Sjutra velika konferencija na temu očuvanja razvojnog potencijala djece u digitalnom svijetu: KLIK SA DJECOM

Sjutra (subota, 9. novembar) će u Naučno-tehnološkom parku Crne Gore, u Podgorici, biti organizovana konferencija Klik sa djecom: Kako im sačuvati razvojni potencijal u digitalnom svijetu?

Konferenciju, prvu ovakve vrste u Crnoj Gori, organizuju Crnogorski Telekom, udruženje Roditelji i socijalno preduzeće Kreativa Lab, u želji da roditeljima Crne Gore omoguće da uživo čuju mišljenja i savjete eminentnih stručnjaka iz regiona i zemlje na teme razvoja dječijeg mozga u eri tehnologije, učenja kroz igru, mogućnosti mijenjanja digitalnih navika, važnosti postavljanja granica…

U glavnom fokusu konferencije biće bezbjednost djece na internetu, sa posebnim osvrtom na pitanje koje muči najveći broj roditelja današnjice, ali i stručnjaka iz oblasti dječijeg razvoja, a to je: kako se razvija djetetov potencijal u eri tehnologije i da li se on može očuvati?

Oko 200 roditelja i stručnih radnika, koji su se prijavili za konferenciju, imaće priliku da čuju mišljenja i poruke eminentnih stručnjaka i autoriteta iz oblasti dječijeg razvoja, a među gostima su stručnjaci koji do sada nisu javno gostovali u Crnoj Gori, već su ih roditelji uglavnom pratili putem medija i društvenih mreža.

Konferenciju će otvoriti prva dama Crne Gore Milena Milatović.

Program konferencije počeće panel diskusijom na temu Razvoj dječijeg mozga u eri tehnologije – paralela nekad i sad. Govoriće dr Nenad Rudić, dječiji psihijatar sa višedecenijskim iskustvom u radu sa djecom i porodicama na Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu, i dugogodišnji saradnik UNICEF-a. Putem video linka će se uključiti i psihoterapeutkinja Irena Orlović, mr psiho-socijalnog savjetovanja (Universität Graz) i neurolingvistička psihoterapeutkinja sertifikovana od strane njemačke krovne organizacije za neurolingvističku psihoterapiju DVNLPt.

Nakon uvodnog panela uslijediće predavanje pod nazivom Kako učenje može da liči na igru? Održaće ga dr Vuk Rajović, autor i predavač NTC programa.

Sljedeći segment programa konferencije biće panel diskusija Šta podrazumijevamo pod zdravim digitalnim navikama i kako ih primijeniti. Putem video linka uključiće se dr Dobrinka Kuzmanović, psihološkinja i profesorica na Filološkom  fakultetu, Srbija, a ostali panelisti biće Svetlana Koprivica, profesorica CSBH i medijske pismenosti, Crna Gora, i Marjan Popović, član tima za razvoj servisa Magenta dom – internet zaštićen od napada i s roditeljskom zaštitom, Crnogorski Telekom.

Nakon drugog panela uslijediće predavanje Kako postaviti djetetu granicu? Održaće ga Duško Ilijević, vaspitač Valdorfske pedagogije, poznatiji pod svojim alter egom Striček Duško, jedan od najpoznatijih vaspitača na Balkanu kojeg na Instagramu prati više od 100.000 ljudi, takođe će biti gost konferencije.

Konferencija će završiti panel diskusijom na temu Razvijanje i očuvanje prirodnog potencijala djeteta u eri tehnologije. U ovom segmentu programa učestvovaće dr Ivana Milonjić, specijalistkinja dječije i adolescentne psihijatrije, zatim Svetlana Koprivica, istaknuta crnogorska profesorica crnogorskog jezika i književnosti i medijske pismenosti, autorka udžbenika i stručnjakinja za obrazovanje, Branka Ćalasan, sistemska porodična psihoterapeutkinja, i Dubravka Drakić, poznata crnogorska glumica, majka dvoje djece.

Detaljna agenda konferencije je dostupna na linku: bit.ly/KlikSaDjecomProgram

INFORMACIJE O UČESNICIMA KONFERENCIJE

dr Nenad Rudić, dječji psihijatar sa višedecenijskim iskustvom u radu sa djecom i porodicama na Institutu za mentalno zdravlje u Palmotićevoj, Beogradu, i dugogodišnji saradnik UNICEF-a.

Rudić je i član Osnivačkog i izvršnog odbora Međunarodne asocijacije za razvojnu pedijatriju.

