Digitalni udžbenici biće dopuna, a ne zamjena za štampane

Digitalni udžbenici biće zasnovani na postojećim planovima i programima i biće dopuna, a ne zamjena za štampane, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.

Navode da će ovaj proces digitalizacije obuhvatati sve učenike koji će od septembra pohađati prvi razred osnovne škole, kako bi se u proces krenulo postepeno, sistematično i kontrolisano.

Plan je, kako kažu, da postojeći udžbenici za prvi razred iz predmeta: Crnogorski – srpski, hrvatski i bosanski jezik i književnost, priroda i društvo, Matematika, Muzička kultura i Likovna kultura, budu digitalizovani. Projekat će se, u prvoj fazi koja bi trebalo da otpočne naredne školske godine, odnositi na oko 7.500 prvaka u oko 500 odjeljenja, a nastavu će realizovati oko 500 nastavnika razredne nastave.

Materijali će, kako navode, uključivati multimedijalne i interaktivne sadržaje za učenje poput: 2D i 3D animacija, video materijala, simulacija, interaktivnih vježbi i igara, virtuelnih modela i slično. Digitalni sadržaji odgovaraće Windows operativnom sistemu. Dodaju da će biti kreirana posebna web-platforma na kojoj će digitalni, obrazovni sadržaj biti dostupan, pa će učenici digitalne udžbenike moći da koriste i od kuće.

Iz Ministarstva najavljuju da će narednih mjeseci biti obučen i veliki broj nastavnika razredne nastave, svakako najmanje 500, koliko će ih predavati prvim razredima naredne školske godine. Prva faza obuke odnosi se na sticanje digitalnih vještina, a druga na primjenu digitalnih sadržaja u nastavnom procesu.

Navode da su učenici su dio globalne digitalne generacije koja dostiže stopu od 95 odsto upotrebe kompjutera i skoro 96 odsto interneta i dodaju da je njihova upotreba dominantna na društvenim mrežama, te da su napori Ministarstva prosvjete upravo u pravcu usmjeravanja pažnje novih generacija na kvalitetnije sadržaje na internetu.

Ministar Šehović je kazao da će pomenute materijale izraditi jedna od najvećih izdavačkih kuća u Evropi – njemačka kompanija Klett, koja ima više nego impresivnu tradiciju u ovoj oblasti. On je dodao da su posebno ponosni na činjenicu da će razvoj i primjena ovih materijala biti u saradnji i pod brendom National Geographic-a, dok će se resursi pribavljati i od kuća BBC, Discovery i sl.

“Ovdje se pak opet moram osvrnuti na ono što stalno naglašavam: da mi u Ministarstvu prosvjete tačno znamo šta je digitalizacija, a to nije ostavljanje djece satima pred ekranom. Digitalizacija, na način na koji je mi planiramo, znači bolje znanje kroz bolje približavanje gradiva.  Ne pokušavajmo da djecu u potpunosti izolujemo od svijeta koji ih okružuje jer je to nemoguće, ali ne idimo ni u drugu krajnost, puštajući ih da sami lutaju neograničenim prostorom interneta”, navodi on.

Šehović je kazao da moramo naći sredinu, a time i najbolju upotrebu IT tehnologija.

“Prema procjenama, oko 60% đaka na globalnom nivou, koji su sada u nižim razredima osnovne škole, će se baviti zanimanjima koja još uvijek ne postoje. A 90% budućih zanimanja podrazumijevaće upravo aktivnu upotrebu digitalnih tehnologija, te se djeca sistematično, kvalitetno i prije svega kontrolisano, moraju upoznavati sa svijetom koji je oko njih, te onim koji ih očekuje“, kazao je ministar.

Direktorica Sektora za strategiju i upravljanje rizikom Mtel-a Aleksandra Radojević kazala je da su digitalni udžbenici su u 21. vijeku ono sto je štamparija bila u srednjem vijeku, a to je uvod u renesansu i napredak društva.

“Digitalna učionica će omogućiti svim prvacima, bez obzira da li su u seoskoj ili gradskoj skoli, na sjeveru ili jugu zemlje, bez obzira na ekonomske mogućnosti roditelja, jednaki kvalitet i pristup obrazovnom sadržaju. Servis će biti besplatan za prvake i njihove učitelje, a digitalna učionica će biti dostupna djeci i u okviru nastave i kod kuće”, kazala je ona.

Iz Ministarstva navode da je Crna Gora i zvanično je ušla u proces digitalizacije obrazovanja današnjim potpisivanjem sporazuma Ministarstva prosvjete sa Mtel kompanijom. Sporazumom vrijednim oko 250.000 eura, koji su potpisali ministar prosvjete dr Damir Šehović i direktorica Sektora za strategiju i upravljanje rizikom Mtel-a Aleksandra Radojević, predviđena je izrada digitalnih udžbenika za prvi razred osnovne škole iz gotovo svih predmeta, kao dopuna udžbenicima.

“Plan je da budu u funkciji naredne školske godine, a naziv projekta je “Digitalna učionica”. Dodatno, u susret ovom projektu Ministarstvo prosvjete će, investicijom vrijednom 700 000 eura, uvesti internet u svaku učionicu svih osnovnih škola, te opremiti sve škole računarskom i drugom opremom vrijednom preko 4 miliona eura, dok će učionice u kojima se izvodi nastava za prvih nekoliko razreda dodatno biti opremljene smart televizorima i pametnim tablama”, kazali su oni.

Procedure i Izazovi Samohranog…

Procedure i Izazovi Samohranog…

Leave a Reply