A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Porodilište u Podgorici
05/05/2014
2:10 pm
Kristina M
Guest
Guests
1201sp_Permalink sp_Print

NIjesam imala tu srecu da se porodim u novim prostorijama tj salama, ali koliko sam shvatila, bebu nigdje ne vode, tu je kod mame, i inicira se odmah dojenje. ALi ajde da cekamo druge mame koje su to iskustvo skoro imale da nam kazu

09/05/2014
6:29 pm
kapljica
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 26
Member Since:
20/08/2013
sp_UserOfflineSmall Offline
1202sp_Permalink sp_Print

kliklik said
Pozdrav svim mamama i budućim mamama. @snowwhite srećno!

 

Imam samo jedno pitanje za mame koje su se porodile u PG.

Čitajući o značaju dojenja prvim mlijekom (do pola sata nakon porođaja) uvrtjeh sebi da mi je to jako važno za mališu.

Čak sam i suprugu rekla da, ako ja budem iscrpljena, tamo insistira na tome, jer smo planirali da i on prisustvuje. Međutim, evo skorije (u kutku) saznadoh da je do daljnjeg zabranjeno prisustvo člana porodice na porođaju, tako da ostaje to na meni da izdejstvujem.

 

Pitanje je: da li je neka od vas uspjela da doji odmah po porođaju (ili poslije 15-20min kad utvrde da je bebica ok), da li je uopšte moguće dobiti bebu u ruke dok oni dolje šiju, vade posteljicu,itd…? Da li je neka od vas tražila to, i ako jeste da li su voljni da izađu u susret.

Ili će odmah da mi je odvedu i dovedu kad im procedure nalažu.

Naravno, ovo pitam za slučaj da porođaj prođe po P.S.-u bez nedajbože komplikacija po bebu ili mene.

Ovako, ja sam se porodila u novoj sali. Odlicna je zmajerne nema. Bebu odma stavljaju na grudi dok je onako krvava i umazana :) dok vas siju dolje i td. Onda je uzmu, malo je ociste uviju kao strudlicu i stave je u krevetac pored vas. Nakon toga ubrzo padijatar i ko li ne znam stavi vam je u narucje u tako je drzite 2 sata :). Nakon toga bebu nose u box a vas u sobu. Sve su to odradili sami nista nisam morala da ih molim i pitam. Ovo ne rade SAMO ako je majka slaba ili beba ako je izmucena ili nesto losijeg stanja. 

Inace sto se tice osoblja u porodiljsko ok su, ali i tu jos uvjek para vrti…mene su samo usli 2 puta da pogledaju jesam ziva, nisam ih dozvat mogla s obzirom da sam prvorotka mogli su malo paznje obratit jer sam imala tezi porodjaj. S druge strane cura koja je podmazala doktora i podmazala babicu dobila je tretman da babica presjedi kraj nje cio porodjaj. Sobe u koje vas prebace su zalosne. Ni jedna vrata se zatvorit ne gou no sve konopcima vezu. WC onako srednja zalost, ja se nisam tusirala bez samo jednom jer furi promaja na sve strane pa sam se gazama nekako cistila i izapirala o jadu radila. Ako se tusirate ne gine vam upala pluca. Hrana ok ali MALO kolcinski. DAli su nam parce sira i malo hleba u 6 uvece i do ujutru NISTA ujutru gladne su nas docekali sa parcetom leba i malo margarica i nista za rucak. TAko da izvinjavam se ali porodilje tamo su sve GLADNE i moraju da vam donose hranu najblizi ako mislite da ne crnete od gladi (iako je toboze zabranjeno unosenje hrane). Osoblje gdje su smjerestene bebe neljubazno sem jedna ili dvije osobe i ona sestra Milica. Nije mi jasno za ostale sestre iz boxa kako mogu da budu toliko nervozne i bezocne s obzirom da se tamo druze sa mnogo malih premedenihstvorenja. Bila je jedna sestra starija zena EXTRA LJUBAZNA odusevila me. A ostele one sestre sacuvaj boze neljubazne. Meni su davali neku terapiju i dan danas ne znam ZA STA jer nisu htjela da kazu, stamota! Kad sam pitala rekla mi je “A ovo ti nije nista lose, to ti je sto ti je pukao vodenjak ranije” i ode. Mislim se e bas si objasnila. Mozda samo imaju 2 ili 3 osobe ljubazne. A da odma posle porodjaja na prvi podoj u sobi bila je neka zena pedijatar koja mi je donijela bebu, jako ljubazna pitala treba li pomoc za dojenje i pokazala bas fina zena. 

