Vršnjačko nasilje: Škola i centri za socijalni rad moraju sarađivati

U školama je neophodno harmonizovano funkcionisanje školskih timova i Centra za socijalni rad u sitacijama, a u vezi sa prevencijom i rješavanjem slučajeva vršnjačkog nasilja, smatraju u instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda iz kojeg podsjećaju da škole nijesu samo obrazovne, već i vaspitne ustanove.

“Da bi se postiglo da dijete žrtva nasilja razvije adekvatne psihosocijalne vještine, neophodno je harmonizovano funkcionisanje školskih timova i Centra za socijalni rad. Upravo službe socijalne zaštite treba da razviju Plan podrške koji obuhvata psihosocijalnu podršku, mjere obrazovnog i vaspitnog postignuća (dodatna nastava, individualni rad, itd.), na osnovu čega se prati ponašanje djeteta tokom dužeg vremenskog perioda. Stiče se utisak da škola nije preduzela sve potrebne i raspoložive aktivnosti”, ocijenio je ombudsman u mišljenju koje je potpisala Snežana Mijušković a nakon što im se obratila majka učenika devetog razreda iz Osnovne škole “Vladimir Nazor” u Podgorici, kojem je đak koji pohađa osmi razred, krajem novembra, u fizičkom napadu polomio nos. On je za to kažnjen ukorom i smanjivanjem ocjenom iz vladanja na “dobar”.

Majka oštećenog učenika se obratila ombudsmanu navodeći da je takva mjera nedovoljna, da je ona kao roditelj tražila naknadu štete zbog povrede djeteta i insistirala da škola podnese njen zahtjev Ministarstvu prosvjete, što nije učinjeno.

Ona je ukazala da se ne preduzimaju nikakve aktivnosti radi zaštite prava i interesa njenog sina koji je žrtva nasilja.

Zaštitnik je pokrenuo ispitni postupak i zatražio izjašnjenja od OŠ “Vladimir Nazor” i Ministarstva prosvjete.

Ministarstvo prosvjete je zaštitniku 20. decembra prošle godine dostavilo izjašnjenje u kojem se navodi da su iz OŠ “Vladimir Nazor” obavijestili ministarstvo prosvjete da je 28. novembra učenika 9. razreda povrijedio učenik 8., van školskog dvorišta, na putu ka kući.

Naveli su da je škola sprovela proceduru u skladu sa propisima i učeniku 8. razreda izrekla vaspitnu mjeru i smanjena mu je ocjena iz vladanja.

Naveli su da je uvidom u arhivu škole utvrđeno da se roditelji učenika nijesu obraćali za naknadu štete po osnovu povrede djeteta, što i ne spada u nadležnost škole, te da osiguranje učenika uplaćuju roditelji odgovarajućoj kući za koju se opredijele.

OŠ “Vladimir Nazor” je zaštitniku 28. decembra dostavila izjašnjenje u kojem se, između ostalog, navodi da se incident dogodio van škole, i da je nakon incidenta obavljeno više razgovora sa oba učenika i sa roditeljima, radi prevazilaženja situacije i izmirenja, a da prateći razvoj događaja i ponašanje obojice, zaključuju da problem nije prevaziđen, uprkos uloženim naporima iz obrazovne ustanove. U mišljenju ombudsmana se dodaje da je otac učenika koji je povrijedio dijete dolazio u školu i uputio niz uvreda, neprimjerenih riječi i prijetnji na račun pomoćnika direktora i pedagoško-psihološke službe, a incident je prijavljen Upravi policije.

Škola je obavijestila ombudsmana i da je formirala tim za prevenciju nasilja u školi, u cilju sprovođenja nenasilne komunikacije, širenjatolerancije i smanjenja rizika od vršnjačkog nasilja, čije se aktivnosti kontinuirano sprovode.

Imajući u vidu navedeno, te činjenicu da problem između dva učenika datira od ranije i da je eskalirao povređivanjem jednog od njih, zaštitnik smatra da je škola trebalo da intenzivira napore ka rješavanju ovog problema.

Saglasno uputstvu “Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja” koje je 2015. Ministarstvo prosvjete proslijedilo školama, potrebno je da se školski tim za zaštitu djece od nasilja redovno sastaje (dva puta mjesečno) i da prati pojave nasilja u školi.

Izvor: CDM

 

SOS linija baner

Procedure i Izazovi Samohranog…

Comments

Leave a Reply