A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

No permission to create posts
sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
ostala porodilista u CG
02/03/2012
10:18 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Porodiliste KBC-a zasluzuje posebnu temu zbog broja zena koje se tu poradjaju, dalje to je najveca zdravstvena ustanova CG itd…ali ovdje mozemo podijeliti iskustva iz drugih, manjih porodilista.

Evo moje vidjenje porodilista u BP. Dva puta sam se tu porodila, trudnoce i porodi uredni, nije bilo potrebe za intervencijama bilo koje vrste.

Porodliste je u babyfriendly programu, i ne znam sta sve to treba da obuhvata, ali znam sigurno da su bebe odmah nakon porodjaja sa majkama u sobi, da ih ne nadohranjuju (jer su bebe pored vas) osim bebe sa cr. Da li bebe sa cr nose majkama na podoj i koliko puta, to ne znam…

Od prije 3,4 godine svaka soba ima kupatilo, kad sam ja bila bilo je uredno, nije idealno ali  podnosljivo. Ako nista drugo, prostorija gdje stoje ti neki nazovi carsavi ,je otvorena i nisu nam branile da same uzmemo i posluzimo se , tj da bar imamo cistu prostirku ispod.  Spavacice sam isto nosila svoje, ali sam vidjela i da daju zenama koje nisu imale da promijene…

Hrana- uzimala sam samo dorucak, jaje, virsle, dzem, hljeb, caj, mlijeko…rucak i veceru su mi donosili jer nije zabranjeno i sestre stvarno u svako doba dana ce da prihvate doneseno i donesu porodilji u sobu. 

Ne znam sta bih jos dodala…sestre, profesionalne, moj je utisak. Dovoljno na usluzi kad ti trebaju, i dovoljno na distanci…zanimljivo da sam oba puta naisla na drskost samo od jedne te iste sestre,   ne vjerujem da je slucajno, vjerovatno je takva osoba…

Posjete u dozvoljeno vrijeme u nekoj prostoriji za to predvidjenoj, iznesu bebu na trenutak da porodica vidi, a mimo predvidjenog termina za posjete  ne moze se uci u tu prosttoriju, ali moze porodilja na kratko izaci na hodnik da se vidi sa tom osobom koja je trazi. To nigjde ne pise da mozze, ali ja bih se uvijek javila sestrama i pitala da li mogu na trenutak izaci i nikad mi nisu pravili problem. 

Sama pordjajna sala/soba je mala, mislim 2,3 kreveta, odvojene zidom, tako da pored mozes da cujes ali ne vidis ako je jos neki porodjaj u toku. Nisu mi branili da pijem vodu, ali nisam se ni ja nalivala nego par gutljaja bih popila da sebi olaksam, ali moji porodi na stolu su kratki, ne znam kako je kod dugih poroda…

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

02/03/2012
11:46 am
Kristina M
Guest
Guests

Mozda sam luda ali ovo izgleda kao SF za nas

02/03/2012
12:22 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

pa ne znam Kristina, ne mogu reci da je u BP fantazija, ali zaista sam iznenadjena nekim stvarima u kbc.  I sama sam naisla na drskost kad sam radila ac, i kad sam ovdje to ispricala dr i ptala zasto je to tako, rekla mi je da je ovo ipak manja sredina, manje pacijenata, u neku ruku svi se poznajemo bar preko nekoga itd…malo je sve pitomije, a to je jako vazno bar na odjelima akuserstva i pedijatrije…

osim toga, ja sam napisala neke tehnikalije, a kako je od slucaja do slucaja to ne mogu znati, znam kako je meni bilo, sasvim korektno i fer,tu nemam zamjerke.  sjecam se da sam na kraju porodjaja poljubila babice koje su mi pomogle. 

zaboravila sam reci da se ne rade rutinski epiziotomije, ni prvorotkama, i jos da bebe odnose samo na povijanje par puta na dan. moja se  prva beba u toku noci jako ukakila, mekonijum je probio kroz povoj, pa sam zvala ali kako je bilo oko 3 ujutru nisu me culi, a nisam ni ja bas insistirala nego sam sama ponijela bebu u tu prostoriju gdje su posteljine i gdje presvlace bebe, i sama je presvukla i previla. sjecam se da je sestra ujutru komentarisala :”ko ti je ovako ruzno zamotao?” i ja sam rekla da sam ja , ako se ne ljute, morala sam…rekla mi je sto bi se ljutili, jos i zaboga ako si u stanju. i znam da su neke mame isle sa njima kad presvlace bebe, pogotvo kojima je prvo dijete , pa da malo nauce i da se oslobode, sestre nisu branile…

eto , meni je tako bilo, a nije da nisam cula i drugacije price…

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

02/03/2012
11:17 pm
alba
Guest
Guests

Evo kakvo je moje iskustvo sa barskim porodilistem, gdje sam se poradjala dva puta (2009 i 2011).

