A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

No permission to create posts
sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Matične ćelije
29/12/2010
9:30 am
Dragana
Guest
Guests

Jeli neko od vas uzimao matične ćelije novorođene bebe? Ako jeste, sa kojom firmom je potpisao ugovor i kako ide procedura.
Ja sma definitivno odlučila da za treće dijete to uradim kad već nisam za prvo dvoje. Danas sam kontaktirala jednu firmu z Srbije, ali oni za sada rade samo na tom području. Znam da rade u Meljinama, ali ne bih zbog toga da se porađam tamo.

29/12/2010
11:47 am
Kristina M
Guest
Guests

Ima na portalu tekst o tome, tj. o Cryo save bolnici koja to radi. Otvorili su nedavno predstavnistvo u Crnoj Gori. Ako treba mogu da ti saljem broj na pp

29/12/2010
11:59 am
Kristina M
Guest
Guests

Inace, mislim da je to super, i odlicna stvar, a na zalost nijesam je iskoristila nijednom do sada. A zavrsila sam sa tim “poslom”:)

30/12/2010
1:22 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

raspitacu se kod prijateljice, ona je prosle godine ostavila mc (isto je u pitanju bilo trece dijete ,kad vec nije za prvo dvoje), ali porodila se normalno u bolnici kojoj pripada , tj u BP, samo su se dogovorili sa ginekologom da ce da ostavljaju mc, donijeli mu paket sa tim “posudama” ili sta je vec( gdje se mc odlazu-a paket su uzeli u Bg kod klinike koja se time bavi) ,i to je to. Njen muz je odmah odnio u Bg, a oni dalje salju mislim u Brisel. Bar je tako bilo prosle godine.

E, da i kostalo ih je oko 2000 eur.

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

31/12/2010
12:09 pm
Tereza
Guest
Guests

Ja sam bas juce cula da su naucnici otkrili stem celije i u ljudskom salu tako da se nadam da ce uskoro biti moguce i takvo koriscenje a ne samo iz pupcane vrpce.

03/01/2011
6:11 pm
Mashina mama
Guest
Guests

Ja sam prije desetak mjeseci uzimala maticne celije , porodila sam se u PG.Tada se to radilo preko srbijanske agencije Cryo save, a sada vec ima i u Pg agencija koja se bavi sa tim , a nalazi se preko puta redakcije Dana .
Ja sam bila prezadovoljna i sa ovima iz Srbije .Celije se cuvaju u Briselu, u dvije razlicite banke , a pare uplacujes tek nakon potvrde iz Brisela da je sve OK , tako da nema lazi i prevara sto je jako bitno.
Ako ima nekoga da jos nesto zanima nek pita slobodno , jer meni je to sve relativno freskoWink

05/01/2011
11:34 pm
Kristina M
Guest
Guests

Mislim da je to upravo ista klinika, i da su oni otvorili predstavnistvo u CG

13/01/2011
2:00 pm
Dragana
Guest
Guests

Jeste, to je nihovo predstavništvo. Zvala sam u Bg pa su mi oni dali kontakt telefon ovih iz Podgorice.
Planiram da ih zovnem i vidim kakva je procedura. A moram i sa mojom dr da se dogovorim.

Hvala cure! Kiss

13/03/2011
12:23 pm
Alexandra
Guest
Guests

Ja sam planirala da zamrznem matične ćelije sa trećom bebom, ali se razbih u posljednjem momentu.

Inače, to se radi u saradnji sa Cryo-Save firmom. Po potpisivanju ugovora, dostavljaju vam set za vađenje matičnih ćelija, koji nosite na porođaj. Potrebno je samo oabvijestiti akušera o vašoj namjeri da donirate ćelije, a sama procedura je rutinska. Špricem iz seta se uzima krv iz pupčane vrpce i odlaže u poseban spremnik.

U roku od 48 sati po uzimanju, uzorak se DHL-om šalje na adresu klinike koju vam daju iz Cryo-Save, gdje se pokušava izdvajanje matičnih ćelija iz poslatog uzorka. Do tog momenta u obavezi ste da platite nekih 150 EUR, čini mi se.

