A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Epiduralna anestezija
22/05/2012
6:38 am
Maja
Guest
Guests

ja sam se prije tri mjeseca porodila uz epidural, i za razliku od prvog porodjaja (bez epidurala) ovo je stvarno bilo uzivanje i sve moje preporuke….meni su ga ukljucili 10 dana pije termina,nisam imala bolove vec su doktori bili u smjeni a ja otvorena 4 prsta i bukvalno nista nisam osjetila,kao da se neko drugi poradja a ti gledas…

22/05/2012
10:52 pm
tanja53
Guest
Guests

majo, ti si bas imala srece, isto tako je  i moja snaha i ima samo rijeci hvale za dr i babice… ja sam usla u 9. i se nadam da ce moj scenario biti kao vas… to je ljepota, doktor vidi da je sve spremno i kaze ti kad da dodjes, nema frke-trke, brige… ma uzivanje 🙂 em sto znas da ce te poroditi tvoj doktor, em mozes da se dogovoris za epidural… 

22/05/2012
11:00 pm
Cekalica
Guest
Guests

Moje prijateljice imaju sjajna iskustva sa epiduralom, mada moja dr nije odusevljena tom idejom s obzirom na to da mi je ovo prvi porodjaj (mada mislim sa je to individualno, i jednoj od mojih prijateljica je bio prvi porodjaj, pa su i beba i ona bile OK). Pokusacu da pribavim jos informacija, ali zaista bih voljela da se sto manje patim…Laugh

22/05/2012
11:06 pm
tanja53
Guest
Guests

a meni nije jasno zasto su neki doktori protiv epidurala… svaki porodjaj i bez epidurala moze da se iskomplikuje, ne daj boze… pa i kad vadimo zub moze da se zakomplikuje, a ne porodjaj… ko bi od nas recimo vadio zub bez anestezije-mislim da ne bi niko…  medicina napreduje i svi tezimo tome da nam bude lakse… 

22/05/2012
11:13 pm
Cekalica
Guest
Guests

Moja dr nije otvoreno protiv – pacijentu prepusta izbor, ali nesto nije presrecna kada ga prvorotke traze… Wink
Slazem se s tobom i radije bih imala epidural, samo mi ovo unijelo trunku sumnje Smile

22/05/2012
11:55 pm
Tajra
Guest
Guests

Ni ja nikako nisam bila za epidural, al nocas me nesto uhvatila panika, da bih rado sutra posla da zavrsim tu proceduru. Ima li neko iskustvo posto mi je termin 13. juna, da li sam zakasnila? I ako nisam sto bih sutra trebala da odradim?

23/05/2012
12:14 am
tanja53
Guest
Guests

napisah komentar i izbrisao mi se 🙁

a gore mi je to sto doktori kao nije da nisu za epidur. nego samo nisu srecni… kao da ni sami ne znaju za sta su, u stvari lakse bi nam bilo da kazu da su protiv zbog toga i toga i onda znas cega da se bojis ili ne…

 tajra, nisi zakasnila… kad sam ja bila na razgovoru sa dr mrdovicem koji daje epidur. bila je jedna zena koja je trebala tog dana da se porodi i on je rekao da nema problema, tako da nikad nije kasno… sjutra se javi svom ginekologu i kazi da bi epidural i on ako se slaze, nadam se da ce tako biti, reci ce ti da zoves dr mrdovica i da se sa njim dogov.kad da dodjes na razgovor i pregled kicme… ako je tvoj dr protiv epidur.najbolje je da se raspitas koji se sa tim slaze i da te taj porodi,tako je jedna moja prijateljica… kad odes kod mrdovica on sve fino objasni i cak ako nisi sigurna da li bi epidural ili ne, u tom momentu postanes sigurna da hoces 🙂 tako je sa mnom bilo, a i moj muz, jer obicno i muzevi odu na taj razgovor, isto je rekao kako sad ne brine bar sto se tice epidurala… 

e, jedini problem kod nas je sto anesteziolog nije 24h dostupan, ali… nadamo se boljem…

23/05/2012
12:51 am
Tajra
Guest
Guests

Mene inace ne moze poradjati doktor koji mi vodi trudnocu jer ne radi u KBC. Tako da on moze a i ne mora da se slaze 🙂 na koji nacin da dodjem do Zana? Da li svi ginekolozi rade epidural? Ja ne bih voljela da to bude indukovani porodjaj, negobda krene samo od sebe.

