U toku javna rasprava o dva zakona: Za upis u srednje škole novi kriterijum biće ocjena iz vladanja

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) objavilo je programe javnih rasprava o nacrtima izmjena i dopuna Zakona o stručnom obrazovanju i Zakona o gimnaziji. Primjedbe, predloge i sugestije moguće je dostaviti do 17. decembra.

Nacrtom zakona koji se odnosi na stručno obrazovanje, kako su pojasnili iz resora prosvjete, usaglašavaju se odredbe koje se odnose na broj klasifikacionih perioda, imajući u vidu da je Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju propisano da obrazovno-vaspitni rad obuhvata dva klasifikaciona perioda (polugodišta) umjesto dosadašnjih četiri.

“Takođe, ovim Nacrtom zakona je predviđeno da se konkurs za upis učenika u prvi razred stručnih škola raspisuje po pravilu tri mjeseca prije početka naredne školske godine nakon završetka nastavne godine i eksterne provjere znanja na kraju devetog razreda. Nacrt zakona precizira da lice starije od 17 godina može upisati školu za sticanje nižeg i srednjeg stručnog obrazovanja kao vanredni učenik, a ne kao do sada samo redovni”, naveli su iz MPNI u saopštenju za medije.

Dodatni kriterijum za upis učenika u prvi razred, kako su ukazali iz MPNI, je i ocjena iz vladanja učenika u posljednja tri razreda osnovne škole, čime će se uvažiti značaj i te ocjene koja do sada nije bila u dovoljnoj mjeri prepoznata.

“Na javnoj raspravi naći će se i tekst Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gimnaziji. Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gimnaziji ima za cilj stvaranje uslova za unapređivanje kvaliteta opšteg obrazovanja i poboljšanje postignuća učenika u ovoj oblasti”, dodali su iz resora.

Nacrtom zakona, prema njihovim riječima, definisaće se limit broja učenika po odjeljenjima sa najviše 30 učenika umjesto dosadašnjih 32, budući da je manji broj učenika preduslov za unapređenje kvaliteta obrazovanja i ostvarivanja boljih postignuća svakog učenika.

“Novim Nacrtom zakona učenicima matematičke gimnazije pružiće se fleksibilnost u odabiru oblasti koja im je najbliža jer će na maturskom ispitu imaju izbor između dva predmeta analize sa algebrom ili matematike. Takođe unaprijediće se odredbe koje se odnose na instruktivnu nastavu koju su u obavezi da pohađaju vanredni učenici i dr”, kazali su iz resora.

Više detalja o javnoj raspravi za nacrt Zakona o gimnaziji zainteresovani mogu naći na ovom LINKU, a za stručne škole OVDJE.

Izvor: CDM

SOS linija baner

Leave a Reply