A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_Related Related Topics sp_TopicIcon
Carski rez i kateter
12/12/2011
8:08 pm
gama71
Guest
Guests

Interesuje me vase iskustvo  po pitanju duzine koriscenja katetera nakon porodjaja carskim rezom.

Prvi porodjaj mi je obavljen u KBC PG. Kateter  uklonjen tek 3. dana (bolnici treci, a po meni cetvrti dan, jer je porodjaj bio ujutro a taj dan ne broje). Potom utvrdjena infekcija eserihijom koli (prvi put u zivotu). Na moju srecu uspjela sam je eliminisati jednom turom antibiotika, i ogromnim kolicinama caja od brusnice. Pricajuci s prijatelljima ljekarima, zakljucak je da je do infekcije doslo zbog duge upotrebe katetera. Vecina je bila zacudjena zasto se kateter tako dugo drzi.

U mom slucaju nisam se cudila sto su ga ostavili 3 dana, jer ,mi je kompletan oporavak bio strasno spor (hemoglobin pao ispod 100, vrtoglavica, nesigurnost, jedva sam ustajala do lavaboa da se umijem i osvjezim, tako da je eventualni odlazak do toaleta u hodniku bio prilican rizik). Medjutim vidjela sam da je i mojim 'cimerkama', koje su se brze oporavljale, takodje tako dugo drzan kateter.

Drugi porodjaj je obavljen u Meljinama. Oporavak neuporediv s prvim iskustvom (cetvrtog dana izasla, i kuci brinula i o bebi i o 20-mjesecnoj djevojcici, bez veceg napora, mada uz pomoc supruga Kiss). Mislim da je to velikim dijelom zasluga doktorice koja je carski rez obavila, a sigurno da ima i efekta 'vec poznatog'. Znala sam sta smijem a sta ne, kako da se zakasljem, kako da se pridignem da lakse ustanem, shvatila znacaj duzeg hodanja… A konkretno kateter je uklonjen vec sledeceg dana. Mada u toj bolnici svaka soba ima svoje kupatilo, manji je broj porodilja, i gotovo po jedna babica na 2-3 porodilje. Moja velika bojazan da ce mi se infekcija eserihijom vratiti, bila je potpuno neopravdana)

No ja sam u dilemi da li je u KBCu praksa da se kateter tako dugo drzi, ili to zavisi od pojedinacnog slucaja?

14/12/2011
8:58 am
Nikolina
Guest
Guests

Ja sam isto imala carski prije skoro 4 godine.Isto smo dugo drzale taj katetar,izasla sam poslije 5 dana…Isto nijesam imala snage,jedva sam do vazduha dolazila prva 2 dana. Neznam koliko je dobro sto drze 3 dana katetar ali moraju jer kad hodas vrti ti se i nesmijes u wc sama a slabo ko obraca paznju smijes li ili ne. Ja sam poslije carskog radila kao da nisam imala tezak porodjaj,jos mi rana nije bila dobro usivena.Dizala sam korpu punu vesa i sirila ,nisam se nimalo cuvala.Inace mi je to u prirodi.Hronicno sam bila umorna i neispavana.Posto sam sad u drugom stanju a jos neznam kako cu se poroditi mozes li mi dati koji savjet to oko hodanja,ustajanja poslije carskog da bih bolje bila informisana za svaki slucaj?Smile

15/12/2011
3:04 pm
mare
Guest
Guests

Pretpostavljam da dugo držanje katetera ima  veze sa organizacijom posla i uobičajenom praksom u pojedinim bolnicama, odnosno sumnjam da je medicinski opravdano. Bila sam dva puta na carskom rezu, jednom u Petrovoj bolnici u Zagrebu, a drugi put u Meljinama, i oba slučaja kateter je uklonjen sljedeći dan, otprilike 24 sata nakon operacije.

U Meljinama su kupatila u sobama, kao što je već rečeno, ali u Petrovoj se nalaze na kraju hodnika, no praksa je ista. Medinske sestra mi je tamo jutro nakon operacije skinula kateter, pomogla da ustanem, otpratila me u kupatilo da se umijem, a to isto popodne mi je pomogla i da se istuširam. 

Svi su dobili savjete kako se okretati u krevetu, kako pridržati/blago pritisnuti donji dio stomaka pri kašljanju, a savjet je bio ustati što prije, i hodati, da bi se prije oporavile. U mom slučaju je to funkcioniralo, a slično sam iskustvo imala i drugi put.

12/01/2012
3:42 pm
Nikolina
Guest
Guests

Ima li ko skorije iskustvo sa carskim rezom? Prvi put sam se porodila tako pa mi je ginekolog saopstio da cu i drugi put morati na carski…

Ima li ko kakve savjete za brzi oporavak?

23/04/2012
4:58 pm
Nikolina
Guest
Guests

Kad ste radile ultrazvuk poslije carskog reza?

 

i koliko ste vode smjele da pijete?Wink

23/04/2012
7:30 pm
white
Guest
Guests

Nikolina, ja sam se pre devet meseci porodila carskim rezom u KBC Podgorica. Trazila sam da mi kateter skinu odmah sutradan i skinuli su ga, mada sam se svojski mucila oko odlaska u toalet, ali isplatilo se. Dva ili tri dana nema vode, nema hrane, samo infuzija, ja sam morala malo vode da popijem, mada po samo par gutljaja na dan, treci dan ti daju caj i keks i to samo ako im kazes da si imala gasove, to je pokazatelj da se digestivni trakt, posle totalne anestezije, vraca u normalu.

23/04/2012
7:39 pm
Nikolina
Guest
Guests

hvala na savjetima -ja sam se porodila tako prije 20 dana -sad me interesuje kad ste radili ultrazvuk poslije carskog i koje preglede i nalaze ?

Wink

24/04/2012
8:41 am
white
Guest
Guests

Eee, Nikolina, cestitam, od srca Laugh. Meni su samo u bolnici radjene analize krvi, ultrazvuk ne. Pretpostavljam da je tokom carskog reza rizik zaostajanja dela posteljice sveden na minimum. Konce su ti do sada sigurno uklonili. Na otpusnoj listi mi je pisalo da se kroz 2 meseca javim svom ginekologu sa analizama krvi, iskreno ja to nisam radila Embarassed, dobro sam se osecala, a sa dve bebe i nije bilo bas vremena.

26/05/2012
7:38 pm
Kristina M
Guest
Guests

meni su kateter skinuli odmah sjutra dan, trazila sam, a i kad sam pitala rekli su mi da mogu da ga skinu odmah cim osjetim da mogu sama do toaleta. Kad se kateter skine sve je mnogo lakse, hodanje naravno, ali i zauzimanje polozaja u krevetu, ustajanje, ma sve.  NIsta mi niko nije pominjao oko UZV-a ali cu to sa mojom dr da vidim kad odem da skinem konce

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
18 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

Procedure i Izazovi Samohranog…

SOS linija baner