A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Epiduralna anestezija
13/07/2011
1:25 am
devojcica
Guest
Guests

Ja sam se dva puta porodila prirodnim putem naravno bez epidurala jer ga nema u NK.Porodjajni bolovi su strasni (to vec sve mame  znaju) ali se isto tako i brzo zaboravljaju.Zasto nam taj najlepsi trenutak stvarno ne bi bio najlepsi,bez bolova.Epiduralna anestezija je nesto najnormalnije svuda u svetu,osim kod nas.Ovde u NK nema epiduralne anestezije,ali sam cula da je u PG ima.Da li se neka od mama porodila epiduralom?U kojim porodilistima u CG ima epidurala?Zanimaju me vasa iskustva….Kada se budem odlucila za trece dete 99% sam sigurna da cu epiduralom,ako ga do tada ne bude bilo u NK onda u najblizem gradu.

13/07/2011
8:02 am
Kristina M
Guest
Guests

MOje iskustvo sa epiduralom je idealno, ali bez pretjerivanja. Kada sam se prvi put poradjala, taman su poceli da ga rade u Klinickom centru, nekoliko dana prije bukvalno, pa mi je nesto bilo rizicno u tom trenutku da ga radim.

Drugi porodjaj sam od starta planirala uz epoidural. Sve je savrseno proslo. Jedini mozda mali minus je taj sto nijesam cekala da mi pocnu bolovi, nego su mi ih izazvali zbog cega je sve malo duze trajalo. Termin sam prekoracila deset dana. Dosla sam u porodiliste ujutru oko devet, a porodila sam se popodne u 17. Prezadovoljna sam tim iskustvom.

E, treci put je bilo zabavno. Isto je sve bilo dogovoreno za epidural, cini mi se prvog dana kada sam ostala trudna 🙂 ali na kraju ga nijesam radila jer mi se anesteziolog nije pojavio. Taj dan (isto su mi izazivali porodjaj – prekoracen termin) smo svi bili u sali sem njega. Jednostavno je covjek otisao u Deltu da pije kafu jer je “misliio da necu jos…” , ugasio ili smanjio telefon i dovidjenja. POjavio se kada sam pocela da se porodjam. Zaista sam mislila da cu ustati sa onog stola kad sam ga ugledala,  i zadaviti ga golim rukama. Jos kad je rekao – bio sam da popijem kafu..Uh..

Koliko sam shvatila, sada je nesto drugacija situacija sa epiduralom u KC (nijesam sigurna da ga radi jos koja bolnica u CG, osim mozda Meljine), ali je isto neorganizovano sve. Do nedavno je samo taj anesteziolog radio epiduralne porodjaje, a sada ih valjda ima vise, ali zena izgleda i dalje ne moze biti sto posto sigurna da ce se poroditi na taj nacin. Jer niko ne moze garantovati da ce biti dezurnog anesteziologa kada se dodje u porodiliste.

MA kao sva nasa posla. Strasno da to ne mogu da regulisu na jednom jedinom mjestu.  

13/07/2011
1:59 pm
devojcica
Guest
Guests

Kristina da li se bas nikakvi bolovi ne osecaju ili ipak osecamo blage bolove?Koliko unapred moramo da se dogovorimo za epidural i koliko se placa?Koliko pitanja od meneSmile

13/07/2011
5:40 pm
Kristina M
Guest
Guests

Bas nikakve bolove! Mora se sacekati sa davanjem epidurala da se zena otvori bar 3 cm i da krenu neki mali bolovi, bas mali, a onda se ukljuci i nista, bas nista. Tada se mora leci i nema ustajanja, sto je i logicno jer se donji dio tijela uopste “ne osjeca”. U zavisnosti od trajanja cijelog proces, dodaje se po malo anestezije, a kada krene sami porodjaj onda se smanjuje ida bi se osjetili naponi. Mnoge zene, a i doktori kazu da mu je to najveca mana, sto se naponi ne osjecaju, ali meni to stvarno nije bio problem. Kad su mi govorili da se napnem, jer su babice i doktori vidjeli kad treba, to sam i radila, i poslije drugog puta uspjela.

Cijena je tada bila 300 eur, a sad ne znam kolika je. Kazem ti, cijela je procedura promijenjena u odnosu na to kad sam ga ja radila, pa bi najbolje bilo da pozoves u KC da ti objasne. Ja sam se dogovarala u sedmom, osmom mjesecu.