Prvo ono sto mi se cini najvaznije- osoblje je izuzetno ljubazno i predusretljivo. Od ljekara, preko babica i njegovateljica, do higijenicarki i kuvarica. Sve sestre su bile izuzetno prijatne i ljubazne. Osim jedne, a ni ona nije bila neljubazna, samo je malo primitivna i nevaspitana, pa je to sto je mene taklo njoj vjerovatno bilo kao dobar dan. No, nasuprot tome, a vec sam negdje pisala o tome, na drugom porodjaju babica i glavna sestra su bile uz mene kao da su mi sestre ili drugarice. Drzale me za ruke, tjesile, hrabrile- zaista su bile sjajne. Na prvom me porodjaju na slican nacin odusevila anesteziolog dr Biljana Popovic, zaista divna zena, takodje me bodrila cijelo vrijeme. Slikala je bebu neposredno po rodjenju i snimila dok su ga povijali. Prvi put me poradjao dr Kljakic, drugi put nacelnica, dr Djokvucic- razliciti pristupi ali oboje prijatni. Meni malo vise prija njegov nastup, ali to je pitanje karaktera.

Higijena je ok, s obzirom na uslove. Ja sam sto se toga tice ‘muanata’, pa mi mozete vjerovati na rijecWink Postoje dva toaleta i dvije tus-kabine koje su prilicno ostecene i nemate gdje okaciti garderobu i peskir niti ostaviti sapun (osim na gredi iznad vrata kabine), ali nijesu prljave. Posteljina je uvijek nova i cista. Stovise, sestre redovno provjeravaju je li se kome isprljala i odmah mijenjaju jer ljekari to zahtijevaju. Sobe su ciste, mada ponegdje vlazi po coskovima, a venecijaneri na prozorima su osteceni. Postoji 6 soba sa po 3 kreveta. Svaka soba ima klima uredjaj.  

Primjenjuje se baby-friendly program, s tim sto vam bebu ne donesu bas odmah. Prvi put sam se porodila kasno popodne, a bebu su mi donijeli sjutradan ujutro. Prije toga su ga donosili samo na podoje. Mozda je to zato sto sam se poradjala s periduralom… Nijesam pitala za razlog. Drugi put sam se porodila rano ujutro, a bebu su mi donijeli popodne, poslije posjete. Ostala je kod mene do izlaska (igrom slucaja tek peti dan), s tim sto su je odnosili na presvlacenje. Nocu su mi ostavljali flasicu da dam bebi ako zelim.

Hrana je dobra i raznovrsna. Stovise, ja je volim Smile Moja jedina zamjerka u tom dijelu je za one dane kada je na meniju riba i tice se kolicine- dobijete jedno parce ribe 3x3cm- e meni je to zalogaj i po! Nije mi se svidjela ni palenta, ali nju ionako ne volim. Prave odlicne integralne kifle. I punjene paprike. I supu. I nekolike vrste paste. (Ufff, podje mi voda na ustaLaugh). Hranu mogu da vam donesu od kuce, kao i bilo sto drugo sto vam treba.

Posjete su dozvoljene u odvojenoj prostoriji. Bebe ne iznose. Ranijih godina su znali da pokazu bebu na ulaznim vratima, ali to vise ne rade. Otac moze da udje da vidi bebu, s tim sto mora da obuce mantil, kapu, masku za lice i navlake za cipele. Ako vam nesto treba mogu vasi da dodju u bilo koje doba da donesu, pa ili vi izadjete na vrata ili vam sestre donesu. 2009 sam se poradjala u vrijeme epidemije gripa i tada nije nikakvi posjeta bilo (pa ni otac nije mgoa da vidi bebu dok nijesmo izasli),  pa su sestre non stop silazile do portirnice da nam donose stvari.