Nakon što vam sa klinike jave da je vađenje uspješno, uplaćujete ostatak do 1.850 EUR, koliko iznosi ciejna za čuvanje prvih 20 godina. Uzorak se zamrzava na temperaturi od -45stepeni (ili tako nekako) i čuva u dvije odvojene klinike, u dvioje različite zemlje, za svaki slučaj.

Po isteka inicijalnog roka, čuvanje se može produžiti za par stotina eura.

Koliko znam, postoji i nešto skuplja varijanta, u kojoj se čuva ne samo krv, već i dio samog pupčanika. To radi Cryo-Save BiH.

25/01/2012
10:52 pm
alba
Guest
Guests

Evo mog iskustva, za nauk svima- dosla sam u porodiliste bez paketa za uzimanje mc, pa ga je suprug naknadno donio i napomenuo babici da ce se to raditi. Povedose me u porodjajnu salu, ona rece da ce donijeti ali ga bog pomilova tamo u sobi. Ja se od bolova vise nijesam ni sjetila a ona se nije vratila po to niti je napomenula novoj smjeni. Sinulo mi je tek kad se porodjaj zavrsio. Bilo me prosto strah suprugu da kazem. Oboje smo bili uzasno razocarani.

A Cryo Save je korektno prihvatio povracaj paketa bez nadoknade od 100eura iako u ugovoru pise da se mora platiti ako istekne 10 dana od dana preuzimanja.

26/01/2012
1:20 am
mirjana
Guest
Guests

Ka svaka naša rabota. Užas

26/01/2012
12:16 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

vazno je biti informisan, u ovom slucaju o obje varijante. Za davanje celija znamo (bar vjerujemo da znamo), a evo jedan tekst protiv davanja maticnih celija :  

“Prikupljanje krvi iz pupcane vrpce”

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

11/02/2012
9:34 pm
Milica
Guest
Guests

Pa i ja smatram da se treba dobro informisati…

Mi se još uvek razmišljamo. Prvo sam bila ubeđena da je to fantastična stvar, da to treba svako da uradi za svoje dete, međutim, kad sam malo zagrebala ispod površine i počela da googlam i ispitujem doktore, kad ono primena još uvek nije počela, sve u eksperimentalnoj fazi, pitanje da li će ikada biti moguća, koliko lečenje ovom metodom može da košta, da li ijedna ustanova u regionu ima iskustva sa matičnim ćelijama, ko su firme zastupnici kod nas i da li u ugovoru postoji neko obezbeđenje od njihovog povlačenja sa tržišta… Ipak potpisujemo ugovor na 20 godina a koliko znate firmi u cg da radi stabilno 20 godina? Ne kažem da ljudi iz Monte cell nisu korektni, samo ja sam tamo otišla sa stavom da želim da potpišemo ugovor, samo eto da se raspitamo oko nekih sitnica, međutim, toliko su bili nestručni da me je to njihovo neznanje dovelo na google i evo sad u ovu dilemu…

 

Nisam još uvek odustala, ipak je to jedna bitna stvar za budućnost deteta, ali pošto je dovoljno uzeti mć od jednog deteta, sve sam bliža odluci da sačekamo drugo, moguće da će se do tad stvari i malo iskristalizovati kako naučnicima koji istražuju primenu tako i u mojoj glavi 🙂

11/02/2012
10:02 pm
alba
Guest
Guests

Milica said:

Pa i ja smatram da se treba dobro informisati…

Mi se još uvek razmišljamo. Prvo sam bila ubeđena da je to fantastična stvar, da to treba svako da uradi za svoje dete, međutim, kad sam malo zagrebala ispod površine i počela da googlam i ispitujem doktore, kad ono primena još uvek nije počela, sve u eksperimentalnoj fazi, pitanje da li će ikada biti moguća, koliko lečenje ovom metodom može da košta, da li ijedna ustanova u regionu ima iskustva sa matičnim ćelijama, ko su firme zastupnici kod nas i da li u ugovoru postoji neko obezbeđenje od njihovog povlačenja sa tržišta… Ipak potpisujemo ugovor na 20 godina a koliko znate firmi u cg da radi stabilno 20 godina? Ne kažem da ljudi iz Monte cell nisu korektni, samo ja sam tamo otišla sa stavom da želim da potpišemo ugovor, samo eto da se raspitamo oko nekih sitnica, međutim, toliko su bili nestručni da me je to njihovo neznanje dovelo na google i evo sad u ovu dilemu…