17/08/2014
3:46 pm
lucidna
Novajlij(k)a
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 12
Member Since:
16/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1203sp_Permalink sp_Print

Vidim da nije pisano poprilicno dugo pa da podijelim svoje iskustvo iz porodilista i sa akuserstva.

Prvi put sam se porodila prije 3 godine u staroj porodjajnoj sali. Drugi put prije nedelju dana u novoj. Ove nove su savrsene. Prvo, ona prostorija za pripremu je uredna, toalet sa kompletnom opremom, potpuno suprotno od one prije pa sva ta priprema mnogo lakse padne. Babice i dr savrseni (oba porodjaja sa epiduralom), anesteziolog je sve vrijeme bio tu. Ma divota. Bebica je bila uz mene 2h, za to vrijeme dolazila laktacijska sestra (valjda se tako zovu) da popricamo o dojenju, da mi pomogne da odmah podojim bebu. Nemam dovoljno rijeci hvale za taj period u porodjajnoj sali koji je ukupno trajao oko 8h.

E onda krece zona sumraka. Paralelni univerzum. Stizem u sobu (dvokrevetnu) oko 23h, ne donose bebu na podoj, ok, aj’ do skoro smo bile zajedno. Ujutru ulazi sestra i pita dojim li. Ja krecem da odgovorim da mi je jos nisu donosili ali cim sam izustila da odgovorim ona me prekida sa “ne? no comment”. Pomislim, neka je, necu da se raspravljam i ode. Posle par sati ulazi sestra i kaze spakujte se, selite se u drugu sobu, ova je predvidjena za carice. Ja kazem da nema problema samo da mi pomogne oko stvari, ona kao sve ok. Ulazi kasnije i bukvalno se dere sto se nismo spakovale (manje od 12h proslo od porodjaja, jedva mrdam). Izivljavanje. Lupanje vratima, promaja, neljubaznost, od servirke (koja vice zasto nisam jela ili bar nisam rekla da necu prije nego sto mi je “postavila”), preko sestara do higijenicarki. Svima im je vruce i guzva i svasta nesto. Nama je sve potaman.

Poseban osvrt na hranu. U toku trudnoce mi se pojavio zdravstveni problem zbog kojeg moram strogo voditi racuna o ishrani (izmedju ostalog). Na onom papiru zakacenom za krevet je pisala dijagnoza tako da je medicinsko osoblje znalo, cak su doktori obracali vise paznje na mene zbog toga. Dorucak parce salame i bijeli hleb (niti smijem salamu niti hleb), sljedece jutro kajmak i bijeli hleb (opet ne smijem), rucak peceni krompir (zabranjeno), da ne nabrajam dalje, ni jedan obrok NISAM SMJELA da okusim. Nije mi jasno kad vec vide dijagnozu da ne postoji neki poseban rezim. Ma cak ni to ali bar da mogu da mi donesu od kuce ono sto smijem da jedem. Naglasili su samo konzervirana hrana i zapakovana (keks i sl) sto opet ne smijem. Voda iz cesme topla, donose mi od kuce flasiranu a sestra mi trazi ako mogu da joj dam jednu jer je strasno zedna. Molim ih da me puste da onaj aparat u hol da uzmem vodu, ne daju.

Drugo mi je dijete pa sam se koliko toliko snasla sa dojenjem, 3 cimerke prvorotke, molile su da im neko pomogne oko dojenja, jedina pomoc je bila “drzite ih na siisu da stimulisete dojenje”. Ama uzas. Apsolutno nikakve razlike prije 3 godine i sad, sestre nisu iste ali im je ponasanje identicno. Sreca pa izadjoh posle dva dana, skrenula bih (ili presvisla od gladi) da sam ostala jos jedan dan.

21/08/2014
11:03 pm
Sneza J
Forumaš(ica)
Members
Forum Posts: 47
Member Since:
03/07/2014
sp_UserOfflineSmall Offline
1204sp_Permalink sp_Print

lucidna said
Vidim da nije pisano poprilicno dugo pa da podijelim svoje iskustvo iz porodilista i sa akuserstva.

Prvi put sam se porodila prije 3 godine u staroj porodjajnoj sali. Drugi put prije nedelju dana u novoj. Ove nove su savrsene. Prvo, ona prostorija za pripremu je uredna, toalet sa kompletnom opremom, potpuno suprotno od one prije pa sva ta priprema mnogo lakse padne. Babice i dr savrseni (oba porodjaja sa epiduralom), anesteziolog je sve vrijeme bio tu. Ma divota. Bebica je bila uz mene 2h, za to vrijeme dolazila laktacijska sestra (valjda se tako zovu) da popricamo o dojenju, da mi pomogne da odmah podojim bebu. Nemam dovoljno rijeci hvale za taj period u porodjajnoj sali koji je ukupno trajao oko 8h.

