A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Anestezija
14/12/2010
11:01 am
Lidija B
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 8
Member Since:
14/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Osim sto bi pretpostavljam bilo korisno dati informacije o svim opcijama, imam konkretno pitanje koje me muci: carski rez (moram) ali opsta ili spinalna anestezija? Nikako da nadjem zvanican neki stav koje su prednosti i mane obje (jedna ljekarka mi je rekla da je spinalna “opasnija”, a ja nikako da nadjem argumente za to, a htjela bih da budem budna kad stigne moja beba).

14/12/2010
11:08 am
Kristina M
Guest
Guests

I ja bih se odlucila za spinalnu, najvise iz tog razloga. mada nijesam cula nikada da je opasnija

14/12/2010
11:14 am
Lidija B
Novajlij(k)a
Guests

Members
Forum Posts: 8
Member Since:
14/10/2010
sp_UserOfflineSmall Offline

Moja ljekarka trenutno nije tu pa cu je pitati tek za par dana, ali “izabrana” iz Doma zdravlja mi je juce izignorisala moj entuzijazam i rekla da je opsta najbolja i najsigurnija, pa sam sad strasno radoznala jer mi se nije svidio odgovor (je li ovo vec postajem nesavjesna majka- ne slusam strucnjake :)))Cool

14/12/2010
11:26 am
Kristina M
Guest
Guests

Mozda je najbolje o tome sa anesteziologom da porazgovaras, oni bi o tome najbolje mogli da te posavjetuju

14/12/2010
2:19 pm
DaBo
Guest
Guests

Drugi carski sam imala u spinalnoj anesteziji u KBC-u i nije opsta anestezija bolja za porodilju i bebu. Bude mi krivo kad ovakvo nesto procitam, jer svugdje u razvijenom svijetu se poradjaju uz spinal.Opsta anestezija nosi mnogo vise rizika i za majku i za bebu. To ako se savjetujes sa nekim anesteziologom dobices i potvrdu iz prve ruke. Prvi put sam se poradjala u opstoj i nisu za poredjenje ta dva iskustva. Sve je mnogo lakse i ljepse uz spinal.
Zato, Lidija+, ne posustaj i mislim da ce i tvoj ginekolog naravno biti za samo tu opciju.

14/12/2010
11:58 pm
Tereza
Guest
Guests

Kod izbora anestezije nazalost nemas mnogo opcija vec da sednes i porazgovaras direktno sa anesteziologom jer je on taj koji na osnovu tvog zdravstvenog stanja moze da odluci koju vrstu anestezije mozes da dobijes.

27/01/2011
12:51 pm
draganica
Guest
Guests

Spinalna je opasnija samo ako nisu uvježbani oni koji je daju, pa se boje mogućeg oštećenja kičme. Na tvom mjestu bih provjerila iskustvo onih koji daju.

06/10/2011
10:34 pm
Suzana.
Guest
Guests

Ja imam iskustvo sa obje anastezije. Prvi put sam se porodila u Kotoru i tamo davaju najcesce spinalnu anesteziju,  sa kojom sam bila PREZADOVOLjNA! Najljepse je to sto odmah cujes plac svoje bebice i vidis je. Osim toga mnogo lakse se oporavljas! Preporucljivo je da se 24h lezi samo na ledjima i dozvoljeno je samo blago okretanje glave lijevi i desno, nikakvi nagli pokreti napred i pozadi. Tako su nam savjetovali doktori i sestre u Kotoru, jer u protivnom prijete jake , prejake glavobolje.

Ja naravno, posto nikada nisam spavala na ledjima, ledja su me razbijala od bolova i morala sam da ustanem nakon 18h ( a i ranije bih da nisam  spavala neko vrijeme). U 4 ujutru sam zvala sestru koja mi je pomogla da ustanem – napravila sam par koraka po sobi i vratila se u krevet kao nova, bez bolova. To je za mene bilo neizvodljivo da lezim na ledjima 24 h, psihicki ni fizicki nisam mogla to da izdrzim. Odmah sam zaspala i na srecu nisam imala nikakve glavobolje!

