Djeca iz Ulcinja već godinama bez bezbjednog igrališta, šetališta i parka

Foto: TVCG

Djeca iz Ulcinja već godinama nemaju bezbjedno igralište, niti mjesto na otvorenom, gdje bi mogli da se zabave. Generacije mališana odrastaju, kako navode roditelji, u gradu koji nema uređen park, a ni šetalište gdje bi bez bojazni od vozila mogli da se kreću. Zato su prinuđeni da ih u slobodno vrijeme vode u druge, obližnje gradove. Nadaju se da će nadležni iz lokalne uprave u narednom periodu posvetiti pažnju ovom problemu, obezbijediti bolje uslove za odrastanje mališana kroz izgradnju i uređenje novih igrališta, parkova i šetališta. Nacrtom Budžeta za 2025. godinu Opština je planirala 100 hiljada eura za adaptaciju dječijih igrališta, a najavili su uskoro i raspisivanje tendera za te projekte. Roditelji očekuju da to neće biti samo još jedno obećanje u nizu, već će donosioci odluka i na djelu pokazati da su im važne potrebe građana, posebno najmlađih.

Prvo javno igralište u Ulcinju opremljeno je 2014. godine, u okviru inicijative “Vratimo djeci igrališta!” koju je udruženje Roditelji pokrenulo u nekoliko crnogorskih opština. Sada, deset godina kasnije, u centru grada postoje dva demolirana igrališta, koja predstavljaju opasnost zbog mobilijara koji je u potpunosti uništen, ali ne i uklonjen.

“Treba nam i šetalište, bez automobila i motora, gdje djeca mogu slobodno da se kreću. Makar vikendom da se obezbijedi pješačka zona. I najmanje tri – četiri igrališta na otvorenom”, poručuju roditelji.

Osim što najmlađi Ulcinjani nemaju na raspolaganju igrališta, to je, prema mišljenju roditelja, veoma loše i za turistički imidž i ponudu ove opštine.

“Nemamo gdje da izvedemo našu djecu, jer igrališta gotovo da ne postoje. A djeca i te kako traže da idu napolje. Imamo Veliku plažu koju nam je Bog da, a ne nikako neka vlast. Ponekad me sramota od turista, koji dolaze sa djecom i bukvalno nemaju gdje sa njima. Nema nijedne ljuljaške u gradu, a kamoli nešto više”, ističe jedna majka iz Ulcinja.

Njena sugrađanka, inače majka četvoro djece, ocjenjuje da je žalosno da grad kao što je Ulcinj, koji je prepoznatljiv po gostoprimstvu i čuvanju tradicije i kultueu, nema nijedno igralište i šetalište, prilagođeno svim uzrastima djece.

“Ja kao roditelj četvoro djece nemam gdje da ih izvedem na sigurno mjesto za šetnju ili da se igraju bezbjedno. Naše šetalište u borovoj šumi nije bezbjedno, tamo se čak održavaju i trke. Šetalište na Maloj plaži takođe nije sigurno, dok su park kod Doma kulture i park na Maloj školi potpuno uništeni. Zar smo toliko pali kao društvo da ne možemo očuvati ni ono malo što imamo? Jesu li naša djeca postala toliko neodgovorna da lome klupe i uništavaju igrališta”, pita se ova majka.

Smatraju da bi se uz inicijativu za obnavljanje igrališta trebalo raditi i na edukaciji o očuvanju javnih prostora i borbi protiv vandalizma. Sa druge strane, smatraju da bi i gradske službe morale redovno održavati ovakve prostore i obnavljati mobilijar, ali i redovno izdvajati novac iz budžeta za neke nove sadržaje.

Prema nacrtu lokalnog Budžeta za 2025. godinu, osim 100.000 predviđenih za adaptaciju igrališta, iznos od 300.000 eura je predviđen za uređenje gradskog parka.

Iz Sekretarijata za investicije Opštien Ulcinj najavili su da će uskoro biti raspisana dva tendera za uređivanje igrališta i parka kod Doma kulture i parka na Maloj plaži.

Iako park na Maloj plaži pripada Morskom dobru, Opština će, kako je za TV Teutu kazao sekretar za investicije Minir Karamanaga, urediti tu lokaciju.

SOS linija baner

Leave a Reply