E onda krece zona sumraka. Paralelni univerzum. Stizem u sobu (dvokrevetnu) oko 23h, ne donose bebu na podoj, ok, aj’ do skoro smo bile zajedno. Ujutru ulazi sestra i pita dojim li. Ja krecem da odgovorim da mi je jos nisu donosili ali cim sam izustila da odgovorim ona me prekida sa “ne? no comment”. Pomislim, neka je, necu da se raspravljam i ode. Posle par sati ulazi sestra i kaze spakujte se, selite se u drugu sobu, ova je predvidjena za carice. Ja kazem da nema problema samo da mi pomogne oko stvari, ona kao sve ok. Ulazi kasnije i bukvalno se dere sto se nismo spakovale (manje od 12h proslo od porodjaja, jedva mrdam). Izivljavanje. Lupanje vratima, promaja, neljubaznost, od servirke (koja vice zasto nisam jela ili bar nisam rekla da necu prije nego sto mi je “postavila”), preko sestara do higijenicarki. Svima im je vruce i guzva i svasta nesto. Nama je sve potaman.

Poseban osvrt na hranu. U toku trudnoce mi se pojavio zdravstveni problem zbog kojeg moram strogo voditi racuna o ishrani (izmedju ostalog). Na onom papiru zakacenom za krevet je pisala dijagnoza tako da je medicinsko osoblje znalo, cak su doktori obracali vise paznje na mene zbog toga. Dorucak parce salame i bijeli hleb (niti smijem salamu niti hleb), sljedece jutro kajmak i bijeli hleb (opet ne smijem), rucak peceni krompir (zabranjeno), da ne nabrajam dalje, ni jedan obrok NISAM SMJELA da okusim. Nije mi jasno kad vec vide dijagnozu da ne postoji neki poseban rezim. Ma cak ni to ali bar da mogu da mi donesu od kuce ono sto smijem da jedem. Naglasili su samo konzervirana hrana i zapakovana (keks i sl) sto opet ne smijem. Voda iz cesme topla, donose mi od kuce flasiranu a sestra mi trazi ako mogu da joj dam jednu jer je strasno zedna. Molim ih da me puste da onaj aparat u hol da uzmem vodu, ne daju.

Drugo mi je dijete pa sam se koliko toliko snasla sa dojenjem, 3 cimerke prvorotke, molile su da im neko pomogne oko dojenja, jedina pomoc je bila “drzite ih na siisu da stimulisete dojenje”. Ama uzas. Apsolutno nikakve razlike prije 3 godine i sad, sestre nisu iste ali im je ponasanje identicno. Sreca pa izadjoh posle dva dana, skrenula bih (ili presvisla od gladi) da sam ostala jos jedan dan.

ja sam se porodila prije tri mjeseca moje iskustvo u novom porodilistuje super na porodjaju mi je bio dr Miketic inace mi je vodio trudnocu babica Danijela koja je savrsena sala cista uredna sve kako treba, sto se tice sestara iz boxa meni je svaka bila super a posebno Milica koja ti ljubazno  objasni sve oko dojenja sto se hrane tice uzasna je al eto sreca pa nisam  ostala puno eto svako ima razlicita iskustva ja sam stvarno super prosla

22/08/2014
8:42 am
lucidna
Novajlij(k)a
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 12
Member Since:
16/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1205sp_Permalink sp_Print

E ne znam… ili ja imam prevelika ocekivanja ili sam im iz nekog razloga antipaticna ali oba puta mi je na akuserstvu bio horor film.

22/08/2014
2:04 pm
Sneza J
Forumaš(ica)
Members
Forum Posts: 47
Member Since:
03/07/2014
sp_UserOfflineSmall Offline
1206sp_Permalink sp_Print

lucidna said
E ne znam… ili ja imam prevelika ocekivanja ili sam im iz nekog razloga antipaticna ali oba puta mi je na akuserstvu bio horor film.

neznam eto sve zavisi neko prodje super i nosi sa sobom lijepe utiske a neko ruzne 

03/09/2014
1:13 pm
sonia007
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 184
Member Since:
23/02/2013
sp_UserOfflineSmall Offline
1207sp_Permalink sp_Print

