A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Oporavak poslije tragicnog porodjaja
23/10/2012
10:33 am
maaki
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 11
Member Since:
23/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Veliki pozdrav svima.

Prvi put sam na forumu, ali eto i to da probam. Prije skoro godinu dana sam imala (prvi) porodjaj koji se na kraju lose zavrsio. Znate ono – sve u redu, a na kraju nije nista u redu. Od carskog reza sam se oporavila relativno brzo, a za dalje planove svako savjetuje drugacije – da cekam samo pola godine, pa do potrebe da se ceka i 2 godine do novog pokusaja. Ja mislim da sam fizicki potpuno spremnam ali za psihicku spremnost i nisam sigurna. Interesuje me kako ste se psihicki izborile s tim i krenule dalje? Jer imam osjecaj da bih poludila i od same pomisli na sledecu trudnocu.

Nadam se korisnim savjetima, ali isto tako najiskrenije se nadam da vas nema puno sa slicnim iskustvom.

Inace, tih 5 dana u bolnici su bili PAKAO, jer mi i dalje nije jasno kako ljudi koji so doktori i sestre, kojima je opis posla humanost, mogu da budu tako bezosjecajni. Najmanje sto su mogli da urade je da me ne pitaju svaki dan po 5 puta dnevno koji mi je broj da mi donesu bebu, koju nisam ni vidjela, iako je rodjena ziva, ali ne toliko dugo da sam mogla i da je prigrlim.

23/10/2012
10:56 am
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

draga maaki, neizmjerno mi je zao svaki put kad cujem za takva iskustva…nadam se da ces ovdje naci utjehu i korisne savjete…

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

23/10/2012
11:14 am
Budimka G
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 386
Member Since:
01/03/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Draga maaki, dobro nam dosla… tvoj ulazak na ovaj forum je vec veliki korak kad si ti spremna da citas nasa iskustva sa djecom kad si imala to tragicno iskustvo. Kad si vec tu, reci cu ti moje laicko misljenje da si ti vec spremna (psihicki) za novi pokusaj cim si dosla ovdje… Znam da je tesko, mogu da zamislim, ali samo nova sreca moze da pomogne u prevazilazenju nesrece, neces je ni okusiti dok ne probas ponovo… samo naprijed, imas podrsku svih nas ovdje!Kiss

A to sto su tamo neosjetljive babice i sestre… neka njima sluzi na obraz, pusti… i mi koje smo sa svojim zamotuljcima posle kuci srecne i zadovoljne nastojimo da zaboravimo boravak tamo…

25/10/2012
10:21 am
maaki
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 11
Member Since:
23/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Hvala na rijecima podrske. Nadam se da cemo mm i ja uskoro skupiti hrabrosti da probamo ponovo.

26/10/2012
12:43 am
Avatar
lara92
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 415
Member Since:
27/08/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Draga Maaki, evo već par dana, od kako sam pročitala tvoj post, stalno mislim na tebe, i pitam se šta bih ti mogla reći, kako da ti kažem riječi podrške, a da ne bude pogrešno shvaćeno. Iskreno, jako me rastužilo to što ti se dogodilo i ne mogu ni zamisliti kroz šta si prošla i kako si sve to preživjela. Vjeruj mi da svi moji problemi – da li je gladan, da li je kakio, kakva je boja, i sve ostalo, u momentu kad sam pročitala su djelovala tako glupo i nevažno, i bilo mi je bezveze pisati o njima pored tvog posta. Al, onda sam stala i skontala, da oni jesu izuzetno značajni, jer oni su dio onog najljepšeg što imamo, i znam da bi ti sve na svijetu dala da imaš takve probleme.  I imaćeš… Nije mi želja da te rastužim još više, mada kad to nisu oni gadovi u bolnici, neće, nadam se, ni ova moja iskrenost. Prije svega želim da ti kažem da, kako znaš i umiješ, smogneš snage da pokušaš ponovo, jer sam sigurna da će sada biti sve u redu, a tebi će se život potpuno promijeniti.  Znam da će ti biti teško i da ćeš vjerovatno prolaziti kroz pakao svih 9 mjeseci, o porođaju da i ne pričam. Znam da ćeš imati bezbrojne dileme i pitanja i da ćeš izluđivati i sebe i sve oko tebe, ali proći će sve to, i kada budeš sa svojom bebom, kroz tu ljubav ćeš zaboraviti i biti srećna.

