali kolege. Međutim, rade jako puno, imaju dosta prekovremenog rada, i došli smo do situacije da su svi bili jako umorni i nezadovoljni. Imali smo sastanak sa njima i predočili su probleme, a mi kao menadžment smo to analizirali i dugo razmišljali kako da riješimo tu situaciju. Da bismo mogli da prekomponujemo ambulante i napravimo novu organizaciju tako da svako dijete ima svog izabranog pedijatra mi smo morali da napravimo određene poteze“, objasnila je Popović Petrić kako je došlo do toga da skoro osam hiljada maloljetnika odjednom ostane bez izabranih ljekara.
Dodala je da te poteze nisu preduzeli sami, već su poslali upit Fondu za zdravstveno osiguranje.
“Nijednu odluku koja se tiče pružanja zdravstvene usluge našim osiguranicima ne donosimo bez saglasnosti Fonda. Dakle, poslali smo upit i to nam je omogućeno. Uklonjeno je skoro osam hiljada starije djece sa evidencije izabranog pedijatra. Postoji Pravilnik Fonda kojim se reguliše pružanje usluga preko tima izabranog ljekara. Prema tom aktu, djeca od 15 godina i više zdravstvenu zaštitu mogu da ostvare i kod izabranih doktora za odrasle. Mi smo se vodili time”, kazala je Popović Petrić.
Istakla je da razumiju zabrinutost roditelja da li će biti dovoljno mjesta kod ljekara za odrasle da se registruju sva djeca starija od 16 godina.
“Za većinu njih na današnji dan ima mjesta. Ima tačno 5.300 mjesta i registracija je već počela. Želim da poručim roditeljima da nema razloga za brigu. I roditelji koji ne stignu da registruju svoju djecu moći će da ih dovedu na zdravstveni pregled potpuno jednako, sa istim pravima, kakva imaju djeca koja su registrovana. Radimo i na izmjenama akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. Preko tog akta ćemo tražiti povećanje broja izabranih ljekara za odrasle i sigurno ćemo dobiti zeleno svjetlo za to, jer imamo jako puno posla i jako puno pacijenata koji gravitiraju ka našem Domu zdravlja. Na taj način, od Nove godine svi će imati mjesta za registraciju“, najavila je Popović Petrić.
Prema njenim riječima, izabrani ljekari su već dobili obavijest i instrukcije da nikog ne vrate kad je u pitanju pregled djece starije od 16 godina.
“Mi i inače to radimo, pružamo zdravstvenu zaštitu onima koji nemaju izabranog ljekara ili koji su na privremenom radu u Podgorici, a žive u nekom drugom gradu“, objasnila je Popović Petrić.
Kako je navela, na redovan pregled u Domu zdravlja čeka se u prosjeku šest do sedam dana, bez obzira na to da li je pacijent registrovan ili ne kod ljekara.
“Trijaža se vrši na punktovima u domovima zdravlja kod sestara. Kada je stanje hitno naravno da niko neće vratiti pacijenta, već će biti primljen odmah“, istakla je Popović Petrić.
Na pitanje kako roditelji djece starije od 16 godina koja trenutno nemaju izabranog ljekara mogu da se informišu o slobodnim mjestima, ona je kazala da na sajtu Doma zdravlja postoji spisak ljekara za odrasle koji rade na određenim punktovima. Postoje i brojevi telefona izabranih timova, ljekara i sestre, koje mogu da pozovu da se informišu. Drugi način je da kontakte timova i informaciju gdje koji ljekar radi dobiju pozovom Call centra na broj 19816.
“Međutim, sami proces registracije se mora odvijati unutar Doma zdravlja. Građani mogu da planiraju u koji Dom zdravlja će da dođu i mogu da kontaktiraju sestru da provjere da li ima slobodnih mjesta, ali procedura registracije se nije mijenjala od kako je uveden sistem izabranog ljekara- pacijent mora doći na pult kod sestre da bi se registrovao njegov matični broj i on je tek onda u sistemu kod izabranog ljekara”, rekla je Popović Petrić.
Izvor: Boje jutra TV Vijesti