Evo da se i ja javim poslije drugog iskustva u GAK-u. Porodila sam se prije pet dana, prirodno ( negdje sam pisala da mi se smijesila indukcija, ali na svu srecu noc prije su mi krenule kontrakcije i dok je vizita dosla oko pola 9 da ukljuce indukciju i obave pregled ja sam vec bila 8 prstiju otvorena ili kako oni kazu kompletirana). Novo porodiliste je za 10/ku, stvarno, ali stvarno jedno divno iskustvo, babice i dr ljubazni, toaleti novi ,cisti, sto, sve besprekorno, tako da nemam nikakve zamjerke. Akuserstvo tu i tamo, neko slicno iskustvo kao i prije 2 godine. Isti oni toaleti, kreveti, sobe u kojima se vrata na terasu ne mogu otvoriti i sl. Sto se tice osoblja, ja na srecu nijesam imala neke vece potrebe da im se obracam za pomoc,ali moj utisak je da je sve od osobe do osobe. Nekim od mojih cimerki su prilikom prvog stavljanja bebe na dojku pomogli i namjestili bebu u ispravan polozaj i to samoinicijativno, nekima nijesu ili su dosta strogo objasnjavale kako bebu treba staviti i koliko treba otprilike da sisa, znaci sve kako ko i kako kome ako me razumijete. Ovog puta sam strasno bila razocarana u doktore, znaci oni medjusobno komuniciraju kao da su na razlicitim kontinentima. Tipa primi te jedan doktor pregleda ispise sve one dosadne podatke i konkretno meni problem vezano za pozitivan nalaz brisa na bakterije i ne prenese to drugoj smjeni niti bilo kome.Na kraju se ispostavi da je prilikom porodjaja trebala da mi bude ukljucena terapija da bi se bebica zastitila, i ja sam ispala kriva jer to nijesam pomenula dr koja mi je bila na porodjaju ( da se razumijemo niko mi nije naglasio da to moze da bude toliko opasno, a ja nisam po struci zdravstveni radnik i ne znam te njihove procedure) iako je 10 minuta prije vizite i pregleda koji je dr obavila bio jos jedan doktor koji je uzeo sve podatke ukljucujuci i moj nalaz brisa i koji je te podatke, bar sam ja tako mislila uzeo da bi ih njima predocio. Mislim katastrofa strasno su me razocarali. Bebac je poslije primao antibiotike preventivno, radili su mu nalaze i zasad je sve ok, mada ja jos brinem. I naravno i dojenje se bilo poremetilo dok sam bila tamo, nisu mi je redovno donosili, a kad su je donosili bila je tako pospana da nije bilo sanse da je razbudim , pa je dobila cuvenu oznaku TT ( ko ne zna to znaci gubitak na tezini i to 300 gr sto je skoro 10%) i jos sam dobila kritike doktorke da se ne trudim oko dojenja jer beba gubi na tezini, pa zbog toga i spava. Ma svasta nesto, ali cim smo se dokopali kuce sad dojimo bez problema zasad, kuc, kuc,… Stvarno se nadam da ce se neke stvari na akuserstvu bar donekle promijeniti nabolje, konacno.

03/09/2014
10:09 pm
Kristina M
Guest
Guests

Promijenice se kad oni shvate da rade pogresno puno toga i da nijesu tamo zbog sebe nego zbog pacijenata, a to kad će ne mogu ni da sanjam.

Nego što je najvažnije: Sa srećom i sve naljepše tebi i tvoj bebici, i poseban poljubac zbog dojenja!

21/10/2014
7:15 pm
lanka
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 4
Member Since:
20/02/2013
sp_UserOfflineSmall Offline
1209sp_Permalink sp_Print

Prije porodjaja dolazila sam da čitam vase komentare pa sam obećala da cu i ja podijeliti sa vama moje iskustvo iz novog porodilišta.

Prvi put sam se porodila prije skoro 4 godine i uprkos laganom prirodnom porodjaju jos uvijek imam noćne more u vezi sa boravkom u porodilištu.

Drugi porodjaj takodje prirodan i lagan je prije 20 dana uveliko zapoceo vec na hodniku porodilišta pa sam ostala uskraćena za iskustvo pripreme pred porodjaj jer sam se porodila u onome u cemu sam dosla bez mjerenja težine, pritiska, klistira i stavljanja na CTG.

Prvi utisci sjajni, porodjajne sale nove sredjene bez dijeljenja sa ostalim porodiljama iako sam ja zapravo pred sam porodjaj boravila tamo svega 5 min, pa mi i nije bilo toliko vazno. Pravo oduševljenje je doslo kada su mi moju djevojcicu koja je rodjena 15tak dana prije termina onako bijelu prekrivenu verniksom stavili na stomak prije presijecanja pupcane vrpce.

Zatim su je uzeli, pregledali i umotali i stavili je u krevetic pored mene narednih sat vremena.