Niko od nas ovdje ne može znati kako se osjećaš, i ne može se porediti sa tvojim iskustvom, ali mogu ti pričati o svojim strahovima koji su znali potpuno da me parališu. Prije nego sam znala da sam trudna snimala sam vrat rendgenom i ubrzo otkrila da sam trudna.  Čitajući po internetu šta sve to može da prouzrokuje, svakoga dana sam mislila samo o najgorem i bila luda od brige i razmišljanja. Doktor je rekao da je sve u redu, ali u mojoj glavi je bio haos. Samo mi je neki osjećaj govorio da će biti dobro. I držala sam se toga i samo to me spasilo da ne poludim. I onda kada sam imala neke bolove, više umišljene nego stvarne, i kad sam molila boga da mi ga ne oduzme, nekako mi se samo nametnulo razmišljanje da ako ne treba, ako nešto neće biti u redu, onda neću ni da molim, pa nek bude što bude. Srećom je sve ispalo dobro. Ne želim ni da mislim kako bi bilo da nije. Ali čini mi se da bi mi ta misao pomogla da prebrodim. Mada je glupo sada pričati o tome. Hoću da ti kažem da, koliko god surovo zvučalo, tako je trebalo da bude i ne možeš više ništa učiniti. Možeš samo da kreneš dalje i da skupiš svu hrabrost ovoga svijeta, i volju, i želju, i ljubav, i podršku, i nadu… da pokušaš da uradiš ono što ti jedino može pomoći i donijeti ti mir i sreću. I stvarno jedva čekam da nam se javiš sa lijepim vijestima, pa da svi zajedno izguramo tvoju trudnoću i damo ti podršku i savjete o onom o čemu bolje znamo, i gdje ćemo možda više biti od pomoći…

Ne poznajem te, izvini ako je nešto loše rečeno, ja sam samo majka koja ti od sveg srca želi da i ti to postaneš, da prebrodiš sve i da uspiješ.

26/10/2012
8:48 am
marioleta
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 161
Member Since:
09/02/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

lara92 dovela si me do suza Cry divan post podrške za Maaki koje se naravno pridružujem……..mislim da nema šta više da se doda posle ovog tvog posta Kiss

Maaki samo naprijed svi smo tu uz tebe KissKissKiss

26/10/2012
10:23 am
maaki
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 11
Member Since:
23/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Hvala lara92, hvala i ostalima.

Prije trudnoce sam imala jedan jako stresan period, pa je ta trudnoca s jedne strane dosla u najbolje vrijeme, zaista sam se opustila, i radovala trenutku kada cu da vidim mog malog misa, jer smo ga cekali, pa jedno 4-5 godina. I sve je bilo u najboljem redu. Ali izgleda da sam ja napravila jedan propust. Zaista nisam smatrala da to MORA tako, ali… Naime, prethodne 2 godine (onaj stresni period) sam stalno bila u bolnici (zbog mamine bolesti, koju sam i izgubila 3 mjeseca prije nego sto sam zatrudnila), i zaista mi je doktora bilo preko glave. Isla sam na kontrole samo u DZ, jer je zaista sve bilo u redu, a i dr koja me je vodila je bila divna, i zaista nije nista propustila. Vodila me je je onako pravo knjiski, sve nalaze i UZ kada treba, i gledale smo se otprilike na 15 dana (kontrola na mjesec, a onda UZ zakaze izmedju kontrola). Nisam imala snage da jurim druge doktore, hvatam veze ko ce i privatno da me primi u odmakloj trudnoci (da, i to znam iz jako bliskog slucaja, da treba veza i za privatnika). Izgleda da sam naivno vjerovala da ce dr da odradi svoj posao. Pukao mi je vodenjak, cini mi se da je sva tecnost otisla, a oni mene setaju po hodnicima da dodjem da mi izvade krv, pa drugi put da mi izmjere pritisak, pa da mi vicu gdje mi je uput za lezanje i potvrda o krvnoj grupi, jer sam morala na carski,… I tako prodje punih 10 sati dok se neko nakanio da me povede u salu. I ishod – slabo disanje bebe, problem cijelo vrijeme sa plucima, i sjutradan strucni savjet mom muzu – “nemoj da joj kazes”?!???! Da, jer ce poslije 5 dana biti sve u redu. U daljem razgovoru da neonatologom (nakon sto sam izasla i dok su nam stigli nalazi koje smo cekali 3 mjeseca) sam zakljucila da je izgleda bio problem sto su toliko cekali. Jer – sve je bilo u redu. A dozivjela sam da me u bolnici, u viziti, jedna dr (koja i nije samo dr koji tu radi, nego se nesto i pita), pitala ko mi je izabrani dr u bolnici? Zar to moze? Tada sam shvatila da zaista MORA da se neko podmazuje da bi se neko okrenuo na tebe. I da sve ima cijenu, pa i zivot tog malog bica koje nije nikome nista uradilo.