14/07/2011
12:56 am
devojcica
Guest
Guests

Hvala ti puno,bas me je zanimalo necije iskustvo u CG.Kada se budem odlucila za trece dete  zvacu ih i detaljno se raspitati,a mozda se desi da i NK udje u 21.vekSmile pa uvedu epidural.Pozivam i ostale mame da podele sa nama svoja iskustva sa epiduralom.

14/08/2011
2:34 pm
oxy
Guest
Guests

Meni su rekli da je konačno to sa epiduralom regulisano u Podgorici, ali sam posljednjih dana čula da ipak nije, da se mora dogovarati termin porođaja, da se ipak plaća….Ima li iko ideju kako dobiti pravu informaciju!!!??!!?

14/08/2011
5:26 pm
Kristina M
Guest
Guests

Placa se definitivno, i valjda se ipak i dalje dogovara termin. A ako ne dogovoris, ne znas oces li se porodititi sa epiduralom. Jer se desava da zene dodju i ne bude anesteziologa razoplozenog i dostupnog. Nadam se da cu ovih dana dobiti konacno nakon pola godine odgovore iz porodilistra koje sam im poslala pocetkom godine, a tamo ima i   jedan znacajan dio posvecen epiduralu.

14/08/2011
8:20 pm
oxy
Guest
Guests

I ja se nadam da će nešto razjasniti. Meni se anesteziolog ladno nije javljao na telefon, tako da sam se porodila bez epidurala, što nisam baš očekivala. Ovog puta bih bolje da se organizujem, ali, iskreno, ne znam ni sama kako da to uradim!

14/08/2011
9:54 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

sestra mi se 2 puta porodila u kbc, oba puta epidural, drugi put prije par dana…placa se isto, i dalje je neorganizovano, i nema garancije da ce se anesteziolog pojaviti kad bude trebalo, uglavnom vidim da zakazuju porodjaje kad njemu pase ( i dalje je taj jedan) . 

nikad mi ne bi palo na pamet izazivati porodjaj, i “tjerati” bebu van kad to nekom drugom odgovara…ali to sam ja.  druga stvar je ugrozenost moja ili bebina, neki konkretan razlog, ali ovako, ne Confused 

epidural se koristi u svijetu , i sve to stoji, ali nije bas da nema mana- porodjaji su duzi, sve je malo sporije, samim tim je i beba duze u porodjajnom kanalu…mojoj sestri cak , poslije 12 sati epidurala su na kraju uradili carski rez jer beba jednostavno nije silazila.  a toliko biti izlozen anesteziji, biti toliko dugo u lezecem polozaju u toku poroda, itd…ne znam . 

i u bp su poceli sa epiduralom, u pocetku je bilo besplatno, promotivno za pocetak, ne znam kako je sada.

ovo je tekst koji opisuje epidural ukratko- Epiduralna analgezija.  

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

15/08/2011
12:02 am
devojcica
Guest
Guests

Ni meni nikad ne bi palo na pamet da mi izazivaju porodjaj jer zaboga anesteziolog nije tu stalno.

Mamika procitala sam ovaj tekst o epiduralu sto si stavila i prosto ne mogu da verujem sta sve moze da krene po zlu,u svakom slucaju naveo me je da dobro razmislim o tome.

15/08/2011
8:54 am
oxy
Guest
Guests

Sve koje poznajem imale su odlično iskustvo, kažu “ovako bih se deset puta porađala”. To zakazivanje porođaja se ni meni ne sviđa, a ne mogu da vjerujem da samo jedna osoba ima pravo to da radi u KBC-u. To je katastrofa. Kristina, nadam se da ćeš nas uskoro obavijestiti o evetualnom odgovoru na ovu temu, a ja ću se još malo raspitati i prenijeti šta sam saznala.

15/08/2011
10:37 am
Kristina M
Guest
Guests

E i ja jos taman toliko puta:) Moje iskustvo je zaista bilo savrseno prvi put kad sam ga primila, ali drugi put ga nijesam docekala 🙂

Meni su dva puta (uz dogovoreni epidural) izaizvali porodjaj, kad mi je dr bio u smjeni, ali je svaki put cekao da se sve lijepo “pripremi” i bude spremno za porodjaj. Inace sam sva tri puta presla termin za po deset dana!!! Izazivali su porodjaj vaginaletom. Uopste mi nije dugo sve to trajalo, a treci put je bilo prekratko sve 🙂 Moguce je da sa prvorotkama ide malo teze jer je njihov porodjaj najcesce duzi, a i sa njima eventualno samo napinjanje uz epidural moze ici sporije i teze jer nemaju to isustvo. Mada dr svaki put kaze kad krenuti u “push push…” usostalom kao i bez epidurala:)

Mislim da nije vise samo jedan anaesteziolog, upadne mozda jos jedan ali je ovaj i dalje glavni. A sad kad bi ko pitao direktoricu KC oko toga ona bi rekla – pojma nemam niti je sa tim upoznata !  