 

Nisam još uvek odustala, ipak je to jedna bitna stvar za budućnost deteta, ali pošto je dovoljno uzeti mć od jednog deteta, sve sam bliža odluci da sačekamo drugo, moguće da će se do tad stvari i malo iskristalizovati kako naučnicima koji istražuju primenu tako i u mojoj glavi 🙂

Cisto sumnjam da ce se do tada nesto znacjanije iskristalisati (podrazumijevam da na drugo dijete necete cekati 20gWink). Mi smo isli na to da ce kroz koju deceniju nauka dovoljno napredovati da se one mogu na pravi nacin iskoristiti. Dakle, svi moramo biti svjesni da tu nikakvih garancija nema, niti ih iko moze dati. Cak i da vec postoji neka terapija maticnim celijama niko ne moze garantovati da ce ona u svakom slucaju biti efikasna, kao sto je slucaj i sa brojnim drugim vec razradjenim metodama lijecenja. Dakle, ovo bi bilo samo ulaganje u jedno “mozda”, sto banke mc ni ne kriju. Ja sam bila spremna na to. 

I ipak bi bilo bolje da svako ima svoju “zalihu” maticnih.Bratove ili sestrine mogu ali i ne moraju odgovarati

Sto se tice strucnosti nasih predstavnika covjek se prosto oslanja na to da maticna firma nece dozvoliti ono sto bi moglo dogoditi da i ona potice iz Cg.

Sto se tice linka koji je postavila mamika, citala sam ga i ranije, kao i neke slicne, i pomalo sam skepticna, ne u cjelosti vec zbog toga sto sam do sada nijesam naisla na cvrste, oficijelne dokaze za njih. Dakle, nijedan nema iza sebe potpis nekog renomiranog naucnika ili sl.

Ne znam…Mi smo eto htjeli ali nam se nije dalo…

12/02/2012
3:21 pm
Tamara 2
Guest
Guests

Moja koleginica je takodje to zavrsila preko te firme iz Pg i bila je zadovoljna i takodje znam da hipotekarna banka daje kredite za maticne celije na 2,3 god ne znam tacno.i da ako hoce posle 20 g da nastavi sa cuvanjem placa 45e godisnje…

02/06/2012
10:59 pm
Lara
Guest
Guests

Da li je neko skoro radio maticne celije?Ja sam ih uzela i cekam porodjaj ali  sam cula da nece svi doktori u Podgorici  to da rade,da su neke vratili.

02/06/2012
11:25 pm
bubica
Guest
Guests

nemoj da dozvolis da ti ne izvade,ja nazalost nisam stigla po paket,porodila sam se to jutro,kad je mm trebao da ode po paket,to je tvoje pravo i toliko je lako izvaditi krv,da nema potrbe da ti bilo ko prica pricu! odmah im napomeni i _”drobi” svo vreme(znas sta hocu da kazem)Wink.

02/06/2012
11:37 pm
Lara
Guest
Guests

Znam da je lako izvaditi gledala sam kako se radi,da bi mogla gledat sta rade.

Bicu napadna do kraja pa cemo vidjet sta ce biti.Nadam se na kraju dobrome.

03/06/2012
12:25 am
Sandra D
Guest
Guests

ja nisam imala problema sa tim…stavise, doktor koji me je poradjao je rekao:

”To moze da ti uradi bilo koja babica”

Medjutim, na moje insistiranje je uradio on i pomno sam ga pratila sto radi , jer sam prethodno vise puta odgledala proceduru uzimanja maticnih celija na CD-u sto sam dobila uz paket, tako da, nauci proceduru i podsjecaj ih kako trebakako  da rade ako bude potrebno -pogotovo u dijelu kada treba da ”mijesaju” onu kesicu u koju se stavlja krv iz popcanika jer ona treba da se prilikom uzimanja lagano naginje naprijed i nazad…mada pretpostavljam da si to vec naucila:)

21/06/2012
7:26 pm
Cekalica
Guest
Guests

Sandra D, i meni je moja dr rekla da babice takodje znaju da pokupe maticne celije i da ne brinem.
Mi smo bas juce preuzeli set, ali nije bilo nikakvog CD-a u paketicu… Pokusacu da nadjem nesto na netu.

No permission to create posts
Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
10 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

SOS linija baner