23/05/2012
4:43 am
Maja
Guest
Guests

Tajra,potrazi dr Zana u KBC-u.on ce ti sve objasniti,i ja sam isli kod dr-a u Dom zdravlja,koji je,inace za epidural,i Zan me spojio sa dr-om iz Bolnice koji te poradja..kod prvorotki uglavnom cekaju bolove ali su ti sanse onda manje da ti se potrefi njegova smjena,mada nije iskljuceno da dodje i van smjene,dace ti on mobilni i mozes da ga cimas..p.s. trazi odmah sjutra od tvog ginekologa uput za laboratoriju-nalaz krvi na vrijeme krvarenja,znace tvoj doktor,to mora da se odradi prije epidurala,nalaz je gotov za dan i Zan to mora da pogleda,pa da skratis proceduru

23/05/2012
9:22 am
Ana P
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 543
Member Since:
16/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Mislim da doktori ne znaju sta da preporuce u vezi sa epiduralom jer su kontroverze oko njega velike. Postoji puno istrazivanja koja govore njemu u prilog, ali i onih drugih, koja se pre svega odnose na izlucivanje jednog dela ‘kaina’, tj anestezije preko majcine krvi i kroz placentu na bebu. Ali, cak ni efekti ove kolicine anestezije na bebu nisu sa sigurnoscu utvrdjeni i tu postoje razne tvrdnje, pa kome verovatiConfused

Inace, ja nisam nesto protiv epidurala, vise mi smeta sto se svaki porodjaj u KBC zavrsi indukcijom, koja je dokazano stetna.

23/05/2012
9:34 am
marijank
Guest
Guests

Ana PG said
Mislim da doktori ne znaju sta da preporuce u vezi sa epiduralom jer su kontroverze oko njega velike. Postoji puno istrazivanja koja govore njemu u prilog, ali i onih drugih, koja se pre svega odnose na izlucivanje jednog dela ‘kaina’, tj anestezije preko majcine krvi i kroz placentu na bebu. Ali, cak ni efekti ove kolicine anestezije na bebu nisu sa sigurnoscu utvrdjeni i tu postoje razne tvrdnje, pa kome verovatiConfused

Inace, ja nisam nesto protiv epidurala, vise mi smeta sto se svaki porodjaj u KBC zavrsi indukcijom, koja je dokalo zano stetna.

u pravu si, ali treba izaci u susret zeni,mislim da se svi tu slazemo.

ne podnosimo svi jednako bol,pa zasto ne olaksati.

zubar pita za anesteziju kada popravlja zub,a ne nesto druugo.

i zar zdravstveno ne pokriva to?

23/05/2012
10:08 am
Ana P
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 543
Member Since:
16/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Da, ali kad zubar pospravlja zub u pitanju si samo ti ,a ne jos jedno malecno stvorenje, a i kolicina medikamenata se bitno razlikuje.

Indukcija je nuzni izbor u nekim situacijama i hvala Bogu sto postoji, ali ne i trebalo da se koristi rutinski kao sto je kod nas koriste.

23/05/2012
12:38 pm
marijank
Guest
Guests

upravu si za indukciju,samo prikljuce.

mislila sam na epiduralnu da treba svakoj pacijentkinji ponuditi.

23/05/2012
12:52 pm
Ana P
Forumaš(ica) ipo
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 543
Member Since:
16/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Nemam ja uopste lose misljenje o epiduralu, samo sam napomenula da je sve ono sto sam napisala razlog zasto ga doktori ne preporucuju.

Svakako svim majkama koje se boje bolnog porodjaja postojanje epidurala donosi veliko olaksanje, otklanja stres i nervozu, i to je super

23/05/2012
1:07 pm
macence
Guest
Guests

Ma, sve ove price o epiduralu i indukciji dje jedno koriste po default-u uvijek, a drugo ako ih namolis/platis/dogovoris…. nemaju mi smisla i sve sto rade djeluje nekako stihijski. Ovo kazem zato sto ne rade ono najosnovnije kad dodjes tamo, a to je UZV… Meni je sve bilo super bez bolova, pa ukljucili indukciju (naravno bez pitanja i obavjestavanja) da bi se ispostavilo da je beba okrenuta vratnim dijelom i nakon 100 jada i muka me poveli na carski…. Cemu onda sva prica?! Besmisleno mi je da se takve stvari previse planiraju i dogovaraju kad ti ne znas situaciju u datom trenutku. Bebe su, hvala Bogu, zive i mi smo zive, tako da su pomjeranja moguca i vrlo vjerovatna. Bolje bi bilo da nas tamo kad dodjemo dobro ispregledaju i spolja i iznutra, pa onda predloze opcije…. Sve je super kad je predvidiva situacija, ali sta kad nije?!?! Zato mislim da oni treba da imaju sve opcije otvorene i da nakon u toku prvog pregleda kad dodjes u porodiliste uvedu i UZV (OBAVEZNO!) i odmah ti kazu: moramo ukljuciti indukciju, ne smijemo je ukljucivati jer …. ; moze da ide epidural, sve je ok, hoces li; moras na carski, rizicno je okrenuta beba… itd

Trenutno je slika totalno sihijska i kod porodilja i kod osoblja tamo … Oni jesu pripravni za “ne daj Boze” komplikacije, ali nisu pripravni za redovne situacije. Mene to jako nervira… Cus, zena da gata i naslucuje sta ce tamo da je snadje. Treba da se zna procedura za svaku situaciju, a niko je ne moze znati bez dobrog pregleda.