06/10/2011
3:07 pm
monta
Guest
Guests

I ja znam cure koje su se porodile sa epiduralnom i sve imaju rijeci hvale, apsolutno se ni jedna nije zalila. 

Sama sam pristalica takvog porodjaja, jer smatram da je bespotrebno muciti se u 21 vijek, jer je to nesto kao prirodno, a zaboravlja se vrlo bitna cinjenica da vise ni jedan porodjaj nije prirodan, jer su u igri ukljuceni drip, indukcija, gelovi za otvaranje i ko zna sta sve. Prirodan je samo onaj koji se obavi kod kuce Smile

Sto se tice zakazivanja porodjaja sa epiduralnom, naravno da je to potrebno, opet iz neadekvatnih uslova u KBC-u i malog broja anesteziologa. KOoliko znam, isti ti anesteziolozi, ili taj jedan koji je zaduzen za epiduralnu radi na svim odjeljenjima u bolnici. Tako da ako je u toku neka teza operacija, naravno da se ocekuje da anesteziolog bude prisutan tamo, a ne na porodjaju, osim ako isti nije prethodno zakazan i dogovoren.

Isto tako znam, da se u Americi svi porodjaji obavljaju pod epiduralnom anestezijom, a da ukoliko neka zena zeli da se porodi bez anestezije, mora da potpise saglasnos kao i da je odgovorna za sebe i dijete. 

Naravno, primanje epiduralne moze da ima svoje posljedice, ali svaki porodjaj sa sobom nosi odredjeni vid rizika. 

06/10/2011
4:50 pm
mamika m
Member
Guests

Members

NVO Clanstvo
Forum Posts: 1304
Member Since:
23/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

monta said: a zaboravlja se vrlo bitna cinjenica da vise ni jedan porodjaj nije prirodan, jer su u igri ukljuceni drip, indukcija, gelovi za otvaranje i ko zna sta sve. Prirodan je samo onaj koji se obavi kod kuce Smile

ne bih se slozila da danas  ni jedan porodjaj nije prirodan …dva puta sam rodila bez icega nabrojanog, dakle prirodno u bolnici. lezala sam na bolnickom krevetu, ali proces je bio isti kao da sam bila kod kuce, na livadi, u stali ili gdje se sve nekada radjalo prirodno. dosla sam potpuno otvorena da se porodjaj okonca u bolnici jer za porod kod kuce nisam imala ni hrabrosti , logistiku (kade, primalju koja bi dosla kao sto vani postoje itd..) , razlika je sto mi dijete nije prihvatila primalja/svekrva/komsinica nego babica . 
u vecini jesu porodjaji uzurpirani zakazivanjem, dripom, cr  itd, ali ipak ne svi…

14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)

19/01/2012
9:26 pm
Maja
Guest
Guests

cure,ima li ko jos koju informaciju o epiduralu posto bih voljela da se ovaj put tako porodim? da li je tacno da se sad uplacuje 125 eura plus da castis anesteziologa i ginekologa?i kako da se osiguram da ce doci?

20/01/2012
9:19 am
Kristina M
Guest
Guests

🙂 majo, jeste sad se uplacuje 125 eur a na uplatnici ti pise da ti nije zagarantovano da ces ga dobiti sto zavisi od toga hoce li anesteziologa biti na raspolaganju:) Ja bih isti na epidural ovog puta, ali ako bi mi se desilo nesto slicno kao prosli put, kad mi se dr nije pojavio, a sve je bilo dogovoreno, mislim da bih stvarno potpuno prodimila. a da ih castis?????pa nema toga ko bi me mogao na to natjerati. Ne znam sto da ih cascavas za posao za koji su placeni.

Mislim da je inaceto sa cascavanjem nasa veklika greska. Jer ih mi cascavamo cak i onda kad imamo negativno iskustvo sa njima. Za sta? Oni za to primaju platu, to im je posao.

Juce sam bas pricala sam jednom prijateljicom koja misli da bi bilo dobro neku kutiju za donacije staviti na izlasku iz odjeljenja, pa da ljudi koji misle da treba da daju neke pare, u nju ih stave, ne bi li se nesto zaista tamo ucinjelo i popravilo, ne znam odakle bi poceli. naravno uz garanciju da se te pare uloze u odjeljenje. A doktorima i sestrama davati pare, pa to je besmisleno zaista.