Totalnu anasteziju sam imala prije 3 mjeseca u KBC i uopste nisam zadovoljna, ako je poredim sa spinalnom! Znaci tesko mi je palo budjenje, imala sam nagon za povracanje par dana, nadrazaje za kasalj ( a nisam smjela da se naprezem zbog rane ), pitaju me nesto nemam snage da im odgovorim, a oni ponavljaju pitanje 10 puta…

Znaci moj izbor je spinalna. Da sam znala da moze da se bira ja bih trazila to prije 3 mjeseca, ali na moje pitanje sestri koja se anestezija koristi, dobila sam odgovor : Totalno totalna! Pa doktora i anesteziologa nisam dalje ni pitala, sto mi je sada krivo kada citam da to daju i u PG.

Sto se tice oporavka od carskog reza ( bilo koja anestezija) recept je samo jedan – Sto prije ustanes i sto vise se kreces brze ces se oporaviti. Treba biti uporan prva dva dana sa sto vise hodanja, vec treci dan si mnogo bolje. Znaci glavu – gore pogled pravo, jednom rukom drzis ruku na ranu a u drugoj nosis kateter i pridrzavas njihovu “poprecnu” krpu koju moras nositi izmedju nogu prva dva dana. Ako dodje do vrtoglavice pozeljno je nasloniti se uza zid, krevet …sta je najblize i vratiti se polako u krevet, pa pokusati kasnije ponovo. Treci dan skidaju kateter i moze dosta bolje da se hoda,bez smetnji od krpe i katetera.

Carski rez ima prednost u odnosu na prirodan porodjaj zato sto tih 5 dana jedes najminimalnije pa izgubis nekoliko dodatnih kg uz porodjajne Laugh

10/02/2012
9:23 am
Nikolina
Guest
Guests

Suzana bas si lijepo ovo objasnila u vezi carskog. Ja sam se porodila prije skoro 4 godine na carski. Mene su uspavali totalno nisam nista gledala mozda je i bolje.Mene je jako boljela rana -,stavili mi kesu punu pijeska na stomak-to valjda tako mora. Kad  su je makli bilo mi je lakse. Dizu nas sestre isti taj dan da hodamo,ja nemogu do vazduha da dodjem,vrti mi se… Gledala sam sto ti kazes gore u plafon i bolje je bilo. Izludjivao me taj katetar. Inace nisam isla sama u wc jer me bilo strah da nepadnem nedje. A sestre samo nek su zdravo-odma nas tjeraju da se tusiramo i da se same cistimo dolje. A kupatilo haos znaju ove nase porodilje iz kbc-a!

02/03/2012
7:49 pm
s.
Guest
Guests

Ja sam prilikom mog porodjaja dobila spinalnu anesteziju.Porodila sam se u 21h i narednog dana su dosle sestre ( u 6h ujutro )  i podigle me iz krevete i tjerale da setam po sobi sto je po meni ipak bilo malo pretjerano ( i uzasno bolno) ali dobro….mada ja se nisam poradjala u CG nego u inostranstvu.Nije bilo nikakvih ogranicenja niti su mi rekli da moram da mirujem.Takodje,nisam imala nikakve bolove, posle 3 – 4 h sata je prestala anestezija i ja sam se osjecala kao da je nikad nisam ni primila.

04/03/2012
1:13 am
lena
Guest
Guests

Ja sam imala dva carska reza i oba u totalnoj anesteziji…budjenje je bilo brzo ali nakon toga dva dana sam bila totalno osamucenaFrownporadjala sam se u KBC i posto prvi put nije bio planiran carski dali su mu totalnu anesteziju ali drugi put su mi saopstili da druge mogucnosti nemaFrowninace razgovarala sam jednim sa anesteziologom prije samog porodjaja i njegova preporuka je bila spinalna anestezija koja se ,kako sam se informisla ,i najvise koristi u svim zemljama okruzenja i Evrope,naravno ako nema nekih smetnji za to/

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 146

Currently Online:
17 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…