Kako pomoći djetetu ako ima mučninu tokom putovanja

Vrijeme je kada se planiraju godišnji odmori, a mnoge porodice već su odlučile gdje će i kako putovati. I pored različitih mogućnosti transporta do odredišta, i dalje je automobil jedno od omiljenih prevoznih sredstava za odlazak na ljetovanje.

Ipak, ima djece koja baš teško podnose vožnju, brzo se požale na muku i tada počinju problemi. Zato je važno znati kako možemo da im olakšamo ove probleme i učinimo putovanje što ugodnijim.

Zašto nastaje mučnina?

Mučnina proizilazi iz sukoba oka i uva: unutrašnje uvo registruje da se automobil kreće, ali oči- usmjerene u automobile- ne. Mozak postaje zbunjen, a kod djece koja su sklona mučninama počinje lanac neprijatnosti. Ona počinje nelagodom koja prelazi u mučninu, a završava se povraćanjem.

Kako pomoći djetetu?

Evo nekoliko savjeta za sprječavanje mučnine tokom vožnje:

Pogled u daljinu

Neka dijete gleda ka horizontu. Podstičite ga da gleda na daleku tačku van automobila. Možete igrati igre riječi ili zapažanja. Pričajte sa djetetom ili mu pustite omiljenu muziku

Obezbijedite svjež vazduh

Djetetu će biti bolje ako je prozor malo otvoren, a po svaku cijenu treba izbjeći mirise hrane u kolima. Klima takođe daje odlične rezultate!

Zabranjeno je čitanje, igranje video igrica ili gledanje filmova na “skučenom” DVD monitoru.

Vozite što mirnije

Izbjegavajte kočenje i sjeckanje tokom vožnje. Nije ovo uvijek lako sprovesti u djelo, ali neravnomjerna vožnja može biti “promoter” mučnine. Odaberite rute koje vam obezbjeđuju što “praviji” put, bez krivina ili velikih uspona i nizbrdica.

Pravite pauze tokom vožnje

Idealno je da na svaka dva do tri sata možete napraviti pauzu od oko barem 15-ak minuta kada dijete treba obavezno izvesti iz kola.

Čim primijetite prve znake mučnine – ako je dijete blijedo ili znojno odmah zaustaviti vozilo, na prvom prikladnom mjestu. Najbolje da ima hladovine, izađite, umite dijete, odmorite se, pa polako nastavite. Ne dajte da dijete povrati u kolima- tada će svima biti muka!

Na kraju, za vozače koji to vole i mogu – noćna vožnja je “zakon”! Dijete se lijepo ušuška, namjesti i čim se primijeti da je sanjivo – na put! Ovo je zaista rezervisano za one kojima noćna vožnja nije teret već zadovoljstvo.

Ljekovi protiv mučnine

U apotekama su dostupni ljekovi protiv mučnine. Treba biti oprezan i konsultovati se sa pedijatrom! Ipak, uz dobro isplanirano vrijeme uzimanja (barem 30-45 minuta pred put) uz adekvatnu dozu, mogu pomoći!

Šta dati djetetu da jede

Treba izbjeći “tešku” hranu prije putovanja. Ne valja dijete „nalivati“ vodom ili sokom pred put, ali ni tokom putovanja!

Ni prazan stomak nije dobro rješenje za putovanje. Malo suvog keksa ili pola banane zvuče sasvim dobro. Ipak, neka dijete odluči hoće li jesti! Ako ne traži NIŠTA ne forsirajte, čak ni vodu. Ako nemate klimu u kolima dijete MORA da pije, ali po principu „često po malo“

Izvor: mojpedijatar.co.rs (autor dr Goran Vukomanović)

SOS linija baner

SOS linija baner

Leave a Reply