A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_Related Related Topics sp_TopicIcon
Porođaj kod kuće
23/05/2012
2:08 pm
Ana P
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 543
Member Since:
16/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Kada bi u CG postojalo ova mogućnost i dovoljno babica koje bi u dogovoru sa roditeljima asistirale pri porođaju kod kuće, da li bi se odlučile za ovu varijantu?

Odmah da odgovorim na svoje pitanje: ja bih!

Evo jedan zanimljiv tekstić na koji danas naletoh koji razmatra slučaj Ivane Pojatine iz Hrvatske koja je svoj slučaj doterala do Suda za ljudska prava u Strazburu

 

http://civilka.wordpress.com/2…..radinosti/

23/05/2012
3:41 pm
marijank
Guest
Guests

 rodjenja bebe je najljepsi cin koji covjek moze da dozivi,a postati roditelj je nesti najuzvisenije,pa kada bi porodjaj prenijeli ,sto se kaze u ovom clanku na kucnu radinost,ko bi onda uzimao pare?!

svjesni smo cinjenica da bolnice i dr drze monopol nad tim,pa kada izracunamo broj beba x 100,200 ili 300e = kuca na 3 sprata,dzipovi,ljetovanja u dubaiju,…..

da moze kuci,vrlo rado,barem bih se osjecala ko ljudsko bice.

smatram da je ova zena iz clanka vrlo hrabra i nadam se da ce uspjeti u svojoj namjeri

23/05/2012
10:15 pm
Tamara 2
Guest
Guests

Njoj svaka cast,ali mene licno bi bilo strah,jer bih razmisljala o milion sitnica i nalazila problem tamo dje ga nema,te bih se drzala bolnice…mada bilo bi dobro da postoji ta mogucnost pa ko voli nek izvoli…ali sto rece marijank bilo bi kuce,avioni,kamioni…

23/05/2012
11:37 pm
nevena.lana
Guest
Guests

NIKAD SE NE BIH ODLUČILA NA TAKVO NEŠTO!!!

24/05/2012
12:29 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

strina mm-a je rodila 8-oro djece kod kuce, i svaki put nakon poroda otisla na pregled u bolnicu, nikad konca, nikad problema -giniprala,mamvita, prenatala, ekspertskih uzv i sl…i svaki put je dr konstatovao da je sve u redu, djeca ziva i zdrava, dojena…kad slusa ona nase price sa pregleda itd kaze da se osjeca kao da nije ni jedno rodila, jer nikakave slicnosti nemaju njene trudnoce i prodjaji sa ovim sto mi prozivljavamo…u njenu korist , naravno .

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

24/05/2012
9:22 am
macence
Guest
Guests

Sve je to fino i krasno, ali ja ipak ne bih. Meni su se desile komplikacije, pa nesto ne bih voljela da mi se to desilo kod kuce…

Sa druge strane, mislim da bi to bilo super da imamo i tu opciju, pa ko voli nek’ izvoli. Nego…. daleko je sunce….

24/05/2012
9:48 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

ma znam, naravno , ako nista drugo mi smo danas svjesniji sta sve moze krenuti po zlu…nekad za zene je to sve bilo nepoznanica, znale su da su trudne i da ce roditi, sve drugo je bilo nepoznato- ali i ti dolazimo do psihickog momenta tj. koliko je psiha u svemu tome jako bitne uloge jer su bile rasterecene, a mi mozda svojim strahovima izazovemo neke stvari…

ja bih se usudila, pod uslovom kako zene na zapadu radjaju kod kuce- uz prisustvo strucne osobe koja je osposobljena pruziti pomoc svake vrste u slucaju potrebe. Osim toga, radi se selekcija koje zene mogu da to obave kod kuce a koje ne, tj dobije saglasnost od dr da moze nakon velike prenatalne brige i kontrola, nije bas da samo zena o tome odlucuje…postoje rizicne grupe koje nema sanse da ce dobiti saglasnost bez na svoju ruku i u tom slucaju snositi sve ev. posljedice..

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

24/05/2012
10:10 am
macence
Guest
Guests

Ih, ako gledamo po strinama i babama, one su samo tako i radjale. Meni je pokojna baba pricala da je svo 5 (jedno je umrlo na porodjaju) rodila kuci, samo joj je svekrva pomogla i da joj je pravi podvig bio sto je mog strica rodila u planini jer je tako zapalo (samo je on rodjen ljeti). Kaze da joj je tad bilo frka…. Ne razumijem kako joj kuci u selu nije bilo frka jer je udaljenost od ljekara i civilizacije (koja crna civilizacija 50-tih proslog vijeka) kad je i selo 20 km od grada…

Ma, onda je cijeli zivot bio lutrija, radili su ono sto je od boga dato i nadali se najboljem. Ipak je, sto i ti mamika kazes, svijest i informacija danas ucinila svoje…

24/05/2012
12:33 pm
Tajchi
Guest
Guests

Odavno sam pratila i gledala kako se zene poradjaju kod kuce. U USA npr. kao i u Holandiji gdje je to dosta zastupljeno. Babice znaju da masiraju grlic, kako bi se zena sto bolje otvorila, da joj masiraju i ledja, mole da hoda, namjestaju u za nju najbolji polozaj, moze i u vodi, na krevetu, ma kako hoce. Ako postoji ikakva prepreka, procjena da i 1% moze poci kako ne treba, salju u bolnicu.