No, da se i ja ogradim, ovako sam ja dozivjela nase porodiliste. S tim sto mogu da potvrdim isto i u ime svoje sestre.

03/03/2012
12:05 am
Kristina M
Guest
Guests

Nemojte vise pisati nista molim vas…. Eto mene kod vas samo jos da izaberem, mada mi se Barsko svidja malo vise zbog epidurala:) Sad mi jos teze pada ova cijela prica iz Klinickog centra.

03/03/2012
9:37 am
Cekalica
Guest
Guests

Je li u barskom porodilistu sigurno da ce porodilja dobiti epidural ako ga trazi? Nema onih “surprise, surprise” momenata (kao u podgorickom) da se anesteziolog ne pojavi?

03/03/2012
9:47 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

epidural je poceo i u bp, znam da je bila prica prije par godina i u pocetku je nesto bilo besplatno, ali dokle se sa tim otislo, koriste li zene i koliko se placa, bas ne znam…nisam se interesovala, a nesto nisam ni cula od neke zene da je koristila tu mogucnost. 

koliko vidim zene su jako zadovoljne i sa  cetinjskim porodilistem, imaju li oni epidural?

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

03/03/2012
9:55 am
Kristina M
Guest
Guests

Nemaju da ja znam, provjericu

03/03/2012
10:22 am
bubica
Guest
Guests

u barskom je siguran epidural,imaju vise anesteziologa ,a ne jednog (suprise,u odnosu na podgoricko)…

ja sam htela u Baru da se poradjamFrown,ali Djina odlucila ranijeLaugh!

A dokumentacija ista,nista drugacije ne treba…

03/03/2012
1:53 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

koliko se u barskom porodilistu placa epidural?

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

03/03/2012
4:56 pm
Tijana
Guest
Guests

E upravo zbog ovoga sam rekla da bi bilo dobro objaviti priče i iz drugih porodilišta!!! neko je nahvalio i Cetinje.

Tipično upiranje prstom! Izvolite, prošetajte tih 50km, pa viđite kako vam kolege rade. Za iste pare (možda i manje).

A ni tamo nije sve bajno, ali je opet mnogo bolje.

03/03/2012
5:27 pm
alba
Guest
Guests

Ne placa se.ali nije sasvim siguran.rade 2 dr. Tako je jedna bila na pdmoru kad sam se ja poradjala a druga nije bila voljna da dolazi po noci, tako da sam na drugom porodjaju ostala bez epiduurala.

04/03/2012
12:00 am
alba
Guest
Guests

Podsjeti me Taychi na drugoj temi da napisem-telefpn mozete nositi sa sobom. Prvi put je dr zvao muza da mu javi. Drugi put sam rekla da cu ja. Prije toga stvarno nijesam telefonirala jer mi nije na pamet padalo, a poslala sam muzu dvije por. Anesteziju za sivenje sam dobila(drugi put, prvi je bio s periduralom). Sve sto me zanimalo pitala sam i dobila odgovor. Za bolove tabletu. Isla kod sestara da pitam, i u sred noci. Jesu gledaale seriju i spavale ali su odmah reagovale.
Jedne mane se prethodno ne sjetih- sala je bez pregrada i u njoj dva stola,mada mi je taj drugi nekako u magli…
Nijesam napisala ni da ne mozete birati koji ce vas dr poradjati vec je to pnaj koji je u smjeni.
Za jelo i pice tpkom porodjaja ne znam jer nijesam trazila…

05/03/2012
2:31 pm
marijank
Guest
Guests

mamika i alba,kod nas je ista situacija.

meni su cak i nudile kafu,jer sam pitala da li se smije piti(sto cu kada sam zavisna od kafeLaugh).

kuvarica je cak znala koje zene su na carski rez rodile i donosila bi im licno caj da ne ustaju,zato sam iznenadjena sa svim onim sto se desava u kc.,ne znam sta reci

ja sam zadnji put bila svega 2 dana u bolnici i odmah prvi dan predvece mi je promijenjena posteljina,iako je na krevetu bila cista kada sam prebacena ujutro iz sale.ja sam se samo izmakla da radnica sve to sredi,cak mi je poslozila i novine,sok i keks na stocicu pored.