Irena Orlović, mr psiho-socijalnog savjetovanja (Universität Graz) i neurolingvistička psihoterapeutkinja sertifikovana od strane njemačke krovne organizacije za neurolingvističku psihoterapiju DVNLPt. Osnivačica je međunarodne škole „Harfa”, autorka nagrađivane web aplikacije Pametnica, vlasnica i urednica izdavače kuće Harfa putem koje je prethodnih 17 godina proučavala literaturu uglednih svjetskih neuronaučnika. Vođena ličnim iskustvom, kroz rad na ranoj stimulaciji sa svojom djevojčicom sa teškoćama u razvoju, neke od tih naslova objavila je i na hrvatskom jeziku pod sloganom „Knjige koje vole djecu” u okviru svoje izdavačke kuće. Posljednjih godina kao NLP trener bavi se osvještavanjem važnosti pravilnog povezivanja i komuniciranja sa djecom kako bi ona izrasla u snažne zdrave ljude koji će moći nesmetano da crpe svoje unutarnje potencijale. Redovno organizuje i vodi edukacije koje promovišu važnost rane stimulacije.

dr Vuk Rajović, NTC Sistem, Master inženjer tehnologije, autor nekoliko međunarodnih naučnih radova. Kao NTC predavač radi od 2016. godine na NTC radionicama u Novom Sadu i Beogradu sa djecom od 10 do 14 godina. Koautor je naučno-popularnog romana iz hemije za djecu osnovne škole „Branko i Stanko – U svetu atoma“. Bavi se naučno istraživačkim radom na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu, sarađujući s Naftnom industrijom Srbije. Koautor je radnog materijala za djecu školskog uzrasta NTC radionica i dijela programa NTC Science. Član je tima zadužen za realizaciju akreditovanog stručnog NTC seminara.

Dobrinka Kuzmanović je docent na Katedri za društvene nauke, Filološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, Srbija. Takođe radi kao istraživač na projektima Instituta za psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu. Njeni istraživački interesi uključuju upotrebu tehnologije među mladima, učenje putem IKT-a, digitalnu pismenost, bezbjednost djece na internetu, odnos između online i offline ranjivosti, digitalno nasilje među decom i mladima. Na polju naučno-istraživačkog rada bavi se razvojem i učenjem djece i mladih u digitalnom i izvandigitalnom okruženju, digitalnom pismenošću učenika i zaposlenih u obrazovno-vaspitnim ustanovama, bezbjednim ponašanjem na internetu, digitalnom rezilijentnošću, zdravom upotrebom interneta itd.

Svetlana Jovetić Koprivica istaknuta je crnogorska profesorica crnogorskog jezika i književnosti, autorka udžbenika i stručnjak za obrazovanje. Radi na unapređivanju sistema obrazovanja, posebno kroz kreiranje udžbeničke literature za srednje škole. Autorka je predmetnog programa i priručnika Medijska pismenost. Organizatorka je Festivala srednjoškolskog teatra „Dijalog”, autorka programa za stručno usavršavanje nastavnika u Zavodu za školstvo Crne Gore, mentorka u socijalnoj inkluziji programa REF-a, edukantkinja na naprednom kursu Transakcione analize.

Marjan Popović je vođa službe za multidimedijalne sadržaje i razvoj proizvoda u kompaniji Crnogorski Telekom. Član je tima za razvoj servisa MAGENTA DOM – internet zaštićen od napada i s roditeljskom zaštitom.

Duško Ilijević, vaspitač Valdorfske pedagogije iz Zagreba, Hrvatska. Poznatiji pod svojim alter egom Striček Duško, najpoznatiji vaspitač na Balkanu, kojeg na Instagramu prati više od 120.000 ljudi. Ovaj pedagog valdorfske škole, sa 20 godina pedagoške prakse u neposrednom radu sa djecom, ali i sa odraslima, svakodnevno sa roditeljima dijeli dragocjene lekcije na svojim profilima na Instagramu i Tik Toku. Popularni Striček bez dlake na jeziku progovara o katkad brutalnim istinama koje sa sobom nosi vaspitanje djece…

dr Ivana Milonjić, specijalistkinja dječije i adolescentne psihoterapije. Specijalizaciju je završila na Medicinskom faultetu u Beogradu, Sistemsku porodičnu psihoterapiju završila na Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu. Radila je kao načelnica Službe za dječiju i adolescentnu psihijatriju u Specijalnoj bolnici Dobrota. Trenutno radi kao načelnica dječijeg odjeljenja na Klinici za psihijatriju “Dušan Kosović”, KCCG. Aktivna je učesnica brojnih projekata u Crnoj Gori, kao predavačiva na teme mentalnog zdravlja djece i mladih. Učesnica je brojnih međunarodnih kongresa psihijatrije.

Branka Ćalasan, sistemska porodična psihoterapeutkinja. Studije psihologije je završila na Filozofskom fakultetu, Univerzitet Novi Sad, Srbija. Zvanje sistemske porodične psihoterapeutkinje stekla je pri Asocijaciji Sistemskih Terapeuta Beograd. 2013. godine osnovala je NVO „PORTRET” koja se bavi prevencijom, zaštitom i očuvanjem mentalnog zdravlja. Ima dugogodišnje iskustvo u psihoterapijskoj praksi, radu u obrazovnim institucijama i civilnom sektoru, u vođenju radionica i obuka namijenjenih različitim populacijama.

Dominantno radi sa mladima i njihovim porodicama, autorka je i koordinatorka brojnih programa i projekata za unapređenje mentalnog zdravlja. Supruga je umjetnika, majka Makrine i Marte, aktivistkinja, ljubiteljka umjetnosti i prirode.

Dubravka Drakić, diplomirana dramska umjetnica-glumica. Diplomirala na Fakultetu dramskih umjetnosti (Cetinje), u klasi prof. Borislava Stjepanovića. Majka je dvoje djece.

SOS linija baner

Leave a Reply