23/05/2012
1:29 pm
Cekalica
Guest
Guests

Marijank – niko ne zna zasto zdravstveno ne pokriva epidural, u Podgorici se uplacuje na racun KBC-a 125 Eura, ne znam kako je u drugim opstinama gdje postoji ova vrsta anestezije.
Macence, slazem se da je najvaznije da ljekar pregleda pacijentkinju prije porodjaja, da bi znao koju vrstu porodjaja da preporuci – kada sam procitala/cula od poznanica i prijateljica da ne pale uzv aparat pitala sam da li mozda gledaju u pasulj!? Takodje mi je cudno (sto su mi pricale prijateljice) da i ne pogledaju nalaze i izvjestaje od ljekara koji je vodio trudnocu – u slucaju da nemate “svog” ljekara koji radi u KBC-u i ukoliko on/a nije u smjeni prvi put vas neko vidi i onda valjda koristi telepatske moci da procijeni situaciju… To bas uliva povjerenje. Confused
Ipak, za trudnoce kod kojih je moguce planiranje, red bi bio da se menadzment pozabavi time da u svakoj smjeni postoji anesteziolog koji ce raditi samo u porodilistu… Razumijem da to ne moze preko noci, ali lijepo bi bilo da znamo da li uopste nesto preduximaju…

23/05/2012
1:58 pm
marijank
Guest
Guests

macence,i jeste smijesno kada se pitas sta me tamo ceka.bas na TLC pratim onu emisiju “porodiliste” i kada covjek vidi sve to dodje mu da place.

kada gledam tu emisiju,svaki put kada se rodi neka beba ja placem,znaci 4-5 puta po emisiji.mm kaze da sam skroz blesavaLaugh.

kod nas samo gledaju za sta da ti uzmu pare,i bas me interesuje kome idu pare od epidurala.

24/05/2012
11:52 pm
Ivina mama
Guest
Guests

Da li epidural skraćuje porođajno vreme?

– Prednost epidurala je da pacijentkinja ne oseća bolove, a druga velika prednost jeste što skraćuje vreme trajanja porođaja: ubrzava fazu dilatacije (otvaranja), omogućava trudnicama da se što pre porode. Porođaj od 12, 14 sati u epiduralu ne postoji. Od momenta davanja anestetika, dobro vođen porođaj može lako da se završi kroz nekoliko sati.

 

Može li skraćen porođajni tok na neki način da naškodi mami ili bebi?

– Logika govori da je, ako porođaj kraće traje, trauma bebe zbog prolaska kroz porođajni kanal manja. Naučni radovi pokazuju, pa čak i pedijatri to kažu – da su deca rođena uz epidural u daleko boljem stanju. Što kraće traje porođaj, dete se manje zadržava u porođajnom kanalu, što znači da će u boljoj opštoj kondiciji izaći na svet.

 

Epidural je kod nas još uvek novina, pa su i mišljenja podeljena. Kakva je situacija u svetu?

– U svetu se 80 do 100 odsto porođaja završava epiduralom. Ako žena ne želi epiduralni porođaj, mora da ide kod psihijatra i psihologa, da objašnjava zašto. Moje lično iskustvo govori da su pacijentkinje prezadovoljne, zato trudnicama toplo preporučujem ovu metodu kao savršenu, da u uslovima bez bola postanu majke.

preuzeto sa sajta http://www.yumama.com

 

Drage moje buduce mame epidural je nesto sto bih svima pozelela, prelepo, divno iskustvo. Ali verujem da kod nas bez dobre veze sa doktorom koji vam vodi trudnocu (i koji bi eventualno na kraju trebao da vas porodi) tesko se kome daje…Nemam nista protiv ‘dogovorenog’ porodjaja, osecala sam se mnogo opustenije, smirenije, znala sam sta me ceka, imala sam odlicnog ginekologa i sjajnu komunikacijusa njim…beba je bila pracena sve vreme, spremna da dodje na svet i drago mi je sto se to tako desilo nego da mi je pukao vodenjak pa da na putu prema bolnici panicim i razmiljam koji je dr u smeni taj dan i da li ce mi izaci u  susret ako zatrazim epidural. Mnogi dr to rade serijski tipa, ako je moja majka mogla da se porodi bez epidurala mozes i ti, i zele samo odredjene pacijentkinje da ‘maknu sa grbace’. Zato im je najlaksi izgovor: to ne valja za bebu. Epidural se daje u kicmu, a ne intravenski tako da ne moze putem krvi doci do bebe. Nazalost ovde je tako. Ne bih da se pravim veliki strucnjak, to je moje misljenje…

Svima zelim sve najbolje i drzim vam palceve da sve prodje kako treba! :))) :****

25/05/2012
1:12 am
tanja53
Guest
Guests

Hvala Ivina mamo 🙂 nadam se da ce moje iskustvo biti slicno tvom… 🙂 

25/05/2012
2:09 pm
Ivina mama
Guest
Guests

tanja53 said
Hvala Ivina mamo 🙂 nadam se da ce moje iskustvo biti slicno tvom… 🙂 

Nadamo se i mi 🙂 a izvini ako sam preskocila negde gore, kada ti je termin?  saljemo vam puno poljubaca Kiss

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
13 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

Procedure i Izazovi Samohranog…

Procedure i Izazovi Samohranog…