05/03/2012
2:59 pm
alba
Guest
Guests

Nije mi jasno zbilja koji je problem podgorickog porodilista… Da li je osoblje zbog velikog broja porodilja frustrirano ili sto drugo, ne znam zaista. Dakle, ovdje se ne javi nijedna zena iz drugih gradova da se zali…. O cemu se radi????

Mada mi se prijateljica zalila da su joj u niksicu vikali tokom porodjaja… ?

A znam da se ranije pricalo da je i u baru bila jedna stara babica koja je znala da udari zenu ako vristi. Obrazlozenje je bilo da tako gubi snagu, sto mi ima logike(ali ne i udaranje!!)

05/03/2012
3:01 pm
alba
Guest
Guests

Mada frustracije nijesu objasnjenje za lose higijenske uslove i hranu… Imaju li nutricionistu u Pg? no bi ovo trebalo na drugoj temi…

05/03/2012
4:17 pm
marijank
Guest
Guests

alba,kada sam ja bila jedna zena,inace prvorotkinja je sve kukala i plakala,tek je bila stigla i smjestili su je u sobi do moje,otvorena svega 2 prsta.toliko je glasno kukala i zvala majku da su zene iz te sobe dolazile kod nas,a babice su pokusavale da je smire .bilo je tu i da joj kazu “ajde,dosta vise,smiri se” povisenim glasom.

mislim da ne mozes ni zamisliti koliko je kukala

05/03/2012
10:29 pm
alba
Guest
Guests

Nijesu ovoj zbog toga vikali, nego zato sto nije napinjala i prestajala sa naponima onda kada su joj govorili. A ona se kune,i vjerujem joj, da se svim snagama trudila da slusa, ali da nije umjela drugacije od onoga sto ej radila

05/03/2012
11:01 pm
vanjamik
Guest
Guests

Stvarno mi je fantasticno to sto od nas ocekuju da se ponasamo kao da plivamo ili vozimo bicikl… kao da je to radnja koju smo toliko puta ponovile i usvojile, dovele do savrsenstva i radimo je po automatizmu…

15/06/2012
11:34 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Jednom sam cula izreku da sve sto se desi jednom ne mora se desiti i drugi put, ali sve sto se desi dva puta sigurno ce se desiti i treci put!

dakle utisak kao i raniji, osoblje super ljekari, sestre, babice – svaka cast! 

da ne ponavlajm ostale stvari , sve je isto kao sto sam ranije opisala , uslovi su daleko od svrsenih, daleko od porodilista kakvo je u najavi na kbc, ali zato dostupnost osoblja brise sve to sto nije idealno. (bubasvabe npr Confused ) 

U sobi sam upoznala zenu iz KL koja mi je rekla da se Kolasinke cesce odlucuju za BP nego za Pg porodiliste bas zbog osoblja, i pristupa porodiljama…ona i jos jedna zena iz nase sobe su prvorotke i na dan kad su primljene draga dr Cvijovic   je dosla u nasu sobu, objasnila im proceduru, sta ih ceka u slucaju prirodnog poroda , sta u slucaju indukcije itd…u jednom momentu su imali na porodjaju zenu koja je pocela poprilicno dramiti, i sestra je dosla i odvela te dvije prvorotke na ctg na drugom odjeljenju iako im nije tad bilo vrijeme za ctg, a to je uradjeno da ne bi slusale tu porodilju, i da se ne prestravljuju…itd…to su neke stvari koje me odusevljavaju, iako bi bilo lijepo imati ljepse prostorije itd…

Zelim da se zahvalim dr Bulatovicu koji je pratio trudnocu i porodio me, kao i babicama Slavi, Ceci ,Violeti.  Bili su mi divni, pazljivi, pratili tok, pricali samnom, nasmijavali, dali i da pijem vodu, namjestim se kako mi odgovara, ustanem , prohodam itd  cak i za vrijeme indukcije. Mislim da ni ja nisam njih iznevjerila, “saradjivala” sam, i pored krupne bebe porod je prosao super,iz par napona, bez i jednog konca .

Smile

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

No permission to create posts
Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
20 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

Procedure i Izazovi Samohranog…

Procedure i Izazovi Samohranog…