To je samo dio cijele price, i izvinjavam se sto opterecujem mojim problemom. Pokusavam da se vratim u normalu, ali ono sto mi se desilo u jednom, za mene jako teskom i stresnom periodu doslo kao nesto najljepse, tako me je, ne prizemljilo, nego tresnulo svom silinom. I ako se i priberem, zaista ne znam sta bih radila, koje dr trazila, jer sam izgubila povjerenje u vecinu njih.

Izvinjavam se jos jednom, i veliko hvala. Nadam se i ja skorasnjem razgovoru vedrijih tema na nekom drugom topicu.

26/10/2012
11:13 am
Avatar
lara92
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 415
Member Since:
27/08/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Maaki, molim te nemoj da se izvinjavaš, tu smo makar da pročitamo i kažemo, ili bar pokušamo, neke riječi utjehe. Žao mi je samo što ti ne možemo više pomoći…

Nažalost je izgleda tako, da sve ima svoju cijenu, ali dje će njima duša. Nego to nije ni važno. Naći ćeš doktora, kome možda nećeš u potpunosti vjerovati, ali sam sigurna da i među njima ima ljudi, koji će makar više obratiti pažnju znajući šta ti se desilo.

I ja sam izgubila majku posle duge i teške borbe, istina davno, ali sam se nekako začaurila sve dok nisam ostala trudna. Čini mi se tek tada sam počela da živim, da pronalazim smisao života, tako da donekle razumijem kroz šta si prošla, jer je mene svaka sitnica, svaki mali životni problem posle njene smrti, vraćao u to stanje izgubljenosti i očaja. I znam da ti se sada čini, jer i ja sam se tako osjećala, da više ništa neće biti kako treba, ali hoće, mora! Koliko god da je okrutan ovaj život, prije ili kasnije mora i ono lijepo doći.

Vidim da si izuzetno hrabra, svaka čast na tome. Piši kad god poželiš, možda će ti biti lakše samo kad podijeliš sa nekim kako se osjećaš. Još jednom ti želim svu sreću i čekam lijepe vijesti od tebe.

26/10/2012
11:13 am
Kristina M
Guest
Guests

Toliko mi je ova tvoja prica tesko pala, tesko u smislu da zaista ne mogu ni da zamislim ni da pretpostavim kroz sta si prosla. Samnom je bila u sobi zena kojoj se slicno desilo, vrlo slicno,ali ne tada kada smo bile zajedno nego trudnoca prije te, a onda je rodila predivnog djecaka i bila nasrecnija zena na svijetu.Kao ni njoj evo ni sada ne znam sta da ti kazem a da ne bude “dovoljno” ali mi je jedno svo vrijeme na pameti od kada sam procitala tvoj post: KOliko god to tesko izgledalo i koliko god te boljelo i bilo te strah, probaj opet, guraj dalj, i misli samo o tome da ce sve biti u redu. I nemoj molim te da nam se izvinjavas, ovaj forum sluzi tome da podijelimo svoja iskustva i misljenja, podrzimo jedni druge i pomognemo koliko je to moguce. Ukoliko zelis pozivam te i da nam se pridruzis u udruzenju  ako imas slobodnog vremena da zajendo radimo na nekim inicijativama koje se ticu i porodilista

27/10/2012
10:52 am
maaki
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 11
Member Since:
23/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Sto se tice slobodnog vremena, i nemam ga nesto previse (za stalno i intenzivno angazovanje), ali ako mogu nesto da pomognem, rado. Narocito ako svojim iskustvom mogu da pomognem da se nekome ne desi sto i meni, ili bar malo olaksa. Jer je zaista bilo propusta, i par stvari koje su bez ikakvih ulaganja, samo dobrom voljom mogli da promijene. Tu sam, pa ako mogu nesto da pomognem, slobodno me kontaktirajte.

27/10/2012
1:43 pm
mamagaga
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members
Forum Posts: 247
Member Since:
15/12/2011
sp_UserOfflineSmall Offline

maaki iskreno ne znam sta bih ti rekla a da se ne ponavljam, imala sam ne licno ja nego moja drugarica istovjetnu pricu sa istim ishodom,  kojem sam opet igrom slucaja prisustvovala i ja jer smo se poradjale u malom razmaku od par dana..,

kako je uspjela smoci snage ne znam nii sama ali jeste i nakon 6 mjeseci ponovo ostala trudna i rodila deckica predivnog mogu ti reci, al kad god se nas dvije sretnemo suze nam idu na oci eto tako same od sebe da nam je objema tesko, njoj kad vidi moje dijete zamisljajuci njeno a meni sjecajuci se njenog iskustva koje je za mene bilo jedna od vecih trauma u zivotu tako da zbilja ni djelicem ne mogu zamislit kako je vama..samo kazem ne dao bog nikome :(