Mene su poslije nekog vremena odvezli na hodnik da se ispričam sa mužem i kada sam mislila da je to to i da me vode u sobu oni su me vratili u porodjajnu salu i nakon sto je sestra iz boksa pregledala bebu, babica me pitala donjim li je i stavila mi je na grudi.
Ne mogu da vam opišem te suze radosnice i taj osjećaj posebno nakon traume koju sam imala sa prvim djetetom a koje nisam smjela ni da vidim puna 3 dana bez ikakvog valjanog i razumnog razloga iz pukog straha i neznanja, ali necu sad o tome…
Moja je djevojcica odmah po stavljanju na dojku pocela snazno da vuce i u tom momentu sam pomislila kako priroda sama sve udesi samo mi ljudi ponekad sve iskomplikujemo.

Moram da priznam da sam šokirana ljubaznošću onog istog osoblja koje se prije samo nepune 4 godine tako uzasno ophodilo prema meni.

Hrana je naravno ostala ista sto i nije toliko strasno za porodilje koje tamo borave 2-3 dana ali je strasno da se ta ista hrana nudi trudnicama na patologiji trudnoće od kojih su neke tu i zbog gestacijskog dijabetesa.

Nove porodjane sale su napravljene na uštrb soba sa akuserstva pa se zbog manjka prostora trudnice smijestaju prvo na patologiju tudnoce i onda se sele na akusersko odeljenje. Desava se zbog manjka kreveta da porodilje citav svoj boravak provedu na patologiji.

Negativna strana je da se na patologiji bebe ne dovode na svaka 3 sata vec ukupno 2 puta dnevno ( sto se naravno niko nije udostojio da objasni vec sam saznala po prelasku na akusersko odeljenje). Ja sam srecom smjestena na patologiju u 1:30h, bebu sam dobila na podoj ujutru oko 9:30 h, a oko 14h sjutradan sam prešla na akusersko nakon cega su mi bebu redovno dovodili na podoj.

Postignuti su i znacajni pomaci po pitanju dojenja ali nazalost ima jos puno prostora za poboljšanja.

Za pocetak savjetnica za dojenje sestra Milica Dukic ima obavezu da obidje svaku porodilju i ohrabri je i podstakne da doji svoju bebu.

Veliki pomak je takodje i da se bebe puno rijedje i manje dohranjuju i cesce dolaze gladne na podoj.

Moja beba je kao i vecina pocela da gubi na težini i kako smo ostali u porodilištu nakon 3. dana ( shvatila sam nakon prvog porodjaja da ili izadjete u redovnom terminu 3. dan ili vas nakon toga izmaltretiraju neonatolozi) pocele su komplikacije.

Meni je mlijeko doslo tek treceg dana popodne , prije toga sam bebu redovno stavljala na dojku i ona je snazno vukla ali ja sam u dojkama imala samo po kap kolostruma i nista vise. Znam da cete reci da je bebi u prvim danima i kap kolostruma dovoljna ali ja znam da je drugog dana moja beba bila gladna i ja sam ih molila da je dohrane, cak sam je i tu vece ja odnijela u boks nakon pola sata na jednoj i drugoj dojci i trazila da je nahrane. Sjutradan ujutru im je bila sumnjiva pa su joj provjerili šećer u krvi i ona je bila u hipoglikemiji. Nakon sto su joj ponudili bocu ona je sve pojela za 5 min, i ponovljeni nalaz je bio u redu.

Meni je tog dana doslo mlijeko pa sam molila da je ne dogradnju i poslušali su me. Tog dana sam pričala sa neonatologom i uspjela da vidim bebin karton i vidjela da gubi na težini ali u okviru onih dozvoljenih 10%.

Četvrtog dana ujutru nema moje bebe na podoj nakon vizite i ja odmah kod neonatologa, a ona meni kaze ” Znate vasa beba gubi na tezini i necemo vam je dovoditi na podoj vec cemo je mi dohranjivati”. Šok, nevjerica i bijes. Istrčala sam iz kancelarije neonatologa i posla u wc da se pošteno isplacem. Nakon toga sam se umila pogledala u ogledalo i rekla sebi, ovo je tvoje drugo dijete i stisni petlju da odlucis onako kako ti misliš da je nabolje. Nakon toga sam se vratila u ordinaciju i rekla doktorki da pripremi otpusnu listu i da cu se potpisati da izlazimo na svoju ruku. Nisam mogla da podnesem da se ja borim sa grudima i da mi je nakon nalivanja tečnošću prethodna 2 dana mlijeko naviralo u kolicinama da sam mogla 3 bebe da hranim a da oni moju dohranjuju. Imam i ja kuci kutiju aptamila pa joj mogu dati i to bolje i cesce nego oni ali necu.