Prelijepo je to za mladje zene, za one koje nemaju rizicnu trudnocu, produzeno krvarenje kao ja, slabu koagulaciju i sl. Divno iskustvo, bez stresa, nepoznatih ljudi, bez vike osoblja, slusanja drugih porodjaja… Meni je mm bio kraj mene, pa opet, jedva smo se izvukle.

24/05/2012
2:20 pm
dzuli
Guest
Guests

Na nasem podrucju i u nasim uslovima (mislim na CG i region) ne bih rizikovala da se poradjam kod kuce. Sta je sa komplikacijama i opasnostima po majcin i bebin zivot?

24/05/2012
3:31 pm
Ana P
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 543
Member Since:
16/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Kod ovakvog izbora postoje, kao i kod bolnickog porodjaja, mnoge prednosti i mane. Ipak, nasla sam mu manje mana nego kod bolnickog Laugh

Pre svega ZA porodjaj kod kuce tu su: udobnost doma, prisustvo poznatih osoba, mogucnost setanja, zauzimanja polozaja koji majci odgovara, cak i koriscenje bazena sa vodom. Posle porodjaja ste kod kuce, sa ljudima koje zelite u takvom trenutku oko sebe.

Naravno, obavezno je prisustvo osobe koja pomaze priporodjaju i koja moze pozvati pomoc ili preporuciti odlazak u bolnici ako posumnja da nesto ne ide kako treba.

Dalje, za porodjaj kod kuce zeleno svetlo dobijaju samo normalne trudnoce, bez komplikacija.

Jedino sto je minus, po mom misljenju, je udaljenost bolnice, ali, u slucaju zdrave trudnoce ja licno ne bih mnogo brinula oko toga.

24/05/2012
3:44 pm
Kristina M
Guest
Guests

I ja bih, naravno kada je sa trudnocom sve ok. ja sam i htjela ali …

24/05/2012
3:50 pm
Ana P
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 543
Member Since:
16/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Kristina said
I ja bih, naravno kada je sa trudnocom sve ok. ja sam i htjela ali …

Kiss

25/05/2012
10:17 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Prica o Agnes gereb, i porodima kod kuce 

http://www.youtube.com/watch?v…..ture=share

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

26/05/2012
9:23 pm
Tamara 2
Guest
Guests

Nikad se ne zna sta moze da se desi,ipak porodjaj nije mala stvar i u pitanju su 2 zivota,pa sve da je treudnoca ko iz knjige

26/05/2012
10:04 pm
alba
Guest
Guests

Ni ja ne bih, iz istih razloga koji navedose sve ove “negativke” prije mene. Da zivim u Holandiji mozda, ali ovdje…

Zamisli, porodjaj nocu, nesto krene naopako, ti na 10om spratu, nestane struje… Zamisli, nocni porod, babica krene i pokvari joj se auto… Zamisli, angazuju neku od onih babica sto misle da pijenje maslinovog ulja tokom trudnoce cini da beba bude masna…

Neka, hvala…

27/05/2012
8:39 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

svi se slazemo da ovdje to nije izvodljivo, a i strine svakako nisu zivjele na 10- om spartu , niti su babice vozile auta Laugh, a ako cemo iskreno zene tada nisu ni imale mogucnost da biraju pa je bilo tako kako je…ili su imale srece ili nisu…ova iz moje price je imala puno srece! 

vazno je da postoji izbor, pa ko zeli…kod nas ne mozes da biras ni polozaj pri porodjaju a kamoli sta drugo (kada itd…) daleko smo mi od svega toga…predaleko.

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

27/05/2012
11:05 am
Kristina M
Guest
Guests

Da se smije i da nije zabranjeno, mada i da se ne mora opet u KC nakon porodjaja kuci, definitivno bih to kuci odradila. Vec sam sve u glavi bila smislila, da nagovorim doktoricu i jetrvu koja je babica, i da to doma oposlimo:) 

Naravno pod uslovom da je sa trudnocom sve ok. Mada je to kod nas sa babicama stvarno problem. MOzda grijesim, ali mi se cini da osim sto nijesu organizovane ni na koji nacin, nema ih previse, i neke od njih imaju “momenata”, sto kaze Alba da se zapitas jesu li isle u medicinsku skolu ili dje drugo..

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
8 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…