stoga iz njenog iskustva ti kazem da je najbolje da smognes snage i krenes ponovo nagrada ce biti ogromna velika vjeruj mi a sto neko rece naci ce se valjda neko od ljekara ko ce biti barem imalo ljudsak da te primi i proprati kako valja, mi smo tu uz tebe u svakom pogledu svakog dana i u svakom momentu, a vidim da si dovoljno jaka hrabra i razumna zenica koja ce se izborit sa svim samo vjeruj u sebe.

27/10/2012
1:49 pm
maaki
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 11
Member Since:
23/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Njoj znam kako je, jer su mjesec dana prije i dvije nedelje poslije u blizoj porodici bile 2 prinove, i trebalo mi je vremena da smognem snage da te dvije srecice uzmem, pricuvam i prigrlim. A i dan danas mi se desi da dusu svoju isplacem kad ih pricuvam.

21/12/2012
4:55 pm
nadjica
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 10
Member Since:
21/12/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

Draga Maki, procitala sam tvoj post i nekako ponovo prezivjela ono sto nikako nisam zaboravila, samo malcice skrajnula u svom mozgu. Sada je vec decembar, ja sam svoju bebicu izgubila u septembru, u 32. nedjelji trudnoce. Sve je bilo u redu (u prethodnoj jesam imala problema sa pritiskom, ali se na kraju sve dobro zavrsilo), a onda je jedan dan sve promijenio. Pocela sam da se malo losije osjecam, prestala da osjecam pokrete svog malog deckica, da bi mi doktorka u Domu zdravlja saopstila da nema srcane akcije. Svijet je stao i dugo mu je trebalo da se opet pokrene. Šok, nevjerica, uzas, praznina grozna…Znas i sama kako je, da te ne podsjecam. Odlazak u KC, izazvani porodjaj, bebice koje placu, mame koje su to tek postale ili ce tek postati. Ipak, svaki me je taj piskutavi plac nasmijao i podsjetio da se zivot nastavlja. I dok sam cekala da indukcija krene da djeluje i dok me je Jovović “njezno” pregledao, i kasnije dok sam, nakon porodjaja, drhtala od zime i nekog neopisivog (ne fizickog) bola…Zato, glavu gore, uz pomoc supruga i vjeru u novo sjutra, sve ce biti u redu. Ja vec imam divnu djevojcicu od skoro dvije godine, pa je meni vjerovatno bilo lakse nego tebi, ali, uz malkice hrabrosti, i ti ces se time moci pohvaliti, vjeruj mi… Poljubac i samo hrabro naprijed

23/12/2012
12:26 am
Forumaš(ica)
Guests

Members
Forum Posts: 33
Member Since:
27/04/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

draga maki, ja sam neko ko je prošao kao i ti. bilo ,ne ponovilo se. greškom ljekara koji mi mjesec ipo dana nisu ustanovili upalu pluća ,izgubila sam dugo čekanu bebu. bilo je teško ali ja sam neko ko je veeeeeeeeeeeliki borac i vrlo brzo sam se odlučila na novu trudnoću. i bogu hvala sada imam 2 predivne djevojčice. nažalost,jedna opet greškom ljekara ima problema zbog kojih smo stalno u igalu a za neki dan idemo i za bg. i ako su vsi skeptični po pitanju toga hoće li ikada ustati ja osjećam da hoće i da sve MORA biti dobro. zato,budi hrabara,a znam da jesi,glavu gore,i misli pozitivno i vidjećeš da će sve biti onako kako želiš. pozdrav i držim ti palčeve   

25/12/2012
7:59 am
maaki
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 11
Member Since:
23/10/2012
sp_UserOfflineSmall Offline

nadjica, nevena.lana, nazalost se razumijemo. Hvala na rijecima podrske. Vrijeme prolazi, ali nazalost bol nije manja. I nesto je puno gresaka ljekara. Moja beba je bila dobro, malo je pozurila vani, ali izgleda da nisu toliko kasnili sa CR ne bi kraj bio takav. Ali, sta bi bilo kad bi bilo… Glavu gore, idemo dalje. I nevena.lana, sa maleckom ce biti sve u redu, mora.

Svima vam zelim srecne nastupajuce praznike, i da vam kuca bude ispunjena smijehom, srecom.

Sve najljepse od sveg srca!

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
14 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

Procedure i Izazovi Samohranog…

SOS linija baner