20/01/2012
10:36 am
Cekalica
Guest
Guests

Pa, sjajno! I sta rade kad se ne pojavi anesteziolog, vracu novac? 🙂 Mislim, neko se pripremi za to da ce imati ovu vrstu anestezije…

A to za cascavanje mi je sjajna stvar, bas juce sam cula od koleginice da je njena sestra unaprijed “castila” dr koji joj je radio carski rez 500 Eura (a kod kojeg je inace privatno isla na preglede u toku trudnoce), a bogami nesto i sestre… 

Kad smo vec kod dr, kod koga je od ginekologa i anesteziologa moguce dobiti epiduralnu anesteziju tokom porodjaja? Znam jednino za dr Miketica, koji nije bas najljubazniji kad se radi o pacijentkinji kojoj nije pratio trudnocu…

20/01/2012
10:53 am
Kristina M
Guest
Guests

E za to oni nijesu krivi, ne razmijem stvarno zasto bi ih neko castio. Koja je logika???

A kad ne dobijes epidural vrate ti pare zaista. Meni to nista ne znaci kad sam se pripemala pola godine i racunala na to da cu se poroditi uz epidural. 

20/01/2012
3:04 pm
Maja
Guest
Guests

slazem se sa tobom da ne bi trebalo da ih cascavamo ali prosli put sam se dobro uvjerila da mi se ne isplati da budem principijelna po tom pitanju jer ako si prisiljen da biras izmedju toga da te boli i toga da ga castis,ipak na kraju izaberes ovo drugo…vise cura mi je reklo da im je kroz razgovor sa doktorom “diskretno ” provuceno da tih 125 e idu Bolnici a ne njima licno pa ti sad zakljuci treba li da ih “stimulises” novcano da bi se dogovorili za epidural…jer ako ti njemu kazes:doktore,molim vas kako da povecam sanse da cu dobiti epidural? a on ti kaze da ce te ginekolog pratiti i kad otprilike budes otvorena 2 prsta nece cekati bolove vec ce ti reci da dodjes u njegovu smjenu (ovo su iskustva cura oko mene i one su dobro prosle), sasvim je logicno da ces mu se “zahvaliti”…prosto,napravili su takav sistem gdje ti nemas puno izbora…

mene jos vise nervira druga stvar:zasto je vecina doktora kod nas protiv epidurala?u Bg u ti ga preporucuju navodeci razloge za epidura a ovdje kad ga pomenes navode ti razloge protiv! to me izludjuje…Krsitina,jesi radila ti razgovor sa Raspopovickom na ovu temu?sta ona kaze-kakav je zvanican stav Bolnice-za ili protiv epidurala i zasto se uopste placa i tih 125 eura,nije mi jasno? 

iskreno,tako me umaraju svi ti dogovori i pregovori sa doktorima,oce li ti ili nece doci i oce li ti se malo posvetiti pa da ti sve lakse padne…

20/01/2012
4:04 pm
Kristina M
Guest
Guests

Kad sam ja primila epidural, drugi porodjaj je bio u pitanju, nje bilo ove varijante da se uplacuje 125 eur na racun, nego mi je trazeno vrlo jasno 300 eur da platim da bih dobila epidural. U toj situaciji, ja na primjer nijesam nista morala da citam izmedju redova:) Sve mi je bilo jasno receno. moj doktor je zaista cekao da se sve pripremi za porodjaj, a presla sam bila termin deset dana. Ginekolog kao ginekolog mi je bio savrsen, ja sam sa njim prezadovoljna. 

Drugi put, odnosno treci prodjaj, isti dogiovor, ista situacija sa epiduralom, dakle bez sistema sa ziro racunom, ali ga nijesam docekala:(

Mislim da je prorivljenje u vezi sa epiduralom zasnovano upravo zbog ovog ludila kako se radi sto se boze zore ne zna sto i kako.  Ne znam zasto se placa, to mi je objasnjeno da je pitanje za menadment, a kod njih cu nadam se brzo u nadi da cemo moci da u nekim stavrima saradjujemo kako bi se situacija u tom porodilistu barem malo popravila.   

Uzasan je to pristisak kad moras da ih juris da se dogovoris, a opet ne znas jesi li se dogovorila.

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
20 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

Procedure i Izazovi Samohranog…

Procedure i Izazovi Samohranog…