Sto da vam kazem to je moja druga beba i za razliku od prve nije lijena i vrlo je aktivna i lijepo sisa jos od prvog puta kad sam je stavila na dojku.

Doktorica mi je svasta rekla! Savjetnica za dojenje koja je sve to cula mi je na hodniku sapnula: ” Nemojte da brinete vasa beba nije nista strasno izgubila, dobro ste ucinili i ja bih isto tako postupila” Hvala joj do neba na tome jer mi je u tom momentu kada sam bila sama sa svojom odlukom svaka rijec podrske puno značila.
Moja bebica je vec 10tog dana nadoknadila porodjajnu tezinu a do 20tog je dobila gotovo 1kg od izlaska iz porodilišta.

Mnogo je lakse slušati svoj instikt sa drugim djetetom sa prvim sam na zalost bila previse uplašena i u grču i na zalost nisam imala petlju da učinim isto.

22/10/2014
12:59 pm
Kristina M
Guest
Guests
1210sp_Permalink sp_Print

E dan(e) si mi uljepsala, samo da znas!

22/10/2014
10:01 pm
lanka
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 4
Member Since:
20/02/2013
sp_UserOfflineSmall Offline
1211sp_Permalink sp_Print

Hvala Kristina!

Laknulo mi je nakon prvog dana provedenog kuci kad sam vidjela da bebica fino jede i da su joj sve pelene mokre i kaka zlatno žute boje, ali nije mi bilo svejedno jer su me mučila pitanja sto ako dobije zuticu ( bila je blago žuta prije izlaska) i sto ako ne budem mogla da je probudim ( bila je uzasnonpospana nakon sto se najela poslije hipoglikemije) sto ako budemo morali nazad na neonatologiju odn.u tom slucaju vjerovatno ja ne bih mogla da se vratim sa njom…

03/08/2015
7:46 pm
srecica
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 115
Member Since:
09/09/2013
sp_UserOfflineSmall Offline

Evo i ja da se javnem. prodila sam se po drugi put prije 10-ak dana. Sto se porodilišta tiče, imam samo riječi pohvale, ovga puta nisam imala dr koji me vodi, osim Dr Stevovic iz DZ u Bloku V, koju ne bih mijenjala nikada. Babica mi je bila Ranka, Rajka tako nekako, jako ljubazna, pribrana… Porodila me ona i Dr Grbovic, koja mi je privatno vodila prethodnu trudnoću. Brzo sam se porodila, samo traje procedura prijema, pregleda, prijave i smjestaja, tako da sam od pola 9 ujutro bila u sali, porodila sam se u 12.25h. Klima nije radila, blago rečeno sam se topila tamo. Mislim da je popravljena poslije 3/4 dana tek, jer svo vrijeme dok sam ja bila u KBC nije radila toplotna pumpa. Na 100 stepeni se poradjat…. Neka su zdravo. Smetalo mi je jedino sto su ulazili radnici da popravljaju neki dovod kiseonika u zidu, dok sam se pripremala za porodjaj u prvoj sobi, tj. cupkala ispred toaleta xixixiixixii…

Akušerstvo, blago rečeno užas, čak gore nego prošle gdine. Prvu noć sam bila u zabludi da mi krevet ima novi dušek hahahahha. Kad se to zadiglo za vizitu, bolje da se zadizalo nije. Toaleti i kupaonice i dalje prezapušteni, bez obzira što su ih čistili svako malo…. Mada dok sam ja bila tamo dolazili su neki ljudi da gledaju to, mislim da se planira neko renoviranje.

04/08/2016
8:01 pm
sonia007
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 184
Member Since:
23/02/2013
sp_UserOfflineSmall Offline
1213sp_Permalink sp_Print

Odavno se nije pisalo na ovu temu. Dosao red i da se nesto lijepo napise, konacno. Kod mene treca sreca, i konacno puno bolji uslovi na akuserstvu, wc-i konacno renovirani, nove solje, vrata mogu da se zakljucaju i sto je najvaznije stalno se ciste i odrzavaju, tus kabine isto. Famozni sundjeri na krevetima konacno otisli u istoriju ( makar u mojoj sobi ). I najvece iznenadjenje od svih poboljsana hrana, konacno postoje i dvije uzine pored tri glavna obroka ( sutlijas, puding, proja, patispanj, ili neka vocka). Osoblje mnogo ljubaznije nego prva dva puta, mada i dalje znaju malo da se namrgode kad trazite da se promijeni donji carsaf. Vise paznje se poklanja dojenju, vise puta u toku dana se obilaze porodilje i nudi se pomoc oko podoja. Novina je i sto su bebice duze sa mamama, od od 16h do 18 h, kao i od 21h do 00h,  a ostatak kao i ranije na tri sata. Sve u svemu ja licno jako zadovoljna. Veca paznja se posvecuje i samim porodiljama i zdravlju, temperatura se ovog puta stvarno mjerila ( a ne kao ranije se pomole na vrata i pitaju ima li ko temperaturu), ko ima problem sa pritiskom isto se mjerio na svaka tri sata. Krvna slika se kontrolisala i vise puta prije otpusta i vise se vodilo racuna o terapijama porodilja. Bebe cije su mame (moj slucaj) imale bakterije u vaginalnom brisu su bile u izolaciji( a samo prije nepune dvije godine imala sam istu situaciju i beba je normalno boravila u boksu sa ostalim bebama)… znaci konacno se povelo malo racuna. Sve u svemu zadovoljna sam

05/08/2016
9:54 am
Kristina M
Guest
Guests
1214sp_Permalink sp_Print

Odlično! Baš lijepo što si imala takvo iskustvo! Ohrabruje

13/08/2016
11:36 pm
snowhite
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 88
Member Since:
10/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1215sp_Permalink sp_Print

Sonia, u pravu si za sve osim za dojenje. Ne posvecuje se dovoljno paznje tome, u stvari nema dobro obucenih zena za tu materiju. Svaka razlicitu pricu prica, cak i obicne sestre nesto kao savjetuju a nemaju blage veze. Moja cimerka je dobila ragade jer pametnice nisu skontale da bebu nije stavila dobro na dojku. Uh uh….imala bih svasta nesto da kazem o tome ali cu se ovdje zaustaviti.

 

Kristina, postoji li kakva sansa da se odstampaju neki pamfleti ili knjizice koje ce se dijeliti porodiljama u porodilistu a ticu se dojenja? Sve nedoumice oko dojenja bi se tu nasle…od toga kako postaviti pravilno bebu na dojku…kako izbjeci mastitis…koji su znaci da je beba gladna…da li je zelena stolica uvijek stolica gladi ili ne….zutica i dojenje itd itd

15/08/2016
8:49 am
Kristina M
Guest
Guests
1216sp_Permalink sp_Print

Sve smo im spremili i dali, ali oni to ne dijele, na zalost, posto smo mi u njihovim glavama neprijatelj br 1:(

08/09/2016
7:12 pm
Tamara B1
Novajlij(k)a
Members
Forum Posts: 3
Member Since:
07/07/2016
sp_UserOfflineSmall Offline
1217sp_Permalink sp_Print

Cao svima! Evo ja se raspitujem i citam komentare od prije tri godine… Da malo refrešujemo ovu temu- porodilište u KBC PG… Ja očekujem bebca za tri mjeseca (u decembru), jeste da je rano za razmišljanje o porodjaju, ali volim da se informišem na vrijeme. Ima li neko ko je bio skorije u porodjajnoj sali? Je li išta bolja situacija? Jer evo bruje mediji na sve strane o stanju porodilišta i osoblju koje radi tamo, stalno se pokrecu kampanje o podršci dojenju i ostalim temama koje interesuju buduće mame… Da li je istina da kljukaju bebe vještačkim mlijekom? Donose li sestre redovno djecu na podoj i ima li ikakve šanse da djeca budu pored majki kao što je to uredjeno u Nikšiću? (Da ne propuste sestre koju seriju, nebismo da ih uznemiravamo i prekidamo) 😉 … Pišite mi o svojim iskustvima! 

TaCkica

11/09/2016
1:00 am
wesna
Forumaš(ica)
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 52
Member Since:
23/12/2011
sp_UserOfflineSmall Offline
1218sp_Permalink sp_Print

Evo i mog iskustva od prije dvadesetak dana.Porođaj,četvrti po redu,uz epidural…Porodilište je sjajno,vidjeh čak i loptu za pilates..ljubazno sam ponuđena da je koristim :-)..Soba za pripremu,dva kupatila,čista,opremljena..Sestre ljubazne..Porođajne sobe za svaku porodilju pojedinačno…babica je svo vrijeme tu..Meni je bila Hajra,vesela,pozitivna..35 godina radnog staža ima žena..Porođaj uz epidural,sve je lijepo prošlo..Dva sata posle porođaja ostaje se tu na posmatranju…beba isto…Tražila sam da mi je stave na grudi i tako smo se nas dvije družile dok nije došlo vrijeme da ja idem na akušerstvo ,a ona u box…Znači porodilište,oprema,prostorije,osoblje-od čistačice do doktora-nemam ni jednu riječ zamjerke..sve je za pohvalu…

Akušersko odjeljenje je već druga priča..renovirana su kupatila i to je to..I dalje tople vode nema uvjek…i dalje nema čaršava i posteljine dovoljno,jastuci i dušeci su blagi užas..a vidjela sam da su npr u nekim sobama novi,zašto nisu u svima ne znam ..Vizita i standardno čišćenje i sklanjanje stvari..valjda da se stekne neki utisak urednosti  ili ne znam čega..Ono što mi nije jasno je zašto u viziti sa onom gomilom ljekara i osoblja ne ide i pedijatar,da informiše majku o bebi…Nešto češće donose bebe i duže ih ostavljaju,ja za tri dana nisam uspjela da pohvatam raspored..Sestre pitaju treba li pomoć oko dojenja,a opet i to zavisi od smjene do smjene,neke su ok,neke nisu previše zainteresovane..Prilikom izlaska majke savjetuju da isključivo doje,konkretno je nama bila sestra Marijana i dr Šofranac koje su baš strpljivo objašnjavale i pričale koji su to najčešći problemi koji se javljaju prilikom dojenja,kako ih riješiti itd itd..

Sve u svemu moji utisci su pozitivni..vidi se napredak značajniji…Mnogo je bolje nego prije 3 god.

Ali,opet ponavljam-dušeci,jastuci,posteljina…nije mi jasno da se ne može to obezbijediti u dovoljnim količinama..Nigdje nijednog flajera o dojenju…laktarijum koji nije u funkciji…Konkretno što se tiče dojenja,mislim da bi morali da se još malo edukuju,da ne bi majkama dijelili oprečne savjete…moja cimerka je od smjene do smjene drugačije savjetovana..

21/09/2016
10:44 pm
Avatar
podgoricanka p
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 114
Member Since:
13/01/2012
sp_UserOfflineSmall Offline
1219sp_Permalink sp_Print

Ne znam dal sam na pravoj stranici sto se tice i patologije trudnoce,al imam potrebu da iskazem svoje nezadovoljstvo. Vec tri dana sam na pomenutom odjeljenju, i od pola 7 izjutra do ko zna kad u noci pokusavam da uhvati toplu vodu i ne uspijevam. Katastrofa! Nema je! 

Cak sam i.kotlarnicu zvala i.kazu da oni griju vodu od 6 do 20h i da se ista ne uspije ohladiti ni do 23h. Obavijestila sam sestre,pa dako bude buducim pacijentkinjama koristilo ista. Meni nije. Porodjena se hladnom vodom kupam sto je uzas. 

Toliko o odjeljenju. Sestre su izuzetno ljubazne i svaka im cast. Za mene su bile u svakom trenutku dostupne i jako ljubazne.

Dr Colakovic profesionalac,zmaj zena i takvu mi energiju daje uprkos losem iskustvu.

24/02/2017
4:00 pm
jelena30
Novajlij(k)a
Members
Forum Posts: 2
Member Since:
26/01/2016
sp_UserOfflineSmall Offline
1220sp_Permalink sp_Print

Zdravo, evo i mog iskustva iz podgorickog porodilista. 
Porodila sam se prije pola godine, prvi porodjaj je u pitanju. Tako da ne znam kakvo je stanje bilo ranije. 
Porodjajna sala odlicna! Prostrane, okrecene u vesele boje, kome treba ima i lopta za pilates. Soba za pripremu porodilja odlicna takodje, uredna, dva kupatila. 

Moja babica se zvala Senada, i samo imam rijeci hvale za nju. strasno ljubazna zena, njezna, prijatna. Opusti i najnervozniju porodilju. 🙂

Posle porodjaja porodilja ostaje dva sata u sali sa bebom, nakod toga ide na odjeljenje. 

Sto se tice akuserskog odjeljenja, sasvim zadovoljavajuce. Dva kupatila, rekla bih da su skoro renovirana, duseci i jastuci nisu najnoviji ali nisu ni losi. Moze se izdrzati. 🙂

Hrana je dobra. Za dorucak smo dobijali nekad kajmak, sir, maslac, dzem, pitu sa sirom. Rucak obicno neko kuvano jelo. Uzina puding, sutlijas, pita… Vecera opet kuvano, pita ili slicno. Sasvim dobro. 

Moja zamjerka je jedino na osoblje. Bilo je dosta ljubaznih sestara, ali vecinom su bile neljubazne i neraspolozene. Meni, kao prvorotki, bilo je bitno da postoji neko ko ce mi pomoci oko dojenja, ali nisu bile previse raspolozene za pomoc. Cast izuzecima!

Sve u svemu, moje iskustvo je pozitivno! Vjerovatno je napravljen veliki pomak u odnosu na ranije. Nadam se da ce biti jos bolje!

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
24 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
2 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…